Saç Bakımı

Saçların Yumuşak Olması İçin Ne Yapmalıyız?

Saçların yumuşak olması için

Yumuşak, sağlıklı ve parlak saçları elde edebilmek için saçlarınıza kullandığınız şampuan, krem vb. saç bakım ürünlerini seçerken dikkat etmeniz gerekmektedir. Saçlar sert olmasının bir çok nedeni olabilir deniz, güneş, çevre kirliliği ve saç boyası gibi bir çok faktör saçlarımızın sertleşmesine neden olabilmektedir. Saçlarınız da bulunan yağ oranı kötü, kirli saç olarak görülse de saçlardaki yağın saçları daha çok yumuşak olmasındaki önemi çok fazla olduğunu unutmamak gerekir.

Burada saçlarınızdaki yağ oranı aşırı derecede yağlanmış saçlar olmasından bahsetmiyoruz. Saç derilerinde üretilen yağ belirli bir miktarda olması saçlarınızın yumuşak ve parlaklığını çevreye karşı korumasında önemli rol oynamaktadır. Saçlarda farklı nedenlerden dolayı yağ üretimi azalırsa saçlarda cansızlık, kuruluk ve saç kırılmaları arttığı görülmektedir.

Saçın yumuşak olması için kozmetik ürünler, saç bakım ürünlerini yukarıda belirtiğimiz gibi seçerken ve kullanırken oldukça dikkatli olmanız gerekmektedir. Doğal yöntemlerle de saçlarınızı yumuşak kılmak mümkün olabildiği gibi seçmiş olduğunuz saç bakım ürünleri de bir o kadar önemli saçlarınız için kullandığınız ve daha yumuşak, bakımlı olması için şampuan, saç kremi vb. ürün seçimi yaparken saç yapınıza en uygun olanını seçmelisiniz. Genetik olarak kuru saçlar için yağlı saç şampuanları seçilmelidir.

Saçların yumuşak olması için dikkat etmeniz gereken hususlar nelerdir?

Saçlarınızın güzelliği doğru ve dengeli beslenme ile gelmektedir. Kalıcı ve kesin sonuçlar elde etmek için doğru beslenme ve gerekli vitamin, mineralleri almalısınız. Sigara, az su tüketmek, stres, düzensiz uyku gibi faktörler saçlarınızın yumuşak, canlı ve sağlıklı görünmesi için kullandığınız kozmetik ürünleri, yeterli gelmeyecektir. Bu saç bakım ürünleri olan saç yumuşatıcı, parlatıcı gibi ürünler saçlarınıza bir kaç gün kazandırabilir ama tekrardan saçlarınız eski haline döner solgun ve cansız görünür.

Saçların yumuşak olması için, ilk öncelikle beslenme düzeninize dikkat etmeniz gerekmektedir. E, B12 ve C vitamini antioksidan vitaminler saç sağlığınız için çok önemli rol oynamaktadır. Vitaminleri elde etmeniz için farklı renklerdeki sebze ve meyveleri yiyerek alabiliriz. Gün boyunca tükettiğiniz suya dikkat etmenizde oldukça önemli ve dengeli beslenmeniz saçlarınız kadar cilt bakınız içinde önemli rol oynamaktadır.

Saç deriniz çok aşırı derecede yağlı değilse her duşa girdiğinizde saçlarınızı şampuanlamayın. Saçlarınızı her duşa girdiğinizde şampuanlamak saç ve saç derinizi kurutabilir ve saçınızı 2 günde bir yıkamak saçlardaki doğal yağ dengesini koruması ve saç tellerinin yumuşak kalmasına yardımcı olacaktır.

Banyo’dan çıktıktan sonra saçlar ıslakken sık sık aralıklı fırçayla kesinlikle fırçalamayın. Islak saçları fırçalamak saç köklerini yıpratabilir ve saç kırıklarını daha çok artırır. Fırça yerine saçlarınızdaki fazla suyu havlu yardımı ile hafif şekilde alın ve geniş dişli tarak yardımı ile saçlarınızı tarayabilirsiniz.

Saçlarınızın yumuşak olması için diğer bir husus da saç düzleştirici, saç maşası gibi elektrikli cihazların direk olarak saçlarda kullanılmasıdır. Saçları kurutan elektrikli cihazlar saçların sertleşmesi ve kırılmasına sebep olmaktadır. Bu tarz cihazları oldukça az kullanmaya özen göstermelisiniz. Saçlarda kullanacağınız bu tip cihazları kullanmadan önce saçları ısıya karşı koruyan silikon, termal spreyler kullanın.

Saçlarınızı yaz aylarında güneşin UV ışınlarından korumak için şapka kullanabilirsiniz. Şapka kullanmak saçlarınızın aşırı derecede kurumasını önler ve saçlardaki nemi korur. Yaz aylarında saçı korumak için üretilen saç kremleri kullanın.

Saçların yumuşak olması için doğal yöntemlerden de faydalanabilirsiniz. Organik ve doğal yağlar saçlarınızı besleyerek yumuşak ve sağlıklı olmasına yardımcı olur. Doğal yağ olarak argan yağı, badem yağı, papatya yağı, zeytinyağı gibi doğal yağlar saçları ve saç derinizi besleyerek yumuşacık olması için kullanabilirsiniz.

Bir önceki yazımız da Sirkenin Saça Faydaları ve Zararları Nelerdir? başlıklı yazımızda sirkenin saçlara olan mucizevi etkisinden bahsetmiştik.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu