Diyet Listesi

Ekmeksiz Diyet Yapmayın!

Ekmeksiz diyet yapmayın

Ekmek sofralarımızın en önemli gıdaları arasında yer almaktadır, uyguladığınız diyeti kesinlikle ekmeksiz olarak uygulamayın! Ekmek beden ve ruhunuzu besleyen bir gıda maddesidir. Son zamanlarda ekmeği günlük beslenme programından çıkararak zayıflanır gibi düşünceler oldukça popülerleşti. Ekmeksiz diyet konusunda çok büyük bir yanılgı olduğunu söylemek durumundayız.

ekmeksiz diyet 1

Günümüz de söylenen öneriler çok basit! Ekmeksiz yemek yiyin ve hayatınızdan çıkartıp zayıflayabilirsiniz gibi, tamam ekmeği çıkartalım hayatımızdan ama beslenme programında sağlığınız için ortaya çıkabilecek sağlık sonuçlarını hiç düşündünüz mü? Eğer düşünmediyseniz Kadınlive kadın ekibi olarak ekmeksiz diyet sağlığınızı nasıl etkilediğini yakın mercek altına aldık.

Ekmeksiz yapılan diyetle verilen kiloları çok fazlası ile geriye alabiliyorsunuz, tam tahıl ekmeklerin sizlere ne kadar faydalı olduğunu bu konumuzda derledik.

Ekmek yemeden diyet yapılmaz!

Ekmeksiz diyet ile kilo verme konusu dile geldiğinde hiç kimse ne yazık ki sağlık sorunlarını dikkate almıyor. Bilinçsizce yapılan öneriler yüzünden kalp damar hastalıklar, böbrek rahatsızlıkları, yeme ve davranış bozukluğu, diyabet hastalığı, karaciğer gibi ve birçok farklı sağlık sorunlarının ortaya çıkmasına neden olabiliyor. Eğer sağlıklı ve kalıcı bir kilo kaybetmek istiyorsanız bunun yolu ekmeksiz diyet değildir!

Tam tahıllı ekmek yiyin!

Sağlık kaynağı olan tam tahıllı ekmekleri yemeniz için birçok neden bulunuyor. Ekmeği neden tüketmemiz gerektiği ortaya çıkaran sonuç ekmeksiz diyet olmaz maddeleri. Buğday, çavdar, tahıllı ya da yulaflı ekmekler faydalarından yararlanmalısınız.

Ekmek tokluk hissi verir!

Ekmek iştahınızı kontrol altına alır, acıkma hissini dengeye sokar ve tokluk hissi verir. Bunun dışında kan şekerinizi dengeye sokar. Ekmek yediğinizden dolayı tatlı ihtiyacınızı da denge altına almış olursunuz. Tahıl içeren ekmekle yapılan diyetlerin lif oranları da yüksek olduğundan dolayı acıkma hissini gecikir ve uzun soluklu tokluk hissi verir.

Ekmek kilo aldırmaz, zayıflatır!

Tükettiğiniz tahıllı ekmekler vücuttaki yağ oranını düşürerek kilo vermenize yardımcı olur. Metabolizmanın hızının yavaşlamasına engel olarak sizin kilo almanıza değil, zayıflamanızı sağlar. Uyguladığınız diyette tam tahıllı ekmek yemeniz geri dönüşü olmayan kilo kaybını sağlamaktadır. Düzenli olarak, tam buğday, çok tahıllı, çavdar ekmeği ve yulaflı ekmek tüketmeniz karın bölgenizdeki yağları azaltır. Kalorisi düşük olan ekmek besinleri kısa bir süre içerisinde enerji metabolizması ile enerjiye dönüşür.

Öğüne ekmekle başlayın ve formda kalın!

Karbonhidrat dolu olan ekmek sindirim ağızda başlayarak kısa sürede beyine tokluk sinyalleri verir. Öğüne başlarken bir parça ekmek yiyerek başlarsanız daha kontrollü şekilde öğün geçirerek kendinizi tok hissedersiniz.

Ekmeğin faydası sadece bu kadar değil!

Ekmeğin faydasını saya saya bitiremeyiz. Tam tahıllı ekmekler sizin kilo vermenize ve formda kalmanıza yardımcı olurken, sağlıklı bir hayat sürmenize de oldukça büyük faydası var. Sırf ekmeği sağlımızı korumak içinde yemeliyiz.

Ekmeğin sağlığımız için faydaları nelerdir?

Sağlık açısından oldukça zengin olan tam tahıllı ekmeklerin başlıca faydalarını sizler için maddeler halinde listeledik. Şimdi hep birlikte inceleyelim.

  1. Tahıllı ekmekler, stresi önler ve depresyona karşı etkili bir savunma yapar.
  2. Bu ekmekler maya ve lif bakımından oldukça zengindir. Bu sayede sindirim sistemini düzenli olarak çalışmasına katkı sağlar.
  3. Tahıllı ekmekler mide sağlımızın koruyucu besinleri arasında yerini alır.
  4. Bitkisel içerikli olduğundan dolayı kolesterol içermiyor ve kanda bulunan kolesterolü düzenleyerek kontrol altına almanızı sağlar.
  5. Tam tahıl ekmekleri, B12 vitamini haricinde tüm B grubundaki vitamin ve mineralleri içeren bir besin olduğundan dolayı tiroit gibi hastalığı olanlar için oldukça iyi bir besindir.
  6. Bu ekmekler içerisinde yer alan B grubu vitamin sayesinde metabolizmada anahtar rolü oynamaktadır.
  7. Yüksek tansiyonu ve kan dolaşımı bozukluğu olan kişilerin tüketmesi gereken besinler arasındadır.
  8. Kolon Kanseri ve hemoroid gibi rahatsızlıklara karşı savunmalı ve etkili bir koruma yapar.
  9. Bu ekmeklerin antioksidan içerikleri oldukça yüksektir.
  10. Ekmek yiyerek, vücudunuzun enerji ihtiyacını karşılayabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu