Cilt Bakımı

Sağlıklı Güzel Cilt için Neler Yapılmalı?

Cildinizin sağlığı için bunlara dikkat edin

Cilt sağlığınız için dikkat etmeniz gereken birçok önemli faktörler var, bunlar arasında stres cildiniz için içten içe yıkan bir faktördür. Vücudun doğal kortizon üretmesini engelleyerek, sivilceler, şişlikler gibi sorunların yaşanmasına ve hatta kabızlık, saç kırılmaları (dökülmeler), ekzema ve uçuk gibi birçok olumsuz sorunu beraberinde getirebilir.

Dış etkenlerde, iç etkenler kadar önemli sorunlardandır. Ultraviyole ışınları ise tüm etkenlerin hepsine bedeldir. Çünkü ultraviyole radyasyon ve insanda inanılmaz derecede yaşlandırıcı bir etkiye sahiptir. Dermatoloji literatürü (maling melanom) diğer adı ile cilt kanseri nedenlerindendir. Bunun dışındaki etkenler ise söyle sıralayabiliriz. Hava kirliliği, sigara içiciliği, beslenme bozukluğu, düzensiz uyku ve daha birçok faktör cilt sağlığını etkilemekte.

cildiniz1

Cilt, farklı görevleri olan hücrelerdir ve hücrelerin içerisinde dokular, damarlar, sinirler, pigmentler bakımından oldukça zengin bir organdır. Cilt dışarı ile temas durumunda en savunmalı organlar arasında. Bunun dışında ısı yalıtımı görevi de gören cilt terleme ile toksinleri dışarıya atan önemli detoks görevini de üstlenir.

Cilt yapısının en üst tabaka hücresi epidermis adı ile bilinir. Bu kısımdaki hücreler epidermisi en altta bulunan bazal tabakası üreterek yukarıya doğru yollar. Bu sayede üst tabakadaki hücreler döküldüğünde ya da kimyasal peeling işlemlerinden sonra cilt yeniden sağlıklı hücreler üretmeye başlar.

Özellikle her yıl, kış aylarında profesyonel şekilde kimyasal peeling yaptırmanız, cilt sağlınız için çok önemli faktörlerdendir. Kimyasal peeling yaptırmak için cildinizde leke bulunması şart olmadığını bilmelisiniz. Cildinize nem ve sebum (cilt yağı) üretimini dengeleyerek, ciltteki ölmüş derinin dışarıya atılmasını sağlamak gerekir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu