Cilt Bakımı

Cilt Bakımında Cilt Temizliğinin Yeri

Cilt Bakımında Cilt Temizliğinin Yeri

Cilt bakımında cilt temizliğinin tartışılmaz bir önemi vardır. Cilt bakımı cildi temiz tutmak ile başlar. Gözeneklerin kirden arındırılması, makyajdan sonra cildin temizlenerek nefes alması, özellikle geceleri yatmadan önce cildin muhakkak makyajdan temizlenmesi gerekir.

Cilt Bakımında Cilt TemizliğiBilhassa bayanların makyaj yapma tutkusu ve sonrasında makyajın temizlenmeden uykuya geçilme hali cildin rahat nefes almamasına neden oluyor. Gözeneklerin dolu olması cilde nefes alma imkanı vermiyor ve cilt hızlı bir şekilde yaşlanmaya başlıyor. Bu nedenle cilt bakımında cilt temizliğine çok dikkat etmek gerekiyor.

Cilt Temizliği Nasıl Yapılır?

Cilt temizliği için en önemli zaman gece uykuya geçilmeden öncesidir. Çünkü uyku halinde bakteri üremesi çok daha kolay olduğundan temizlik esastır. Buna göre her akşam cildin tercih dahilinde losyonlarla, barlar ile veya jel uygulaması ile herhangi biri seçilerek temizlenmesi gerekir.

Eğer ciltte makyaj var ise ilk olarak makyaj çıkarıcı losyonlar kullanılarak veya farklı yöntemlerle makyajın ciltten alınması gerekir. Eğer makyaj çıkarıcı losyonunuz yok ise bir pamuğa vazelin sürerek makyajı bir kaç aşamadan sonra çıkarmanız mümkündür. Ardından örneğin bir bar yardımı ile cildinizi temizleyebilirsiniz.

Kaliteli ürünlerin kullanımı esas alınmalıdır. Buna göre İmex bar cilt temizliğinde cilt doktorlarının da önerdiği kaliteli bir ürün olmaktadır. Evde hazırlanan yöntemler ile cildi kirden arındırmak için de uygulamalar yapılabilir.

Örnek olarak kil maskesi. Kil maskesi cilt gözeneklerinin nefes almasında önemli bir yer tutar. Cilde maskenin yapıldıktan birkaç dakika sonrasında ciltte hafif hafif yanma hisleri meydana gelecektir. Ancak korkulacak bir durum olmadığı netleştirilebilir. Yalnızca kil içerisinde bazı karışımların yanma hissine sebep olduğu söylenebilir.

Cilt Temizliği Nasıl YapılırCildin Nemlendirilmesinin Önemi

Cilt nemi ciltte korunması gereken önem arz eden bir durumdur. Aksi halde ciltte görülmesi muhtemel kuruluklar ile başa çıkmak biraz zor olacaktır. Kuruyan ciltte zaman zaman  yanma hisleri oluşacaktır. Çünkü cildin nemlendirilmemesi tıpkı kuruyan bir toprak yüzeyinin açılması gibi yaralanacaktır. Böyle bir cilt hızlı bir şekilde yaşlanacaktır. Cildin elastik yapısından ödün vermemek için cilt temizliğinden sonra düzenli olarak cildi nemlendirmek gerekir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu