Saç Bakımı

Sağlıklı Saçlar İçin Doğru Beslenme Programı

Sağlıklı saçlar için yapılması gerekenler ve beslenme programı

Sağlıklı canlı ve parlak saçlara sahip olmak her bayanın hayalidir. Saçlarınızın sağlıklı olması için tükettiğimiz besinlere dikkat etmemiz gerekmektedir. Saçlar için doğru beslenme programı ile hayal ettiğiniz sağlıklı saçlara kavuşabilirsiniz. Kadınlive Kadın ekibi olarak sizler için hazırlamış olduğumuz doğru beslenme programını uygulayarak kusursuz saçlara sahip olabilirsiniz.

Sağlıklı ve canlı saçlara doğru şekilde beslenme ile sahip olabileceğiniz gibi kusursuz güzelliğinize güzellik katabilirsiniz. Güzel ve sağlıklı saçlar için yapılması gerekenler nelerdir? Aslında sağlıklı ve muhteşem saçlara sahip olmak iki şekilde ele alınabilir. Birincisi çevrenizdeki ve dış etkenlere karşı saçlarınızı korumak ve ikincisi ise doğru bir şekilde beslenmektir. Sağlıklı saçlar için doğru beslenme programını kaleme aldık.

Saç sağlığınız için sizlere önerdiğimiz aşağıdaki beslenme programındaki besinleri düzenli bir şekilde tüketirseniz arzuladığınız sağlıklı saçlara kavuşabilmeniz için büyük bir adım atmış olacaksınız ve sağlıklı saçlar için önem arz etmektedir.

Somon balığı

Proteinlerle zengin olan somon balığı Omega 3 ve B12 gibi yüksek miktarda vitaminlerle zengin olan besin kaynağıdır. Saç derinizde kuruma ve kuruluklar olması durumunda ilk başvuracağınız besinlerden olanOmega 3 yağları doğal yönlü tedavi yöntemlerindendir.

Düşük yağlı süt

Kalsiyum bakımından zengin olan düşük yağlı sütleri tüketmeniz cildinizi güzelleştirirken aynı zamandasaç sağlığınız açısından büyük katkılarda bulunacaktır. Ayrıca beyaz peynir tüketiminde önemli olduğu süt ürünleri kemik ve deri yapınızda önemli yer tutmaktadır.

Yağlı yemişler

Fıstık, Çam fıstığı, fındık ve kabak çekirdeği gibi yağlı oranı yüksek olan kuru yemişler sağlıklı canlı ve parlak saçlara sahip olmanıza yardımcı olacaktır. Ama bu yağ oranları yüksek olan yemişleri günde 1 avuç kadar tüketmeniz yeterli gelecektir. Fazlası zararlı olabilir. Ayrıca cevizin içerdiği çinko saçların bakımında ve onarılmasında büyük etkiye sahip olduğunu da söyleyelim.

Yumurta

Yumurtayı ister kızarmış, ister haşlanmış iki tür şekilde de tüketebilirsiniz. Protein bakımından çok zengin olan yumurta saçlarınız için çok faydalı besin türlerindendir. Yumurta vücudunuza ve cildinize yararlı olduğu gibi saçlarınızın kırılması ve dökülmesini azaltarak engel olurken çabuk ve hızlı bir şekilde saçlarınızın uzamasına yardımcı olur. Yumurtanın tüketilmesi saç sağlığında önem arz etmektedir.

Fasülye

Kuru bakliyat olan kuru fasülye içerdiği çinko ve demir mineralleri ile zengin bir besindir. Kuru fasülye çinko, demir gibi vitamin ve mineraller ile zengin olduğundan dolayı saçlardaki kırılmaları azaltarak engellemektedir. Kuru fasülyeyi düzenli bir şekilde tükettiğinizde saçlarınızdaki olumlu gelişmeleri göreceksiniz.

Tavuk ve hindi eti

Proteinlerle çok zengin olan tavuk ve hindi eti saç renginizin canlı ve parlak görünmesine ve saç köklerinin güçlenmesine yardımcı olacak besinler arasında.

İstiridye

İstiridyenin içerisindeki çinko bileşenleri oldukça çok zengin olmasından dolayı istiridyeyi tüketmeniz saç sağlığında çok önemli ve faydalı besinler arasında olacaktır.

Havuç

Havuç’un faydaları saymakla bitiremeyiz her derde şifa veren havuç saç köklerini sağlamlaştırarak ve dolayısı ile saçlarınızın hızlı bir şekilde uzamasına da fayda sağlayan besinler arasında. Ayrıca gözlerinize iyi gelen havucu sürekli tüketmenizde fayda var.

Son olarak saç sağlığınız için tükettiğiniz besinlere ve dış etkenlere karşı dikkatli olmalısınız. Çevrenizdeki ve dış etkenler ise, çok aşırı sıcak su, nemli ortamlar, deniz suyu, duş alırken çok fazla şampuan ve köpük ile yıkanmak gibi saçlarınıza zarar verecek ve yıpratacak etkenlerden uzak durmalısınız.

Bir önceki yazımız olan Kabak Çekirdeğinin Saçlara Faydası Nedir? başlıklı yazımızda kabak çekirdeği ile saç bakımı ve sağlıklı saçlar hakkında bilgiler vermiştik. Bu makalemizi incelediniz mi?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu