Anne & Çocuk

Çocuğun Ateşi Nasıl Ölçülür?

Çocuğun Ateşi Nasıl Ölçülür?

Sık sık ateşlenen çocukların vücut ısılarını olarak öğrenebilmek için doğru şekilde ölçmeniz gerekir. Bunun için de hangi termometreyi nasıl kullanacağınızı bilmenizde fayda var. Biz de sizler için Dr. Bernard Valman tarafından yazılan “çocuğum hastalandığında ne yapmalıyım” isimli kitabı araştırarak, termometre çeşitlerini ve nasıl kullanılacaklarını araştırdık. İşte merak ettikleriniz…

Çocuğunuzda halsizlik varsa ve yüksek vücut ısısı olduğunu düşünüyorsanız, ilk etapta ateşini ölçmelisiniz. Ölçtüğünüz ateş 38 derece veya üzerinde çıkıyorsa çocuğunuz ateşli anlamına gelir. Bu nedenle 2 saatte bir olmak koşuluyla çocuğunuzun ateşini kontrol etmeniz gerekir. 7 yaşının altında olan küçük çocuklar dilinin altından ölçebileceğiniz termometreleri kullanamayacağı için, koltuk altından ateş ölçmek daha doğru olacaktır. Ancak koltuk altı için kullanılacak termometrelerin sonuçlarına 0.6 derece eklemelisiniz.

Dijital olan termometre nasıl kullanılır?

Dijital termometre ile tam sonucu öğrenebilmek için çocuğunuzun koltuk altına veya ağzına yerleştirin. Ateş ölçüm sırasında çocuğunuzun hareket etmemesini sağlayın. Yaklaşık 2 dakika sonra termometreyi alın ve ekranın üzerinde yer alan ateş derecesini okuyun.

cocukatesolcme5_46

Çok bilinmeyen kulak termometresi kullanımı;

Bu termometrelerin kullanımını çocuğunuzun kulağına yerleştirme şeklinde uygulayın. Yine yaklaşık 2 dakika sonra kulağından alın ve üzerinde yazan ateş derecesini okuyun. Termometreyi kullandıktan sonra tek kullanımlık olan kulak ucu aparatını çıkarın ve atın.

bebekatesolcme_46

Yaygın olan termometre çeşitleri nelerdir?

Vücut sıcaklığı ölçmek için kullanılan iki çeşit termometre bulunur. Bunlar; kulak termometresi ve dijital termometredir.

Kulak termometrelerinin kullanımı kolaydır ancak diğer çeşidine göre biraz pahalıdır. Bu termometrelerin bilgileri ekrandan rahatlıkla okunabilir ve kullanımın ardından ekran normale kendiliğinden döner. Dijital termometrelerin de kullanımı kolaydır ve oldukça hızlıdır. Bu termometreler kesin sonuç verdiği için her çocuk üzerinde kullanılabilir. Bunların dışında bir de cıvalı termometreler vardır. Ancak bunların kullanımı ve okunması zor olduğu için artık kullanılmamaktadır.

cocukates_manset-1

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu