Kişisel Bakım

Parfümünüz kimliğinizin aynası!

Parfümünüz kimliğinizin aynası

Kokular, anıları tazeler bir araştırmaya göre, parfüm kadınların en önemli aksesuarlarından erkekleri büyülemek için hoş bir koku yeterli. İyi kokulu bir parfüm, kişiliğinizi yansıtan özellikleri vardır. Oldukça çok fazla koku içerisinden kendinize en uygun parfüm bulmak son derece zaman alan bir durum. Kadınlive kadın, olarak sizin için parfüm seçiminde altın kuralları sıraladık.

Doğru parfümü nasıl bulursun?

Parfüm satın alırken en doğru saat sabah saatleridir. Sabahın erken saatlerinde koku alma duyunuz daha çok güçlüdür ve gündelik kokuları birbirine karışmamıştır. Bunun yanı sıra birkaç koku denedikten sonra burnunuz çok çabuk yorulabilir. 2 ya da 3 koku denedikten sonra aradaki farkı daha zor ayırt edersiniz buna nazaran değişik tonlarda 6 kokuyu rahatlıkla seçebilirsiniz. Bu yüzden 3 koku denedikten sonra uzmanların da tavsiye ettiği gibi kahve koklamanın da yarar var. Kahvenin kokusu toplamış olduğunuz diğer kokuları bir anda temizleyerek yeni kokular denemeniz için size yeniden fırsat verir.

parfum-aynasi-1

Parfüm nasıl ve ne zaman kullanılmalı?

Parfümü duş sonrası kullanım uzmanlar tarafından önerilmiştir. Duş sonrası kan dolaşımının daha hızlı olması sebebiyle koku ciltte daha uzun süre kalır. Bileklere kullanılan parfüm sürekli temas edilen bölge olduğundan koku molekülleri çok çabuk kaybolur. Etkili olan yöntemlerden biride parfümü havaya sıkıp kokunun altına geçerek uygulamak.

parfum-aynasi-2

Parfümün en kalıcı olduğu bölgeler

Şakak bölgesi parfümün en etkili ve kalıcı olduğu bölgedir. Göğüs arası ve kol içlerine sıkılan kokunun kalıcılığını sürdüren bölgelerdir. Bu bölgelerin kokuyu daha uzun süre barındırma özelliğinin sebebi kan damarlarının cilde en yakın olduğu bölgeler olması. Bu sayede koku cilde hapsediliyor ve daha uzun süre kalıyor. Uzmanlar kulak arkasına sürülen kokuyor bilindiğinin aksine bırakmak gerektiğini öneriyor. Bunun nedeni bu bölgede yağ oranının daha yüksek olması ve kokuyla karıştığında hissedilen kokunun değişmesidir.

parfum-aynasi-3

Parfümün saklanması gereken yerler

Birçok bayanın parfümünü saklamak istedikleri bölge muhakkak banyodur. Fakat parfümün banyoda kalması ışığı sıcağı ve nemi aldığından dolayı ömrünü kısaltır. Saklama yeri olarak önerilen ise kapalı nemsiz ve serin olan bir dolap olabilir. Hatta dolabın yanı sıra buz dolapları da parfümün ömrünü uzatır.

Parfüm kokuları karıştırılabilir mi?

Parfümler kendi aralarında ayrı şekillerde kullanıldığında uyumsuzluk yaratabilir bunun sebebi kokunun kendi içindeki uyumludur. Kokular birbirine karıştırıldığında parfümün kendi kimliği zarar görür ve ortaya istenmeyen kokular çıkabilir. Yine de parfüm kokularını karıştırmak istiyorsanız birbirine en yakın olan parfümleri tercih ediniz. Örneğin taze kokular ya da çiçek kokusu gibi.

parfum-aynasi-4

Parfümlerin farklı tenlerde ki değişik etkileri

Parfümlerin içeriği alkol yağ su ve aromadır. Parfümün içerisindeki yağlar ciltle temas ettiğinde her ten rengine ayrı farklı koku reaksiyonları gösterir. Bir tende güçlü kokan parfüm başka bir tende daha hafif kokabilir.

Gün içerisinde parfüm değişikliği yapılır mı bunun için duş almak gerekir mi?

Parfüm değişikliği yapmak için mutlaka duş almak gerekmektedir. Çoğu koku sıkıldıktan 4 saat sonra etkisi azalır bu nedenle bu süre zarfından sonra farklı kokuya geçiş yapılabilir ve bunun için hiçbir sakınca yoktur.

Bir kokunun kalıcılığı ne kadar sürer

Parfümdeki alkol oranı ne kadar fazlaysa kalıcılığı da o kadar yüksektir. Saf parfümün kokusunun konsantrasyonu son derece daha fazladır. Alkol içermeyen kokular 6 ay süre geçtikten sonra etkisini yitirirler alkol oranının yüksek olduğu parfüm ve deodorant Larissa 6 yıl kadar uzun bir süre saklanabilir. Uzun süre geçtikten sonra kullandığınız parfümün kokusu ve renk tonları eğer değişmişse yapacağınız en iyi şey parfümünüzü atmaktır.

parfum-aynasi-5

Parfümün vücuttaki kalıcılığı nasıl sağlanır?

Cildin tipi parfümün kokusuyla çok alakalıdır cilt yüzeyi yağlı olanlar kuru cilde nazaran kokuyu daha uzun süre hapseder. Bu nedenle kokuyu cildinizde denemeden önce uygulayacağınız bölgeye kokusuz nemlendirici veya losyon kullanmanız alacağınız kokuyu daha çok etkinleştirecektir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu