Diyet Listesi

Daha az kalori için 12 öneri

Daha az kalori alarak nasıl zayıflanır?

Herkesin hayali hiç görünüp ve zayıf olmaktır. Zayıflamak için güçlü bir iradeye sahip olmamız gerekmektedir. Düşündüğümüz de son derece zor gelen ama aslında uygulanmaya sıra geldiği zaman çok da zor olmadığını sizlerde yapmaya başladığınızda anlayabilirsiniz. Özellikle her yemeği tüketmeye başladığınızda tabaklarınızı biraz küçülterek 40 yada 50 kalori azaltmaya başladığınızda göreceksiniz ki kilo vermeye başlayacaksınız.

Kadınlive diyet editörleri olarak sizler için kalori azaltmanıza yardımcı olabilecek 12 farklı öneri listesi hazırladık. Şimdi bu önerilere hep birlikte bir göz atalım.

Taze meyve yiyin: Meyve suları içmekten vazgeçmelisiniz. Bunun yerine taze meyve yemeye özen göstererek daha az kalori almış olabiliriz. Örneğin bir meyveden almış olduğunuz kalorinin meyve suyunu içtiğiniz takdirde iki katı olduğunu unutmamalıyız. Taze meyve tükettiğimizde lif kaynağı olan meyvelerin bizler için daha faydalı olduğunu hatırlamamız gerekmektedir.

Şekerlemeleri küçültün: Tatlıya düşkünseniz tatlıdan tamamen uzaklaşmanız gerekmez. Bunun yerine daha küçük dilimler yiyerek kilo kontrolüne bir adım atmış olabiliriz.

Şekerli içecekler yerine su tercih edin: Özellikle içecekler arasında meyve suları, gazlı içecekler şekerli ürünler yerine su içmemiz yeterli olacaktır.

Protein tüketimine yönelin: Protein tüketerek daha düşük kalori alabiliriz. Karbonhidratlar yerinin proteini yönelerek daha yüksek enerji ile daha uzun süre tok kalabiliriz.

Yemeklerinizde daha az yağ kullanın: Yemeklerimiz de kullandığımız yağ oranlarını düşürdüğümüz takdirde de daha az kalori almış oluruz. Kızartmalar yerine zeytinyağlılar tüketmeye özen göstermeliyiz. Keten tohumu yağı Omega 3 ten zengin olan yağları kullanarak daha faydalı yağlarla beslenmiş oluruz.

Lifli besinlere ağırlık verin: Lif oranı yüksek olan gıdaları tüketmeye özen göstermeliyiz. Hem sindirim sistemimiz hızlanır hem de daha uzun süre tok kalırız.

Porsiyonlarınızı küçültün: Özellikle porsiyonlarımızı küçültmeye özen göstermeliyiz. 3 öğün yemek yerine daha küçük porsiyonlarla günde 4 ya da 5 öğün halinde yemek yiyebiliriz.

Daha küçük kaplarda yiyin: Özellikle yemek tabaklarımızı küçülterek daha az tüketimi yöneliriz.

Karbonhidratlı yiyecekleri azaltın: Karbonhidrat içeren yiyecekleri daha az tüketmeye dikkat etmeliyiz. Patates pirinç gibi yiyecekler yerine fasulye tarzı yiyecekleri yediğimizde daha az kalori almış oluruz.

Tam tahılı seçin: Tam tahıllı yiyecekler yeme konusunda dikkatli olmalıyız. Özellikle ekmeği tam tahıllı tüketirsek daha uzun süre tok kalırız. Demir ve lif açısından da zengin olan tam tahıllı ürünler beslenmemize çok daha faydalı olacaktır.

Evde yiyin: Dışarıda yemek yeme konusunda daha dikkatli olmalıyız. Cafe yerine evimizde tencere yemeklerini tüketirsek daha az kalori alarak kilomuzu kontrol altında tutabiliriz.

Dışarıda yerken siparişinize dikkat edin: Özellikle dışarıdan yemek siparişi verdiğimizde pizzadan önce salata yemeye dikkat etmeliyiz. Daha ince hamurlu ve sebze oranı daha yüksek yiyecekler seçerek daha az kalori almış oluruz.

Yeme alışkanlığımızı küçük değişikliklerle kilomuzu kontrol altında tutabiliriz. Hatta zamanla kilo vermeye bile başlarız. Hayatımızdaki küçük değişiklikler zaman geçtikçe daha hoş görünümü kavuşmamızı sağlayacaktır. Hem sağlıklı olup hem de genç kalmamızın önünü açmış olacağız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu