Cilt Bakımı

Evde Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Evde Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Cilt bakımınızı evde hazırlayacağınız bakım maskeleri ile rahatlıkla yapabilirsiniz. Bu sayede elinizin altında bulunan malzemeler ile hazırlayacağınız maskeler cildinizin doğal olarak ihtiyaçlarının karşılanmasını sağlayacağından daha sağlıklı sonuçlar elde edilebilir. Evde bakım maskesi hazırlarken özellikle cilt tipinize uygun maskeleri tercih etmeniz daha etkili sonuçlar elde etmenize yardımcı olur.

Özellikle yüksek bütçeler ile cilt bakımına güzellik merkezlerinde yaptırmak istemeyenler bu konuda kendileri evde yapacakları bakımı ile etkili sonuçlar elde edebilirler. Yapacağınız işlemler sonucunda cildinizin daha canlı ve parlak görünmesini sağlayarak bu şekilde daha bakımlı olmasına yardımcı olabilirsiniz. Bu noktada özellikle dikkat etmeniz gereken cildinizin tipidir. Kuru, yağlı veya hassas bir cilde sahip olanlar buna göre cilt bakımlarını yaparak daha etkili sonuçlar elde edebilirler.

Cildinizi Nemlendirin

Cilt Temizleme İşlemi

Cilt bakımında en önemli aşamalardan birisi de cilt temizliğidir. Bu nedenle cildinizin devamlı olarak temiz olması daha iyi nefes almasını ve daha canlı görünmesini sağlar. Cildinizi temizlemek ve nemli olmasını sağlamak için bol bol yıkamanız gerekir. Cildinizi temizlemek için cilt temizleme jelleri tercih edebilirsiniz.

Cildini sabunu ile temizlemek isteyenler bu durumda özellikle zeytinyağlı sabunları tercih ederek ciltlerinin daha yumuşak olmasını da sağlayabilirler. Cildinizi temizlemek için evde hazırlayacağınız salatalık temizleme losyonu yinede istediğiniz etkiyi elde edebilirsiniz. Bunun için salatalıkları kabuklarını soymadan rendeleyerek 15 dakika su içerisinde kaynatmanız gerekiyor. Ardından karışımı süzerek soğutun ve üzerine 25 gr badem yağı ile bir kaşık sıcak su süt ekleyin. Bu losyonu uygulayarak cildinizi temizleyebilirsiniz.

Cilt Temizleme İşlemi

Cildinizi Nemlendirin

Cilt bakımında önemli olan noktalardan birisi de cildinizi nemlendirmektir. Bu nedenle cilt nemlendirici ürünler kullanabileceğiniz gibi evde kendiniz hazırlayacağınız nemlendirici losyonları da tercih edebilirsiniz. Cildinizin aynı zamanda yeteri kadar beslenmesi de daha canlı ve sağlıklı görünmesine yardımcı olmaktadır.

Cildinizi nemlendirmek için evde kendiniz hazırlayacağınız karışım ile de etkili sonuçlar elde edebilirsiniz bunun için ihtiyacınız olanlar;

  • 1 tatlı kaşığı zeytinyağı,
  • 2-3 damla mavi anemon yağı,
  • 4-5 damla çörek otu yağı
  • 1 tatlı kaşığı bitkisel gliserin.

Malzemelerin tamamını karıştırarak akşam veya güneşe çıkmadığınız zamanlarda girdiğinizde uygulayarak cildinizin nemlenmesine ve ihtiyaç duyduğu besinleri almasını sağlayabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu