SaçSaç Bakımı

Saç Dökülmesi ve Çözümleri

Saç Dökülmesi ve Çözümleri

Saç dökülmesi en çok şikayet ettiğimiz saç problemlerindendir. Normal şartlarda sağlıklı bir bireyin saçlarının dökülmemesi söz konusu bile değildir. Çünkü saç dökülmesi evrimsel bir durum olarak karşımıza çıkar. Saçların belli evreleri bulunmaktadır. Bu evrelerde saç dökülmesinde fazlalık veya azlık görülebilir.

Normalde sağlıklı bir bireyin günde 100 tele kadar saçlarının dökülmesi anormal olarak karşılanmaz. Eğer 100 tel üzerinde ciddi bir saç dökülmesi var ise sağlık kontrollerinin yaptırılması sağlanmalıdır. Saçların uzadığı zamanlar ve durakladığı zamanlar vardır ve saçlar sürekli bu şekilde büyüme gösterir.

Saç Dökülmesi ve ÇözümleriBelli evrede uzar belli evrede duraklama sürecine girer. Neticede sağlıklı saçlara sahip olmak söz konusu olacağı için yeterli ve dengeli beslenme ile saçlara düzenli bakım yapılması gerekliliği ortaya çıkar.

Saç Bakımı

Saç bakımı yapmak veya yaptırmak saçların sağlıklı büyümesi için ve koparak ve kırılarak dökülmelerin önüne geçilmesi için önemli bir yere sahiptir. Bu nedenle saçlara verilen önem kadar yeterli ve dengeli beslenmeye de önem verilmelidir.

Saç Bakımı Yöntemleri

Birbirinden çeşitli saç bakımı yöntemleri için aşağıda ki önerilerin dikkatle okunması tavsiye edilir:

Zeytinyağı maskesi

Haftada en düzenli olarak en az bir defa zeytinyağı maskesi yapılması saçların güçlenmesinde etkin rol oynamaktadır. Islatılan saçlara zeytinyağı püskürtülerek saç diplerine masaj yapılmalı ve saçlar harmanlanmalıdır. Yaklaşık bir saat bekletilen zeytinyağı ilk olarak ılık su ile sonrada kişinin sıcaklık derecesini kendine göre ayarlayacağı su ve şampuan ile saçlar yıkanmalıdır.

Saç Dökülmesi 1

Papatyalar sıcak su içerisinde demlenir. Demlenen su bir süzgeç yardımı ile süzülür ve elde edilen papatya suyu ile saçlar yıkanır.

Çam Terebentin Yağı

Çam terebentin yağı birkaç damla şampuanların içerisine karıştırılabilir. Saçların güçlenmesinde etkin olan çam terebentin her şampuan içerisinde saçlara olumlu etki eder. Çok fazla damlatılmamalıdır. Aksi halde saçlarda yağlı his kalabilir.

Badem Yağı

Saçlara tıpkı zeytinyağı maskesinde olduğu uygulanır bekletilir ve saçlar yıkanarak yağdan arındırılır. Düzenli yapılması halinde güçlü saçlara kavuşulur.

Şampuan Seçimi

Şampuan seçiminde nelere dikkat edilir?   Şampuan seçerken saçların kuru mu, yağlı mı detaylarına dikkat edilmelidir. Sarımsak özlü şampuanlar saçların sağlıklı uzamasında etkin rol oynamaktadır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu