Saç Bakımı

Yağlı Saçlar İçin Şampuan ve Bakım Önerisi

Yağlı saçlar için şampuan ve bakım önerileri

Yağlı saçlar için şampuan, ve saç bakımınız için en iyi şampuan, bitkisel önerileri bu yazımız da sizler için kadınlive kadın ekibi olarak derledik. Yağlı saçlar kadın ve erkeklerin ortak sorunlarındandır. Saçlar kısa süre içerisinde aşırı derecede yağlandığı için saçlara şekil vermesi zor ve toplumda iyi algılanmayan kirli, temiz olmayan saç görüntüsü vermektedir. Yağlı saçlar için birçok bakım yöntemi ve maske olmasına rağmen bu bakımdan sonra kullanmanız gereken iyi bir şampuan’da olması gerekir.

Saçlarınızın yağlanması ve yağlı olması iyidir saçlarınızı nemli tutar ve kırılarak kopmasını önler. Ama aşırı derecede yağlan saçlar için bu durum farklıdır. Yağlı saçlar için yapılması gereken ilk olarak doğru şampuanı seçmekten geçer. Saç derinizi nemli tutmanız saçlarınızın yağ üretimini azaltacaktır. Doğru şampuan olarak saçlarınızı nemli tutan şampuanları kullanmanızdır.

Yağlı saç için şampuan tercih ederken özellikle yağ, silikon ve yağ arındırıcı gibi kimyasalları çok fazla barından saç şampuanları olmamasına dikkat edin. Çok fazla kimyasal içeren şampuanlar saç tellerinize zarar verdiği gibi saç derinize de zarar verebilmektedir. Çay ağacı yağı, argan yağı, ısırgan otu gibi bitkisel yağlar içeren şampuanlar kullanabilirsiniz. Bitkisel yağları içeren şampuanlar saç ve saç derisini yumuşatır ve saçlarınız için gerekli nem oranını sağlar.

Yağlı saç için kullanılan arındırıcı şampuanlar:

Arındırıcı şampuanlar, saç kökleri ve saç derisinin tıkanan gözeneklerini açtığı için saçlara rahat bir nefes alması sağlar ve ölü deri hücrelerinin atılmasına yardımcı olur. Yalnız arındırıcı şampuanlarda diğer şampuanlara göre daha fazla kimyasal bulunduğundan dolayı haftada 1 kere veya 2 haftada 1 şeklinde kullanmalısınız.

Saç telleri ince olan için şampuan:

Eğer saç telleriniz ince ise saçları daha çok yağlandığı için saç tellerini güçlendiren saç şampuanları kullanmaları gerekmektedir. Kına özü ile üretilmiş şampuanlar tercih edebilirsiniz. Kına saç tellerini ve köklerini güçlendirir ve saçların aşırı derecede yağlanmasını önler.

Yağlı saçlar için killi şampuan:

Killi şampuanlar aşırı derece yağlı saçlar için ideal bir çözüm olabilir. Kili şampuan yerine doğal olarak kullanmak isterseniz bir kabın içerisine bir miktar su koyarak içerisine koyacağınız kili krem kıvamına gelene kadar açın. Daha sonra saçlarınızı her yıkma işleminde killi kremi saçlarınıza sürün.

Sarımsak özlü bitkisel şampuanlar:

Farklı bir seçenek olarak sarımsak özlü şampuan deneyebilirsiniz. Sarımsak doğal bir antibiyotik olduğundan dolayı sorunlu saç derisindeki ve saç diplerindeki yağ bezelerini onararak sağlıklı ve ışıl ışıl saçlara ve çabuk yağlanmayan saçlara kavuşmanızı sağlar.

Kendinize en uygun ve doğru şampuanı seçtikten sonra, en doğru şekilde idrak etmenizdir. Şampuanı kullandıktan sonra saçlarınızı çok iyi şekilde durulamanız gerekmektedir. İyi durulanmayan saçlarda saç derisi ve saç köklerindeki gözenekler tıkanır ve saçlar daha çabuk yağlanır. Saçlarınızı şampuanladıktan sonra saç bakım kremleri kullanıyorsanız saç derisine ve köklerine uygulamayın saç bakım kremlerini saç uçlarına uygulamak saçlarınızın yağlanmasını geciktirecektir.

Bir diğer yazımız da Saçın Yağlanmaması İçin Neler Yapmalıyız? başlıklı makalemizde sizlere saç bakımı ve yağlı saçlar hakkında detaylı bilgiler vermiştik.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu