Aşk & İlişkiler

İlişkilerde Noktalama İşaretlerinin Anlamı

İlişkilerde noktalama işaretleri ne anlama geliyor?

İlişkilerimiz noktalama işaretleriyle oldukça benzerlik göstermektedir. Nokta virgüle, virgülde buradan üç noktaya… Sizlerde üç noktalı ilişkilere karşı mesafeli olmalısınız. Böyle davranmanız size iyi hissetmenizi sağladığı gibi çevrenizde de isteğinize uygun ilişki yaşayabileceğiniz kişilerin var olmasını da sağlayacaktır.

İlişkileri, kullandığımız noktalama işaretlerine benzettik. Bu noktalama işaretleri bazı kişilerin hayatlarında ilerlemesini sağlarken bazı işaretlerde kişilerin hayatlarındaki duraksamaları, gerilemeleri anlatmaktadır.

Nokta konulup bitirilen ilişkilerde tek tarafın ya da her iki tarafında üzülmesine neden olsa da bitmiş olması, her iki taraf için de yeni başlangıç yapacakları yeni ilişkilere fırsatlar yaratmaktadır. Artık akıllarında soru işareti oluşturacak bir durum kalmamıştır, yeni cümleye başlamak amacıyla soluk almalarına ve yeni bir sayfa açmalarına hiçbir engel kalmamıştır.

Virgül konulmuş ilişkiler ise hala devam etmekte olan bir ilişkiyi anlatır. İlerde yaşanabilecek durumlar için bir ara verme, yeni bir başlangıç yapmaya, daha dikkatli davranmaya, yaşanan onca şeyin değerini daha iyi anlamayı sağlar.

Ne seninle oluyor ne de sensiz

Yaz aylarında daha çok karşımıza çıkan üç noktalı ilişkilerin sayısı giderek artmaktadır. Birbirlerine sözler verilmiş, yaşananlar devamı yaşanacakmış gibi yaşanıp ardından da ne devam edip edemeyeceği hakkında ne de tamamen biteceği hakkında bir işaret vardır.

Bu üç nokta ilişkisi “Ne seninle oluyor ne de sensiz oluyor.” modelidir. Her iki tarafta birlikte oldukları için keyiflidir, yaşadıkları her şey birlikteyken oldukça güzeldir fakat her şey yaşandığı anda güzeldir. Daha sonrasına bu yakınlıklarını taşımaktan kaçınırlar. Bu sebeple de yeni bir cümle başlamaz.

Kendinizi bu konuda çıkmazlara sokmayın

Bu ilişkide yaşadıklarınız sadece üç noktayla bitirdiğiniz cümlenin içindekilerin ta kendisidir. Bu ilişkideki belirsizlik kişinin kendisiyle karşısındakini ve de ilişkisini sorgulamasına neden olur.

İlişkide yer alan bireyler, ilişkide kendilerinde hissettikleri artı ve eksi yönlü sonuçlara göre fark etmeden bilinçaltına attığı duygularla hareket edip seçimlerde bulunmaktadır. Bulundukları ilişki de ya olduğu gibi görünme ya da olmadığı gibi görünme durumu, ilişkinin üç noktalı bir ilişki olarak devam eder. Olmadığınız gibi görülme durumu karşıda ki kişiyi etkilemek, beğenilmek amacıyla görülen duruma örnek olarak verilebilir. İlişkilerini uzun süreli ilişki olarak görmeyen bireyler akıllarının bir köşesinde bu durumu hep tuttukları için bu ilişkiyi sorgular ve hayatlarında sadece birisi olsun istedikleri için bu ilişkiye devam ederler. Buda ilişkinin ilerleyen zamanlarında kendilerini mutsuz hissettikleri bir hayat sürmelerine neden olur.

Birey ilişkide önce kendini tanımalı

Birey, önce “Bu ilişkide ben kimim?” ve “Bu ilişkide yaşamak istediğim nedir?” sorularına cevap verebilirse, karşı tarafa göre ilişki yaşamanın önüne geçmiş olacaktır. Sağlıklı bir ilişkide bireyin kendini tanıyor olması, kendine güvenmesi, kendi varlığını ilişkisiyle değil yalnızken hissedebilmesiyle gerçekleştirmesi en doğrusudur. Birey bunu fark ettiği zaman üç noktalı ilişkiden kurtularak yeni bir ilişki yaşayacağı insanları etrafında toplayacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu