Güzellik

Derinizi soymadan ve yıpratmadan gençleştirmek için IPL ve PRP

Son zamanlarda en çok tercih edilen PRP, günümüzde kendisine önemli bir yer edinmiştir. Kullanılan hücresel tedaviler arasında en kolay ve en çabuk uygulama olması PRP’yi diğerleri arasında öne çıkarmıştır. Kişinin yaşı, cildinin görüntüsü, yapılan analiz sonuçları ve yaşanmışlığına göre PRP tedavisinin yeterli olup olmadığı belirlenir.

Cildi güneş nedeni ile sarkmış ve yıpranmış olan kişilerde bile oldukça faydalıdır. Ayrıca kişin cildi yalnızca cansız ve soluk görünüyorsa da yapılabilir. Bu yöntem ile hücrelerin büyümesini sağlayan faktörlere daha verimli ortamlar sağlar. Bu nedenle anti-aging tedaviler arasında ilk sıralarda yer almaktadır.

PRP hücresel bir yatırımdır

deri-soyma

PRP tedavisindeki sonuçlar, kişinin yaşı, cildini güneşten ne kadar koruduğu, sigara kullanıp kullanmadığı, beslenme tarzı, stres ve uyku düzeni ile yakından ilişkilidir. Bütün tedaviler için bu geçerlidir. İnsanlar küçük hücrelerden oluşan canlı bir mekanizma olduğu için tetiklenen hücreler ürettikleri kollajen ve elastik liflerin etkilerini 2-3 haftada yansıtmaya başlar. PRP hücresel bir yatırımdır ve nemlendir etkisi daha erken fark edilebilir.

Eğer 30’lu yaşlarda yapılırsa yaşlanma belirtilerini geciktirebilir. 40’lı yaşlarda yapıldığında yaşlanma sürecini durdurabilir ve 50’li yaşlarda yapılırsa PRP’den çok fazla bir mucize beklenmemesi gerekir.

PRP yönteminde güçlendirilen soft ışık terapisi IPL ile birlikte fotohasarlı olan cildi gençleştirmek için daha kısa sürede daha fazla sonuç verebilmektedir.IPL, Intense Pulsed Light kelimelerinin baş harflerinden anlaşıldığı gibi lazer kadar etkilidir fakat lazerden daha az yan etkiye sahip bir tedavidir. Bu tıbbi bir teknoloji yardımı ile cilde kristal safir başlık aracılığı ile filtrelenmiş ışık uygulanır. Lekeler için pigmentleri tekrar etkili hale getirerek iyileştirme sağlarken işlevsiz olan kılcal damarlarda da iyileşme sağlar.

Fotohasara uğramış olan cilde tedavi yapılması için en uygun aylar kış aylarıdır. En uygun yöntem ise güçlendirilmiş ışık terapisi olan IPL’dir. IPL 3-4 hafta ara verilerek 3-4 seans yapılması cildin yaşlanmasını geri çevirir.

deri-soyma1

Cilt uyarılmazsa yaşlanır

Yara iyileşme mekanizmasını devreye sokarak ve ciltte çok hafif bir şekilde hasar varmış gibi yaparak cildi gençleştirir. Çünkü hücreler bir uyarı aldıklarında harekete geçer ve yara iyileşmelerini taklit ederek kendilerini yenilemeye başlarlar. Elastik ve kollojen lif üretimi artar, dolaşım artar, damarlar iyileşir ve cildin sağlığı eskisinden daha iyi bir hale getirilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu