Saç Bakımı

Kakao Yağı Nasıl Kullanılır ve Saça Faydaları?

Kakao yağı nasıl kullanılır ve kakao yağının saça faydaları

Kakao yağı, çok sıcak iklimlerde kakao ağacında yetişen yemiştir. Kakao yağının saç bakımı ve cilt bakımı için bir çok faydası bulunmaktadır. Doğal yollarla elde edilen kakao yağı içeriğinde bulunan antioksidan özelliği ile bir çok sağlık sorunu için de tedavi amaçlı kullanılmaktadır. Kakao yağının saçlara faydası, ise saçınıza parlaklık, canlılık ve nem kazandırarak yumuşak olmasını sağlaması gibi pek çok faydaları bulunmaktadır. Kakao yağını kısa sürede saçlarda etkisini gösterebileceği gibi uzun sürede kullanım için uygundur.

Kakao yağının nemlendirici özelliği ile saç derisindeki kaşınma ve tahriş olmasını engelleyerek azaltır. Saç ve saç derinizi derinlemesine temizler ve alerjenlerden ve çevrenizden gelecek dış etkenlere karşı etkili koruma yaparak saçlarınızı toz, kirli hava gibi durumlardan arındırır. Bu sayede saç deriniz daha sağlıklı olur ve sağlıklı saç derisi saçların daha hızlı uzaması ve canlı görünmesi demektir. Nemlendirici özelliğinin dışında saçlarınızdaki kırılmalar ve saçlarınızın ince telli saç olmasından meydana gelen saç dökülmelerini engelleyerek azaltmaktadır.

Kakao yağı bir çok saç bakım ürünlerinin içeriğinde olduğunu görebilirsiniz. Kakao yağı saçlarınıza yumuşaklık vererek saçınızı derinlemesine besleyerek saçlara parlaklık ve canlılık kazandırır. Kurumuş ve yıpranmış saçlarınız varsa doğal kakao yağının mucizevi faydalarından yararlanabilirsiniz. Saçlar dış etkenlere karşı zayıf kalır veya kullanmış olduğunuz saç boyası gibi farklı kimyasallar saçların yağ kaybetmesi ve kurumasına neden olabilmektedir. Bu durumda saçlarınıza doğal kakao yağı ile bakım yapmanız saçlarınızın yeniden canlanmasına ve yağ kazanmasına yardımcı olacaktır.

Kakao yağının saça faydaları

Yıpranan saç köklerini onarılmasına yardımcı olurken saçlardaki kırılmaları engelleyerek azaltmada etkili rol oynamaktadır. Kakao yağı saçlarınızı güçlendirdiği için ileride saçlarınızın kurumasını, yıpranmasını da engellemiş olacaksınız. Kakao yağının saça faydaları bu kadar değildir. Saçların daha çabuk ve hızlı bir şekilde uzamasına da yardımcı olmaktadır. Bu konu hakkında bilimsel olarak veriler olmasa da kakao yağının kullanan kişilerin verdikleri bilgiler düzenli olarak kullanılan kakao yağı saçların sağlıklı ve kısa sürede uzadığı yöndedir.

Ayrıca BKNZ ; Lavantanın Saça Mucizevi Faydaları

Kakao yağı nasıl kullanılır?

Doğal ve tamamen saf kakao yağı kullanmalısınız. Kakao yağının üzerinde organik doğal olması önemli bir husustur. Doğal ve organik olan kakao yağını banyoya girmeden önce nemlendirici ve yumuşatıcı maske olarak da saçlara uygulayabilirsiniz. Saf ve doğal olan kakao yağı katı halde bulunmaktadır. Evinizde bir kabın içerisine organik kakao yağını yerleştirerek sıcak su içerisine oturtup erimesi ve sıvı hale gelmesini bekleyin.

Sıvılaştırma işlemi tamamladıktan sonra organik kakao yağını masaj yaparak saç ve saç derinize iyice yedirerek uygulayın. Yaklaşık 20-25 dakika geçmeyecek şekilde saçlarda kakao yağını bekletin. Daha sonra saçlarınızı şampuanlayarak temizleyin. Saf ve organik kakao yağını saçlarınıza uygulamanızda 25 – 30 dakika geçmemesi gerekir nedeni ise oda sıcaklığında katılaşmaya başlamasıdır. Uzun süre saçlarda bekletilirse katılaşan yağı saçlardan arındırmak zor olacaktır.

Organik kakao yağını hazırlaması zor ve zahmetli geldiyse kozmetik ve eczanelerde bir çok hazır şekilde satılan kakao yağı içerin saç bakım ürünleri bulunmaktadır. Bunlardan faydalanabilirsiniz. Organik veya hazır alacağınız kakao yağının kaliteli ürün olduğuna dikkat edin.

Bir önceki yazımız olan Topuz Saç Süngeri Nasıl Kullanılır? başlıklı yazımızda topuz süngeri ile saç topuzu nasıl yapılır bu konu hakkında detaylı bilgiler vermiştik. Bu makalemizi incelediniz mi?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu