Güzellik

Göz Altı Morluklarına, Torbalarına ve Şişliklerine Ne İyi Gelir?

Göz Altı Morluklarına, Torbalarına ve Şişliklerine Ne İyi Gelir?

Bazı kadınlar gözlerinin altında koyu morluklar, torbalar ve şişlikleri olmasından şikayet ediyorlar. Onların nedeni kalıtım, yaş, gözlerin yorgunluğu örneğin, “bilgisayarda uzun süre çalışmak, stres, sigara içilmesi, vitamin eksiklikleri, alerji” gibi etkenler olabilir. Bazı insanlar ise düzgün yaşam sürmelerine rağmen, gözlerinin altında genellikle koyu morluklar oluşabilir. Bu durumda mutlaka doktora başvurmak tavsiye edilir. Bu belirti herhangi bir iç organın hastalığının belirtisi de olabilir.

Göz Altı Morluklarına, Torbalarına ve Şişliklerine Ne İyi Gelir?

Göz Altı Morluklarına Ne İyi Gelir?

Gözlerinizin altında morluklar, torbalar olursa, yatmadan önce fazla sıvı almayın. Rendeden geçirilmiş patates maskesi, salatalık suyundan hazırlanan maske, kozmetik buzdan kullanmakla bu morarmaları gidermeye gayret edebilirsiniz. Bu amaçla yeşil çaydan da kullanılır. Pamuk parçasını bu çay deminde ıslatarak 10-15 dakika süreyle gözlerinizin üzerine koyup uzanın. Çay posası çok sıcak olmamalıdır.

Göz Altı Şişliklerine Ne İyi Gelir?

Göz çevresi alanların sorunlarından biri de şişkinliktir. Buna eğilimli olunca tuzlu gıdalardan ve çeşitli asitlerden vazgeçmek, yatmadan önce çok sıvı tüketmek, gün içinde cilt bakımı için sürülen araçları (kremler vb. ürünleri) akşam yatmadan önce mutlaka temizlenmesi önerilir.

Göz çevresi alanların şişkinliğinin nedeni çeşitli kalp, böbrek ve diğer iç organların hastalıkları da olabilir. Ona göre de göz çevresindeki alanlarda sıkça şişlikler belirtir. Bu durumda doktora başvurulması da önem kabul edilir.

Göz çevresi alanlarda şişme olunca “ambulans” yöntemi gibi, çiğ patates veya salatalık hazırlanmış maskeden (yukarıdaki yazıları okuma) kullanın. Maske hazırlamaya vaktiniz olmasa, sadece, temizlenmiş çiğ patates veya salatalık dilimini 20 dakika süreyle gözlerinizin üzerine koyabilirsiniz. Bu amaçla papatya, ıhlamur ağacı çiçeği, yaban atkuyruğu bitkisinden hazırlanmış çay posaları ile yapılan kompresler de iyi gelir, yardımcı olur. İstenilen bitkilerin birinden 1 çorba kaşığı alarak üzerine 1 bardak kaynar su dökün. 10-15 dakika boyunca ağzı kapalı şekilde bıraktıktan sonra bu çay demleme posası ile ıslatılmış pamuk parçasını 15 dakika süreyle gözlerinizin üzerine koyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu