Dekorasyon

Evimizin vazgeçilmez dekorasyonu mum

Evimizin vazgeçilmez dekorasyonu mum

Geçmişten günümüze serüveni devam eden mumun parlaklığı sönmüyor, etki alanını artık dekorasyonların bir parçası olarak devam ettiriyor.

mum3

Elektrikten dahi daha önce kullanılmaya başlanan mum, günümüzde bile bazen aydınlatma amaçlı kullanılabiliyor. Ancak mumların aydınlatma amacı ile kullanımı sanırım neredeyse bitmek üzere, yerini artık dekor parçası olarak değiştirmeye başladı. Bir evin, ofisin hatta restoranların dahi dekorlarının birer parçası haline geldi. Özellikle loş bir ortam oluşturmak konusunda oldukça iyidir. Bu sayede yatak odası dekorları için oldukça önemli bir parça olabilir.

mum6

Romantik bir gece geçirmek istiyorsanız, mum sizin için çok yardımcı olacaktır. Çünkü loş bir ortamda çiftler mahremiyetini çok daha güvende hisseder ve birbirlerine daha çabuk teslim olabilirler. Aynı zamanda etrafta birçok mum ile yapılmış güzel bir dizim işlemi ile odayı gerçekten büyülü bir hale getirebilirsiniz.

mum2

Mumlar, sadece romantik bir ortam oluşturmak için değil neredeyse yüzlerce farklı dekorasyonda kullanılan çok önemli bir parçadır. Özellikle günümüzde renkli mumlar sayesinde çok daha şık görüntüler elde edilebiliyor. Renkli mumların yanı sıra uzun süreler bitmeden yanan mumlar ile birçok farklı dekor dizayn edilebiliyor.

mum8

Sadece klasik ve sade tasarımlarda değil mumlar artık değişik şekillerde ve renklerde üretilebildiği için yerlerini son derece modern ve üst düzey teknolojiye sahip dekorasyonların da bir parçası olarak yer bulabiliyor.

mum10

Takvimden, sinek kovuculuğa

Eski dönemlerde insanlar mumları çok farklı amaçlar ile de kullanabiliyorlarmış. Özellikle en ilginç kullanım alanlarından bir tanesi de hiç şüphesiz takvim işlevi gösteriyor olarak kullanılmasıdır. Günümüz teknoloji ve ölçüm, sayım aletleri gibi hayatımızı kolaylaştıracak cihazların o eski dönemlerde bulunmuyor olması, takvim için mum kullanmaya itmiştir. Bir yıl boyunca yanan bir mum sayesinde insanlar bundan takvim olarak faydalanabilmişlerdir.

mum3

Ancak günümüzde teknolojik aletler bu tarz şeyleri zaten çok kolay olarak bizler için yapıyor. Ancak mumlar birer dekor olarak kullanılmanın yanında evimizde istersek özellikle yaz aylarında sivrisinekleri kovmak için kullanabiliriz.

mum12

Ayrıca yanan bir mum etrafında ki dumanı ve sisi çekeceği ve ortamın temiz havasını korumaya yardımcı olacağı içinde özellikle sigara içilen mekanlarda kullanılabilmektedir.

Renkleri, psikolojiyi etkiliyor

Dediğimiz gibi mumlar artık bir dekor parçası olarak kullanılsa da birçok farklı alanda da iyi geliyor. Bunlardan bir tanesi de insanlara yaymış olduğu enerjidir.

mum11

Mumlar farklı renklerde rengarenk bir biçimde evlerimizi, odalarımızı süslerken aynı zamanda bizleri ruhsal yönden rahatlatıyorlar. Tüm günün o koşuşturmalı ve yoğun boğucu aktivitelerinden kendimizi evimize atınca ve 4 5 adet o renkli mumları yakıp loş bir ortamda çok daha iyi bir dinlenme haline geçebiliriz. Ya da ışıklar açık olsa dahi renkli ve kokulu mumlar sayesinde havada ki negatif iyonların azaldığını ve artık olumlu düşünmeye daha çok zaman ayırdığınızı hissedeceksiniz.

mum14

Özellikle mumları seçerken kırmızı, sarı, yeşil ve pembe renklerden seçmelisiniz. Bu renkteki mumlar sizlere hoş bir duygu ve ayrı bir enerji katacaktır. Özellikle de parfümlü mumlar sayesinde ortamın kötü kokusu ya da bunaltıcı kokusundan çok daha ferahlatıcı ve rahatlatıcı bir hava, bir ortam oluşturmada büyük bir yardımcı olarak kullanabilirsiniz.

Ev dekorasyonu için mum dekorları / GALERİ

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu