Saç Bakımı

Biberiye Yağı Saçları Uzatır ve Çıkarır Mı?

Biberiye yağı saç çıkarır mı

Biberiye yağının faydaları, saç kırılması ve dökülmesi gibi sorunları engelleyerek tekrardan saçları çıkarır. Dolayısıyla biberiye yağı saçların hızlı bir şekilde uzatır ve saç bakımı yaparak güçlü sağlık saçlara kavuşmanızı sağlar. Ayrıca biberiye yağını maske halinde saçlarınıza bakım yaparak kullanmak saçları daha güçlü ve sağlıklı bir görünüm kazandırır. Saçlarınız genetik olarak dökülüyorsa buna bağlı saçı biberiye yağı gibi doğal yağlar ile çıkarmak mümkün olmayabilir. Saçlarınız da kırılma, kirli hava, stres, çevre faktörlerine dayalı dökülmeler yaşanıyorsa biberiye yağından ve buna benzer doğal yağlardan faydalanabilirsiniz.

Biberiye yağı yüzyıllardır kullanılan doğal yağlar arasında olduğu bilinmektedir. Biberiye yağının saçları uzatması ve tekrardan çıkarması olumlu etkisi ile kelliği ve saç dökülmelerini engelleyerek azalttığı, yeniden saçın çıkmasına yardımcı olduğu yönünde bilgiler bulunmaktadır. Ayrıca bir çok hastalığında tedavisinde kullanılan doğal yağ biberiye solunum rahatsızlığı olan hastalarında tedavisinde kullanılmaktadır.

Saç dökülmelerinde bir çok olumsuz faktör yer almaktadır, bu tip sorunları doğru tedavi yöntemleri ile ortadan kaldırılabilir. Biberiye yağı gibi saçlarını derinlemesine besleyerek güçlendiren zeytinyağı, argan yağı, badem yağı gibi doğal yağlar besleyici özelliğinden faydalanarak saçlara derinlemesine saç bakımı yapmanız ve saçların daha hızlı onarılmasına yardımcı olabilir. Bilinen yağların dışında saç bakımlarında kullanılan ve saç dökülmelerine karşı etkili olan biberiye doğal yağları kullanarak saçlarınızın güçlü, sağlıklı ve canlı görünmesini sağlayabilirsiniz.

Biberiye yağı ile saç bakımı nasıl yapılır?

Biberiye yağını saç derisine masaj yaparak yedirmeniz kan dolaşımını hızlandırır ve saç köklerini besleyerek güçlenmesini sağlar. Buda saçlarınızın kırılması ve dökülmesini engelleyerek azaltır. Biberiye yağı ile saç derisine uyguladığınız masaj sonrası saç derisi yumuşar ve saçlardaki kuruluğa neden olan saç kuruluğu sorununu azaltır. Biberiye yağını saçlarınızda katkısız kullanabileceğiniz gibi buğday yağı, avokado yağı veya badem yağı gibi doğal yağlar ile karıştırarak da saçlarınızda kullanabilirsiniz.

Biberiye yağı çok güçlü yağ özelliği olduğundan dolayı taşıyıcı yağ özelliği olan badem yağı veya zeytinyağı gibi doğal yağlar ile karıştırılarak kullanılması gerekmektedir. Eğer biberiye yağını taşıyıcı yağlar ile karıştırmadan kullanırsanız saç derinizde yanma, tahriş ve kızarıklık meydana gelebilir. Dolayısı ile dikkatli bir şekilde kullanılması önerilmektedir. Biberiye yağını kullandıktan sonra saçlarda yaklaşık 25 – 30 dakika arası bekledikten sonra saçlarınızı yıkayarak temizleyin.

Eğer biberiye yağını saçlarınıza basit bir uygulama ile kullanmak isterseniz kullandığınız şampuanın içerisine veya saç kreminizin içerisine biberiye yağı ekleyerek kullanabilirsiniz. Orta büyüklükte olan şampuan içine 15 – 20 damla kadar biberiye yağı eklemeniz yeterlidir.

İlgili Ayrıca BKNZ ; Saç Dökülmesine Hangi Doğal Yağlar İyi Gelir?

Biberiye yağının saça olan faydaları

  • Bakımsız ve zayıf olan saç tellerini güçlendirir ve sağlıklı olmasını sağlar.
  • Saç derisini besleyerek saçları yumuşatır.
  • Saçlardaki aşırı derece yağlanmayı önler.
  • Saç ve saç derisinde kan dolaşımını hızlandırır.
  • Saçların dökülmesini engeller ve hızlı bir şekilde uzamasına yardımcı olur.
  • Saçlardaki kepeğe karşı etkili savaş verir.
  • Saç köklerini besleyerek güçlendirir.
  • Saç derisindeki kaşıntıyı engeller.

Biberiye yağı solunum rahatsızlıklarında nasıl kullanılır?

Yukarıda belirttiğimiz gibi biberiye yağı solum hastalıkları olan kişilerinde tedavisinde kullanılan doğal yağlardandır. Balgamı söken ve ciğerleri açarak temizleyen biberiye yağı bronşit ve astım rahatsızlığı olan kişilerin hastalıklarında ve burun akıntısı tedavisinde de kullanılabilir.

Bu tarz rahatsızlıklarda kullanılacak olan biberiye yağını tencere gibi ateşe dayanıklı bir kabın içerisine 4 – 5 bardak su koyarak ocakta kaynatın. Su kaynadıktan sonra içerisine  15 – 20 damla biberiye yağı damlatın ve başınızı büyük bir havlu yardımı ile kapatarak suyun buharını soluyarak içinize çekin. Su soğuyana kadar bu işlemi sürdürün rahat nefes aldığınızı hissedeceksiniz.

Bir önceki yazımız olan Kakao Yağı Nasıl Kullanılır ve Saça Faydaları? başlıklı yazımızda kakao yağının saçlara olan faydası ve besleyici özelliği hakkında detaylı bilgiler vermiştik.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu