Cilt Bakımı

Cilt Kuruluğuna Ne İyi Gelir?

Cilt Kuruluğu

Kadınların cilt sorunlarından biriside, cilt kuruluğudur. Peki, cilt kuruluğu neden meydana gelir ve cilt kuruluğuna, çözüm önerileri nelerdir? Biz kadınlar cilt bakımına ve diş görünümüne oldukça önem veririz. Tabi bu bakımı yaparken, birçok kimyasal karışımlarla hazırlanmış, maske ve krem gibi karışımlarında kullanmaktayız. Bu gibi kimyasal karışım içeren ürünleri, tüketimin artması cilt sorunlarına da sebep oluyor. Bu ürünleri cilt kuruluğuna iyi geldiği için bilinçsizce kullandığımız zaman, ciltte cilt kuruluğunu giderip, karşımıza başka cilt problemleri çıkarabiliyor. Bu sebepten bugünkü kaleme aldığım konumu “Cilt kuruluğuna ne iyi gelir?” başlığı altında, bitkisel çözüm önerileri ile beraber hazırladım ve yine siz, kadınlive.com okuyucularımız içinde için de anlatıma sunacağım. Şimdi ele aldığımız “Cilt kuruluğuna ne iyi gelir?”  konumuzun anlatımına cilt kuruluğunun sebeplerinden başlayalım.

cilt kuruluğunun sebepleri

Cilt Kuruluğunun Sebepleri Nelerdir?

  • Genetik bir cilt hastalığı olabilir.
  • Yaşlılığın getirdiği nedenlerden dolayı cıkmış olabilir. Örneğin; belli bir yaştan sonra vücudun su oranı azalır ve vücudun su tutma kapasitesi de zayıflar. Yağ salgılama oranı azalır ve bu sebepten de kişide deri kaşıntıları artış gösterir.
  • Vücudu alerjiye yatkın yani alerji yapılı kişilerde de cilt kuruluğu olabilir. Bunun sebebi ise vücudun gerektiği miktarda yağ üretememesidir.
  • İlaç kullanımı da kişide cilt kuruluğuna sebep olabilir. Özellikle bu ilaçlar, kolesterol düşüren ve tansiyon ilaçlarıdır. Ayrıca kişi ileri ki yaşlarda, aşırı cilt kuruluğu yaşıyorsa vücutta kanserli hücrenin bulunması, muhtemeldir.
  • İlk başta da bahsettiğim o kimyasal ürünlerin, fazla kullanılması da cilt kuruluğuna sebep olabilir. Sabun, şampuan ve diğer kozmetik ürünler, cilt kuruluğuna yol acar. Hatta günde 3-4 kere banyo yapılması ve her banyoda vücudun her yerine ciddi bir şekilde sabun uygulanması da cilt kuruluğuna sebep olur. Ayrıca kişi günde 3-4 kere banyo yapıp ve banyo sonrası nemlendirici kullanmıyorsa, bu durum cilt kuruluğuna davetiye çıkartır.

cilt kuruluğu

Cilt Kuruluğuna Ne İyi Gelir?

Evet, yukarıdaki maddeler ile cilt kuruluğuna neyin ve nelerin sebep olduğunu, aşağı yukarı tüm detayları ile vermeye çalıştım. İlk madde ve onu gibi tıbbi diğer maddelerin meydana getirdiği, cilt kuruluğunu gidermek için bir dermatolog ile görüşerek, tavsiye edilen nemlendiriciler ve tedavi yöntemleri dışında, pek fazla bilinen bir bitkisel çözümü yoktur. Ancak tıbbi sebeplerle meydana gelmeyen, cilt kuruluğu için günümüzde birçok bitkisel çözüm önerileri, mevcut. Peki, o bitkisel çözüm önerileri nelerdir?

Altı yaş ve üstü için günde iki defa iki yemek kaşığı, ada çayı kullanılabilir. Ancak gebe hanımlar için bu durum geçerli değil. Ada çayı bebeğin düşmesine sebep olabilir. Altı yaş altı içinde cilt kuruluğuna ada çayı önerilmez. Özellikle de iki buçuk yaşındaki çocuklar için bu gibi öneriler de bulunmadan önce muhakkak, bir dermatolog görüşüne ihtiyaç vardır.

Cilt

Cilt kuruluğu yaşayan kişiler için bir diğer bitkisel yöntemde, beyaz kuru dut’tür. Yarım litre bir suyu geniş bir kaba dökerek, içerisine iki avuç beyaz kuru dut ilave ederek, 9-10 dakika iyice kaynatalım. Daha sonra ocağı kapatıp, karışımın ılıktan az sıcak dereceye gelecek kadar bekleyerek, kuruluk elimizde ise elimizi içine koyup, 15-20 dakika karışımın içinde bekletelim. Daha sonra elimizi çıkarttıktan sonra hiçbir şekilde dokunmadan yarım saat öle bekletelim ve yarım saat sonrasında sadece su ile yıkayalım. Bu işlem cilt kuruluğuna oldukça faydalı ve kesin sonuç içeren bir bitkisel çözüm önerisidir.  Bu işlemi 10 gün boyunca, en fazla iki gün aralıklarla yapıldığı sürece, o bölgedeki cilt kuruluğunu en %50 azalır. Şayet bu yöntem iyi gelmedi ise cildiye ile iletişime geçmenizde fayda var. Çünkü sizin cilt kuruluğu diye düşündün’düğünüz, farklı bir cilt hastalığı da olabilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu