Saç Bakımı

Saç Dökülmesine Hangi Doğal Yağlar İyi Gelir?

Saç dökülmesine hangi yağlar iyi gelir

Saç dökülmelerine iyi gelen bazı doğal yağlar, saçlarınızı besleyerek saç köklerinin güçlenmesini sağlarken aynı zamanda yumuşak olmasını sağlar. Saçların dökülmesine engel olan yağlar zeytinyağı, lavanta yağı, çay ağacı yağı ve dulavraotu yağı gibi besleyici ve güçlendirici özelliğe sahip doğal yağlar saç dökülmesine iyi gelen yağlardır. Ayrıca saç dökülmelerine karşı etkili olan diğer saç bakımları ise bitkisel çözümler, yediğimiz besinler, vitaminler ve kullanmış olduğumuz şampuanlarda saç dökülmelerinde etkili rol oynayabilir ve saç dökülmelerine iyi gelerek saçlara hacim kazandırabilir.

Saç dökülmeleri stres, sıkıntı ve dış etkenlere bağlı olarak dökülebilir, saçları yıkanmadığı zamanlarda ve çevre kirliliği dolayı saç dökülmeleri gibi sorunlar yaşayabilirsiniz. Böyle durumlarda saçlar dökülüyor ve bu durum ise canınızı sıkıyor olmalı. Ama üzülmeyin bu durumu kendi lehinize çevirecek saçlarınızı besleyerek, hacim verecek doğal yağlardan faydalanabilirsiniz. Doğal yağlar saç kök hücrelerini güçlendirerek saçları besleyip, etkili bakım yapmanıza olanak sağlarken saç tellerinizin de yumuşaması ve hacim kazanmasına yardımcı olacaktır.

Saçları besleyici doğal yağlar, saç derilerinde oluşan ve saç köklerini olumsuz yönlerde etkileyen cilt hastalığı ile meydana gelen saç dökülmelerine karşıda etkili koruma sağlayabilir. Ama şunu belirtelim ki saçlarda genetik durum olarak dökülme yaşanıyorsa doğal yağ bakımları ile saçlarınızda dökülen bölgelerde saçların tekrardan çıkması sağlamak mümkün olmayacaktır. Doğal yağlar saçların tekrardan çıkması ise stres, yetersiz beslenme ve çevredeki dış etkenlere bağlı olarak dökülen saçlar için doğal yağlar faydalanabilirsiniz.

Saç dökülmelerine iyi gelen doğal yağlar şöyle;

Saç dökülmeleri için zeytinyağı

Zeytinyağının saçlara faydası saç derilerinde oluşan kuruluğu gidererek saç derisini nemlendirir ve zayıflayan saç köklerini beslemeye ve tahrip olmuş saç derilerini onarmaya yardımcı olur. Zeytin yağını saçlarınıza uyguladıktan sonra saçlarınızda sonuç olarak yumuşak saçlar ve capcanlı sağlıklı saç görünümleri elde edebilirsiniz. Kurumuş ve kuruluktan dolayı dökülen saçları zeytinyağı ile tedavi edebilirsiniz. Saçların canlığını ve ipeksi gibi yumuşak olmasını sağlayan zeytin yağını aşırıya kaçmayacak şekilde kullanılabilir. Aksi taktirde kepek sorununa neden olabilir.

Saç dökülmelerinde yeniden saçların dökülen bölgede çıkmasına yardımcı olacak zeytinyağının yumurtanın sarısı ve sirkeyle karıştırıp etkili saç maskesi yapabilirsiniz. Hazırlamış olduğunuz zeytinyağı, yumurta sarı ve sirke ile saç bakım kürünü saçlarının diplerinden uçlarına kadar besleyici etkiye sahip maskede kullanabilirsiniz.

Saç dökülmesi karşı etkili çay ağacı yağı

Çay ağacı yağının saçlarınıza faydası ise saçlardaki aşırı yağlanmayı önleyerek saç derinizin rahat nefes almasına yardımcı olur ve saçlardaki kepeklenmeyi önlemede etkili sonuçlar verir. Saç derisinin rahat hava almasını sağlarken saç derilerindeki kuruluğa neden olan mantar ve egzama cilt hastalığında tedavi etme özelliğine sahiptir.

İlgili Ayrıca BKNZ; Saç dökülmesine karşı en önemli vitaminler

Saçlar için lavanta yağı

Lavanta yağı faydası saçlarınızın hızlı uzamasına yardımcı olan doğal yağlardandır. Saçlarınızın çıkarmaya ve hızlı bir şekilde uzamasına yardımcı olduğu uzmanlar tarafından söylenmektedir. Lavanta yağının bu konu hakkında kullanılmasının bilimsel açıdan sonucu bulunmamaktadır. Dökülen ve kırılan saçların onarılmasında etkili bitki yağı, bağışıklık sisteminde tedavi yöntemleri arasında kullanılmaktadır.

Saçların besleyici dulavraotu yağı

Dulavraotu yağı saçların köklerini besleyerek güçlenmesini sağlayan doğal yağlardandır. Dulavraotu yağı, saç derinize uyguladığınızda saçların uzamasına ve beslenmesine yardımcı olurken aynı zamanda yumuşak ipeksi saçlar elde edebilirsiniz. Dulavraotu yağının saç derisini ve saç uçlarını beslediğinden dolayı güçlenmesi ve saç dökülmesini engellediği söylenmektedir. Bilimsel olarak henüz herhangi bir isim veya ad verilmemiştir.

Bir önceki yazımız olan Saçların Hızlı Uzaması İçin Neler Yemeli? başlıklı yazımızda saç uzaması, saçlar için nasıl beslenmeliyiz gibi bilgiler vermiştik. Bu makalemizi incelediniz mi?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu