Cilt Bakımı

Yağlı Ciltler İçin Maske Evde Peeling, Yağlı Cilt İçin Bakım Önerileri

Yağlı Ciltler İçin Maske Önerileri

Yağlı ciltler, diğer cilt tiplerine göre daha fazla cilt bakımına ihtiyaç duyan cilt tipleri arasında yer alır. Yağlı ciltler için maske olarak birçok farklı bakım yöntem vardır, bunlar arasında en çok tercih edileni ise, doğal cilt maskeleridir. Kozmetik cilt bakım ürünleri yerine doğal cilt bakım ürünleri kullanmanız cilt sağlığınıza da olumlu yönde etki eder. Doğal maskelerle cildinizdeki fazla yağ oranı dengelenebilir.

Yağlı cilt, genel anlamda hormonal dengesizliklerin sonuncunda vücudun aşırı yağ üretmesiyle ortaya çıkmakta ve ergenlik çağındaki gençlerde sıklıkla görülebilmektedir. Bu cilt tiplerindeki en büyük sorunlarından biriside akne, sivilceler ve siyah noktalar gibi problemler görünebilir. Dolayısıyla yağlı ciltler için doğal maske kürleri ile cilt bakımı yaparsanız, bu sorunları çözüme kavuşturabilirsiniz.

Ciltte Aşırı Yağlanma Nedenleri Nelerdir?

Ciltte yağ oluşmasının en önemli faktörleri, beslenme, kalıtsal, hormon düzensizliği, çevresel kirlilikler ve yaşın etkileri başlıca nedenler arasında görülmektedir. Yağlı cilde sahip kişilerin dezavantajı olduğu kadar yaşlanmaya bağlı olarak da yüzlerde oluşan kırışıklıklar yavaş ilerlemesi gibi son derece önemli avantajları da vardır.

Yağlı Ciltler İçin Maske

Yağlı Ciltler İçin Doğal Maske Öncesi Hazırlık

Yağlı cildi düzenli olarak temiz tutarak bakım kürleri uygulamanız gerekir. Cildinizi düzenli periyotlarda temizlerken, soğuk su yerine ılık suyla yüzünüzü yıkamalısınız. Bu aşamalardan sonra cildinize doğal bakım maskeleri uygulayabilirsiniz. Şimdi yazımızın devamında listelediğimiz bakım maskelerini uygulayabilirsiniz.

Yağlı Ciltler İçin ballı, Limon Maskesi

Bir tatlı kaşığı bal, bir tatlı kaşığı limonun suyu, biraz süt tüm bu malzemeleri cam kase içerisine koyarak tahta kaşıkla iyice karıştırıyoruz. Burada sütün miktarına dikkat etmeniz gerekmektedir. Elde edilen karışım krem kıvamında olmalıdır. Daha sonra maskeyi cilde sürün ve yaklaşık olarak 30 dk. bekleyin süre bitiminden sonra cildinizi yıkayarak temizleyin. Bu maskeyi haftada 1 kere uygulanmalıdır.

Yağlı Ciltler İçin Limon Kabuğu Bakım Kürü

İki tane limon kabuğu, iki çorba kaşığı kadar su limon kabuklarını rendeleyin daha sonra su ile buluşturarak yaklaşık 5 dk bekletin. Sonrasında ise karışımı blender yardımı ile ezin. Elde ettiğiniz karışımı yüzünüze uygularken krem gibi sürün ve yaklaşık olarak 4 dk. bekledikten sonra ılık suyla yüzünüzü temizleyin. Bu doğal maske haftada 1 kere uygulanmalıdır.

Yağlı Cilde Kil Maskesi Bakımı

İki tatlı kaşığı su, bir tatlı kaşığı toz şeker, iki yemek kaşığı maya ve üç yemek kaşığı kil ilk önce mayayı suda eritin ve ardından toz şekeri ilave ederek iyice karıştırın. Daha sonra kilide ilave edip yoğun bir kıvam alana kadar tekrardan karıştırın elde ettiğiniz karışımı dinlenmesi için 15 dk bekletin ve süre bitiminden sonra yüzünüze uygulayın. Yaklaşık olarak da 30 dk. yüzünüzde beklettiğiniz maskeyi bol suyla yıkayarak temizleyin. Bu kil maskesini 2 haftada 1 kez uygulayın.

Yağlı Cilt İçin Nane Maskesi

Bir muzun yarısı, bir çay kaşığı kil, bir yemek kaşığı yoğurt ve bir çay kaşığı nane bu malzemelerin tamamını bir kase içerisine koyarak iyice karıştırın. Elde ettiğiniz karışımda krem kıvamını tutturabilmek için kilin miktarına dikkat etmelisiniz. Daha sonra karışım maskesini cildinize uyguladıktan sonra kuruması için bekleyin. Cildinizde kuruyan bu maskeyi ılık su ile yıkayarak temizleyin. Nane maskesini haftada 1 kere uygulayın.

Yağlı Ciltler İçin Salatalık Ve Yumurta Maskesi

Bir tane yumurta beyazı, yarım çay kaşığı kadar kil, bir yemek kaşığı salatalığın suyu ve üç damla limonun suyu malzemelerin tamamını cam kase içerisine koyun ve tahta kaşık yardımıyla krem kıvamına gelesiye kadar karıştırın. Elde edilen maskeyi göz çevrelerinin haricinde yüzünüzün tamamına uygulayın. Yaklaşık olarak 15 dk bekledikten sonra önce sıcak, sonrasında ise soğuk suyla yüzünüzü yıkayarak temizleyin.

Bu içerikte ilginizi çekebilir; Kuru Ciltler İçin Maske

UYARILAR:

Yukarıda sıraladığımız yağlı ciltler için maske tariflerinin son derece hesaplı ve evde kendiniz kolayca hazırlayıp uygulayabileceğiniz maskelerdir. Bu maskeler tamamen doğal olduğundan dolayı herhangi bir yan etkileri bulunmamaktadır. Eğer beklenmedik bir sonuçla karşılaşılırsa maske uygulaması durdurulmalıdır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu