Saç Bakımı

Saç Uzatan Doğal Yağlar Hangileri?

Saç uzatan bitkisel doğal yağlar

Saçların uzaması, sağlıklı ve bakımlı olması için saç derinizin temiz olması gereklidir. Saç derisi ve kökleri rahat hava alması ve saç uçlarının oldukça az kırılması saçların daha hızlı ve çabuk uzaması için, yardımcı olacaktır. Doğal yağlar, saç diplerinden uçlarına kadar saçı besler ve saç derisini temizleyerek saç köklerinin güçlenmesine yardımcı olur. Dolayısı ile saçlarınız yumuşak ve koparak kırılmaları engellenmiş olacağı için saçlar daha sağlıklı ve hızlı bir şekilde uzayacaktır. Saçların çabuk uzaması için doğal ve bitkisel yağlar, önemlidir. Ancak sağlıklı bir şekilde saçların uzaması için dikkat edilmesi gereken önemli hususlardan biriside doğal yağların diğer besleyici saç maskeleri ile birlikte düzenli olarak kullanılmasıdır.

Sağlıklı ve uzun saçlara sahip olmak için birden fazla yöntem bulunmaktadır. Saç uzatırken, bakım yağları, besleyici saç maskeleri ve dengeli beslenme gibi faktörler ile uzun saçlara sahip olabilirsiniz. Saçlar ortalama olarak yaklaşık ayda 0,5-2 cm arası uzamaktadır. Saç uzatan yağlarla, bakım yaparak saçlarınızın daha sağlıklı ve çabuk uzamasını sağlayabilirsiniz. Saç bakımınızda kullanabileceğiniz ve sağlıklı, uzun saçlara sahip olabileceğiniz doğal yağları sizler için aşağıda sıraladık.

Saçın çabuk uzaması için doğal yağları, aşağıda sıraladık. Bu yağlar saçlarda etki gösterebilmesi için 2 veya 3 ay düzenli bir şekilde saçlarınıza doğal yağlar ile bakım yapmanız gerekir. Yağlar ve besleyici saç maskeleri ile saç bakımı yapmanız ve bunu bir alışkanlık haline getirmeniz durumunda. Hayal ettiğiniz güzel ve uzun saçlara sahip olabilirsiniz. Saçlarınızın sağlıklı uzaması için önemli bir konu olduğunu unutmayın.

Saç uzatmak için kullanılan yağlar

Saçları uzatabilecek bitkisel doğal yağları aşağıda maddeler saçlara faylarını sıraladık. Şimdi gelin hep birlikte bu saç uzatan bitkisel yağlara bir göz atalım.

Hint yağı

Hint yağı, protein bakımından zengin ve besleyici bir etkiye sahip doğal yağdır. içerdiği E vitamini ve mineralleri sayesinde saça çok faydalı olan yağ saçların çabuk ve daha hızlı uzamasına yardımcı olabilecek doğal yağların ilk sırasında gelmektedir.

Hint yağının içerisinde bulunan ‘ricinoleic asit’ saç ve saç derisindeki oluşan veya oluşabilecek enfeksiyonları engeller ve saç derisindeki kan dolaşımını hızlandırır. Dolayısı ile saç derisi ve kökleri rahat hava alabileceği için saçların sağlıklı ve hızlı uzamasında etkili bir rol oynar.

Hint yağı ile saçlarınıza bakım yapacaksanız, haftalık olarak 1 veya 2 kere saç derinize doğal yağla masaj yapabilirsiniz. Saç kırıklarını önleyebilmek için saç uçlarınıza kadar eşit miktarda sürün. Hint yağını saç ve saç derisinde ne kadar çok bekletirseniz o kadar iyi sonuçlar alınabilir. Gece yatmadan önce hint yağını saç diplerinden uçlarına kadar sürün ve sabah kalktığınızda saçlarınızı yıkayabilirsiniz. Eğer sabah yıkamaya vaktiniz yoksa hint yağını saça sürdükten sonra havlu ile başınızı sarın yaklaşık olarak bir saat kadar bekleyin. Sonrada yıkayabilirsiniz.

Hint yağının saçlara olan faydası, sadece saçın çabuk uzaması ile sınırlı değildir. Eğer hint yağı ile düzenli ve belirli periyotlarda saç bakımı yaparsanız saçlar daha çok hacimli ve güzel görünecektir. Aynı zaman da saç telleri kalınlaşacak ve saçların nemli, yumuşak olmasını sağlayacaktır.

Zeytinyağı

Zeytinyağı, saç bakımında en ideal nemlendirici yağ özelliklerinden olan doğal yağlardır. Saçların hızlı ve çabuk uzamasında etkili rolü olan zeytinyağının içerdiği E vitaminleri sayesinde saçlara çok faydası bulunmakta. Antioksidan etkisi ile saç ve saç derisinde oluşabilecek kuruluk ve kepeklenme gibi sorunları en iyi şekilde önlemektedir. Zeytinyağı dışarıdan gelebilecek toz, çevre kirliliği, is, duman gibi tehditlere karşı saçları ve saç tellerini kaplayıp koruyucu tabaka oluşturarak kalkan görevi yapabilmektedir.

Zeytinyağı ile saç bakımı yapacağınızda doğal olmasına özen gösterin ve aynı hint yağı gibi haftalık olarak 1 veya 2 kere saçlarınızı şampuanlamadan önce saç diplerinden saç uçlarına kadar sürün ve 1 veya 2 saat saçlarınızda bekletin. Eğer saç uçlarınız çok fazla kırılıyorsa, zeytinyağını saç uçlarınıza sürerek kırılmasını engelleyebilirsiniz.

Susam yağı

Susam yağı, saç derisinin enfeksiyon kapması ve mantar gibi sorunları için yardımcı olabilecek doğal yağlardandır. Saç derinizde çok sıklıkla iltihap veya saç derisi mantarı oluşuyorsa bu durum saçlarınızın hızlı uzamasınada engel olacaktır. Saçlarınızın sağlıklı olması için enfeksiyon temizleyici özelliği olan ve saç derinizi nemlendiren susam yağını saçlarınızın sağlığı için kullanabilirsiniz.

Susam yağı içerdiği E vitamini sayesinde saç kökleri ve derisini besleyerek saç derisini canlandırır ve saçların daha çabuk uzamasına yardımcı olacak ve saçlarda oluşan kepekli saç derisi sorunu engelleyecektir.

Argan yağı

Argan yağı, saça faydası saç derisini etkili bir şekilde nemlendirir ve kurumasını engelleyen doğal yağdır. Son zamanların en popüler saç bakımında kullanılan doğal olan argan yağı saça faydası, güçlü nemlendirici özelliği olduğu için saçlarda koparak dökülmeleri, saçların zayıflaması ve güçsüz düşmesini engeller ve saç köklerinin güçlenmesine ve sağlıklı olmasına yardımcı olur.

Sürekli kırılan saçlarınızı kuaförünüze aldırmak zorunda kaldığınızdan dolayı istediğiniz ve hayal ettiğiniz uzun saçlara sahip olamıyorsanız. Argan yağı sizin için ideal çözüm olabilir. Argan yağı ve diğer bir adı ile ‘sıvı altın’ olarak bilinen doğal yağı saç uçlarına düzenli ve belirli periyotlar içerisinde sürerseniz. Saç kırıklarından önemli ölçüde kurtulabilirsiniz.

Jojoba yağı

Jojoba yağı, saç ve cilt bakımında çok faydalı doğal yağdır. Onarıcı etkiye sahip olan jojoba yağı saç derisi oluşan sorunlara karşı etkili ve iyileştiricidir. Jojoba yağının diğer bir özelliği ise saçların kabarmasını engeller ve saçlarda koparak dökülmeyi azaltır. Ayrıca kepeğe etkili olan jojoba yağı saç bakımı ve saç uzatmada önerilen yağlar arasındadır.

Yılan yağı

Yılan yağı, içerdiği vitamin ve mineraller sayesinde oldukça etkili ve besleyici bir etkiye sahip yağlardandır. Yılan yağı saçlarınıza canlılık ve parlaklık verir. Diğer bir özelliği olan yılan yağının saçlara olan faydası arasında saçı besleyici ve onarıcı etkiye sahiptir. Dolayısı ile saçların hızlı uzamasında önemli bir yeri olan yağlar arasındadır.

Nane yağı

Nane yağı, saç ve saç derisini canlandırmak ve saç uçlarından köklerine kadar saçın rahat hava almasını sağlayan yağdır. Saçın rahat nefes almasında etkili olan nane yağı saçların hızlı uzamasına yardımcı olurken saçların koparak dökülmesini de engeller. Doğal nane yağını saçlarınıza kullanırken dikkat etmeniz gereken bazı hususlar vardır. Nane yağını tek başına saçlarınıza kullanırsanız güçlü ve etkili bir yağ olduğu için saç derinizi yakabilmektedir. Bundan dolayı nane yağını kullanacağınız zaman taşıyıcı yağ özelliği olan zeytinyağı veya badem yağı ile incelterek kullanmalısınız.

Hindistan cevizi yağı

Hindistan cevizi yağı, güçlü ve etkili nemlendirici yağlardandır. Hindistan cevizi yağı ile saç bakımı yaparsanız saç derinizi nemlendirirken yumuşatır ve parlaklık, canlılık kazanmasına yardımcı olur. Eğer saçlarınız ve saç deriniz kuru ise en ideal çözüm olan. Hindistan cevizi yağından faydalanabilirsiniz.

Biberiye yağı

Biberiye yağı, bir çok saç bakımı ürünlerinin içerisine bulunan biberiye yağı saç derisindeki kan dolaşımını hızlandıran yağlardandır. Biberiye yağının en büyük özelliği olan kan dolaşımını artırarak hızlandırması ve bunun sayesinde de saç dipleri ve kökleri güçlendirerek koparak dökülmesini engellemesidir. Biberiye yağını kullanırken 2 veya 3 damla biberiye yağının içerisine 7 veya 8 damla badem yağı ilave edin haftalık olarak 2 kere saç derisine masaj şeklinde uygulayın.

Lavanta yağı

Lavanta yağı, saçlarınıza olan faydasını sıralamakla bitiremeyiz. Kısa bir özet geçmek gerekirse antibakteriyel özelliği olan yağ saç derisinde oluşabilecek enfeksiyon, bakterilere karşı etkili bir koruma sağlar. Saç dipleri ve köklerini oluşan kepekten kurtulmanız için etkili bir şekilde savaşır. Lavanta yağı’da çok güçlü yağlardan olduğundan dolayı taşıyıcı yağ özelliği olan badem yağı veya zeytinyağı ile incelterek kullanın. Bu sayede lavanta yağının saç derisinde oluşturabileceği tahrişi önüne geçebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Saç Uzatırken Yapılması Gerekenler başlıklı makalemizde çabuk ve hızlı nasıl saç uzatılır hakkında bilgiler vermiştik.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Çam terebentin yağı da süper bi şey. Aynı zamanda argan yağı ve jojoba yağı da öyle. ama ben karışım olarak kullanmıyorum ayarlayamıyorum oranları. Hem de çalışıyorum aktarlara gidemiyorum uğraşamıyorum. O yüzden doğal keratin ve bu yağların bir çoğunu içeriğinde bulunduran bir yağ keşfettim ve satınaldım. Memnunum benim durumumda olanlar alabilir. Ben keratinbakim sitesinden aldım. Doğal keratin olduğu için ve yağlarda katkı maddesi olmadığı için kullanıyorum, ben herşeyin doğalını kullanmayı tercih ediyorum genelde. O yüzden şampuanım bile doğal.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu