Saç Bakımı

Nane Yağının Saça Faydası ve Kullanımı

Nane yağının saça faydaları

Nane yağı saç bakımı ve saçların beslenmesinde önemli etkiye sahip bitkisel doğal yağdır. Nane yağı, saç köklerini besleyerek güçlendirir dolayısıyla sağlıklı saçlara kavuşmanız için önemli derecede faydası bulunmaktadır. Doğal bitkisel yağı kullanımında bazı önemli hususlar var. Nane yağının faydaları, kullandıktan sonra hemen görmeniz mümkündür. Nane yağının saça etkileri ve nasıl kullanılır? ne gibi faydaları var hepsi ve daha fazlasını yazımızda bulabilirsiniz.

Nane yağı, saç telleri ve köklerini güçlendirerek saçınızın daha sağlıklı görünmesi ve canlı olmasına yardımcı olan bitkisel yağlar arasındadır. Nane yağı çok güçlü yağlardan olduğu için tek başına kullanmayınız. Esansiyel yağlardan olan nane yağı çok güçlü bitkisel doğal yağdır. Nane yağını saç derinize tek başına kullanımı saç ve saç derinizde tahrişe neden olabilir. Bu sebeple nane yağını taşıyıcı yağlar ile karıştırarak incelterek kullanmalısınız. Taşıyıcı yağı hatırlatmak gerekirse badem yağı, zeytinyağı gibi doğal yağlar taşıyıcı yağlardır. Örnekleme vermek gerekirse 5 damla nane yağı içerisine 50 damla tatlı doğal badem yağı eklemelisiniz. Yani 1/10 orantısında taşıyıcı yağlardan birisi ile incelterek saç ve saç derinize masaj yaparak kullanın.

Nane yağının saça faydası

Nane yağı saça faydaları, özellikle saç köklerini besler ve güçlendirerek saç derisindeki kan dolaşımını hızlandırır. Diğer bir özelliği ise nane yağını düzenli bir şekilde kullanım sonuncunda saçlarınızda kepeklenme sorunu varsa bu sorunu en aza indirerek önemli ölçüde kepeğin azalmasını sağlar. Nane yağının saçlara olan faydasını aşağıda sizler için sıraladık.

 • Nane yağı saçlardaki aşırı yağı alır ve saç derisini temizler bu sayede saç kökleri rahat nefes alır.
 • Nane yağı saç derisi ve saç köklerini güçlendirir ve kan dolaşımını hızlandırır bu sayede saçların kırılarak dökülmesini engeller.
 • Sağlıksız ve kepek sorunu olan saçların onarımı yaparak kepeğe karşı etkili mücadele verir.
 • Kurumuş ve çatlamış saç derisinin onarılmasına yardımcı olur.
 • Saç derisindeki PH değerini dengede tutarak sağlıklı saç görünümleri kazandırır.
 • Nane yağı saç derisindeki kan dolaşımı hızlandırmaya yardımcı olur.
 • Saçlarınıza çok güzel kokular verir.
 • Saç derinizi ve saç köklerini ferahlık ve serinlik verir.
 • Saç dökülmeleri ve kırılmalarını engellediği için saçlarınızın daha hızlı bir şekilde uzamasına yardımcı olur.
 • Nane yağı saçlara canlılık, parlaklık ve hacim kazandırarak sağlıklı güzel saçlara kavuşmanıza yardımcı olur.
 • Saç derisindeki fazla yağı alarak saçlardaki kaşıntıyı engeller.

İlgili Ayrıca BKNZ ; Kakao Yağı Nasıl Kullanılır ve Saça Faydaları?

Nane yağı saça kullanımı

Nane yağını saçlara uygularken yukarıda belirttiğimiz hususları dikkate almalısınız. Doğal ve bitkisel yağ olan nane yağının tek başına kullanılmaması ve inceltici yağlar ile kullanılması gerekmektedir. Nane yağının faydasını birlikte kullanacağınız inceltici diğer yağlar ile görebilirsiniz. Hazırladığınız karışımı saç ve saç derisine parmak uçları ile 10 – 15 dakika kadar masaj yaparak iyice yedirin daha sonra 30 – 35 dakika kadar bekletin ve her zaman ki kullandığınız şampuanınız ile saçınızı yıkarak temizleyin. Bu karışımı ayda 2 veya 3 kere saçlarınıza uygulayabilirsiniz.

Nane yağı ile saç bakımı

Nane yağı saç bakımı yapmadan önce kendiniz rahat bir şekilde yapabileceğiniz bir kaç yağın karışımı hakkında detaylı bilgiler verelim istedik. Nane yağı karışımı bir çok yağ ile karıştırılarak saç bakımı yapabilirsiniz. Örneğin 5 damla nane yağı içine zeytinyağı, tatlı badem yağı ve avokado yağlarından her birini 15 er damla şeklinde ilave ederek saç bakımı yapabilirsiniz. Nane yağını yazımızın başında söylediğimiz gibi mutlaka taşıyıcı yağ özelliği olan doğal yağlar ile incelterek kullanmalısınız. Aksi taktirde saç kökleri ve saç derisini yakabilir ve tahriş olmasına neden olabilirsiniz. Ayrıca nane yağını karışım olarak kullanmak istemiyorsanız kullandığınız şampuanınızın içerisine bir kaç damla nane yağı ekleyebilirsiniz.

Nane yağı karışımını hazırladıktan sonra yukarıda da belirtiğimiz gibi parmak uçları ile saç kökleri ve derisine masaj yaparak iyice yedirin. Yaklaşık olarak 30 – 35 dakika bekledikten sonra saçlarınızı yıkayarak temizleyebilirsiniz. Eğer kepek sorununuz varsa bu karışımı ayda 3 kere düzenli şekilde uygularsanız kepek sorununu önemli ölçüde azaltarak engelleyebilirsiniz. Sağlıklı canlı ve parlak saçlara kavuşabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Maşasız Bukleli Saçlar Nasıl Yapılır? başlıklı yazımızda ısı veya maşa kullanmadan dalgalı saçların nasıl yapılacağı hakkında bilgiler içermektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu