Saç Bakımı

Duş Sonrası Saçın Kabarmaması İçin Ne Yapmalı?

Duştan sonra saçın kabarmaması için

Banyodan sonra saçların kabarmaması için ne gibi yöntemler uygulanmalıdır. Duş sonrasında saçlarınızı kolay ve rahat bir şekilde elektriklenmesinden ve saç kabarmasından nasıl kurtulacağınız hakkında bazı tüyoları Kadınlive Kadın ekibi olarak sizler için kaleme aldık.

Saçların kabarmasının nedenlerinden bazıları saçlardaki kuruluk, dengesiz ve yetersiz beslenme, ısı ile çalışan saç maşaları veya saç düzleştiriciler gibi cihazların sıkla kullanılması veya farklı bir çok neden olabilir. Ayrıca kötü hava şartlarında saçlarınız kabarabilir ve saçlarınıza uygulamak istediğiniz şekli vermekte zorluk çekebilir hatta saçlarınızı koruyamazsınız. Saç bakım kürleri ve doğal yağlar ile yapacağınız saç bakımı hem saçlarınızın güçlenmesini sağlayacak hem de kabarmasını önleyecektir.

Her bayan ve erkeğin sıklıkla karşılaştığı duştan sonra saç kabarması sorunu için bir çok formül mevcut ve bu formüller sayesinde saçların kabarmasını engelleyebilirsiniz. Şimdi saçların kabarmaması için etkili formülleri inceleyelim.

Saçları doğru yıkama

Duş alırken saçları çok sıcak veya çok soğuk su ile yıkamanız sonuncunda saçlar kabaracaktır. Saçlarınızın daha az kabarması için haftada 2 veya 3 kereden daha fazla yıkanmaması uzmanlar tarafından önerilmektedir. Banyo yaparken saç kremlerinizi veya şampuanınızı hafif şekilde masaj yaparak uygulayın.

Saçlar için sirkeli su

Duş alırken veya saçları yıkarken son durulama esnasında saçlarınızı sirkeli su ile yıkayarak yumuşaklık kazandırın. Bu sayede saçlar daha sağlıklı olurken daha saç kabarmasının da önüne geçebilirsiniz. Ayrıca saçlarınız için ayda bir kere uygulayacağınız saç bakım kürleri ile saçlarınız capcanlı ve sağlıklı görünüm kazandırabilirsiniz.

Saç kesiminde kısa ve katlı kesimi tercih etmeyin

Saçlarınızın kabarma problemi var ise saçlarınızı kısa kestirmeyin. Kısa kestirilen saçlar çok hafif olacağı için daha fazla kabaracaktır. Katlı saç kesimlerinin ağırlık yapmayacağından dolayı saçlarınız kabarma gösterebilir.

Saç bakımı ve yağlar

Zeytinyağı, badem yağı ve argan yağı gibi doğal ve saçları besleyen yağlardan saça kullanarak daha sağlıklı ve parlak saçlara kavuşurken saçlarınızın kabarmasını engeller. En az ayda bir kerede olsa uygulamanız gereken saç bakımı ile hayal ettiğiniz saçlara kavuşabilirsiniz.

Ayrıca BKNZ; Kabarık saçlar için çözüm yolları

Kalın uçlu aralıklı tarak kullanın

Kalın uçlu ve geniş aralıklı taraklar ilk tercihiniz olmalıdır. Fırçalar saçları oldukça fazla yıprattığından dolayı saçlarınızın kabarmaması için fırçalardan uzak durmalısınız. Duştan hemen sonra ıslak saçlarınızı 15 ile 20 dakika arasında havlu ile beklettikten sonra kalın ve geniş aralıklı tarak kullanarak tarayın. Tarama işleminde saçlarınıza  özen gösterin ve saçlarınızı zorlamayın. Saçlarınızı eğer fazla zorlarsanız saçlarınız güçsüzleşir, güçsüzleşen saç daha çabuk kabarır.

Son olarak şunu belirtelim ki saç kabarmaları genetik bir yapı değildir. Saçlara dış etkenlerin verdiği zararlar ile meydana gelen saç kabarmaları gün içerisinde saçların aşırı kuruması, toz, rüzgar, yağmur gibi bir çok etken saçların kırılmasına ve kabarmasına neden olabilir. Saçlarınızı dış etkenlere karşı koruyarak ve nem kazandırarak, çok soğuk veya sıcak su ile değilde ılık su ile yıkayarak, duş sonrası kalın uçlu taraklar kullanarak saç derinize zarar vermemiş olacaksınız ve böylece saç kabarma sorunlarınızdan kurtulmuş olacaksınız.

Bir önceki yazımız olan Sağlıklı Saçlar İçin Doğru Beslenme Programı adlı yazımızda sizlere saç, saç için beslenme tablosu gibi detaylı bilgiler vermektedir. Bu makalemizi incelediniz mi?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu