Kişisel Bakım

Bana kadının ismini söyle, kokusunu vereyim

Bana kadının ismini söyle, kokusunu vereyim!

Herkes tarafından tanınan yazar Lawrence Darrelin sevgilisine parfüm seçmek isteyen fakat zorlanan gence satıcı; “Bana kadının adını söyle, sana kokusunu söyleyeyim” – der.

Herkes ilk baktığında çok kolay zanneder fakat kendine uygun parfümü seçmek oldukça zordur. Yani bu işin de kendine has ince sırları var. Birazdan vereceğimiz bilgiler ışığında artık kendinize uygun parfümü daha rahat seçebileceksiniz. Kadınlar parfümlerinin bütün gün üzerlerinde kalmasını isterler.

Peki, parfümün vücutta kalıcı olanını nasıl buluruz? En uzun süre kokusunu saklayabilmek için nerelere sürmeliyiz?

Uzmanların söylediğine göre parfümün en kalıcı olması için sürülmesi gereken zaman banyo sonrasıdır. Banyodan sonra oluşan hızlı kan dolaşımı kokunun deriye daha fazla nüfus etmesini ve kokunun daha uzun süre saklanmasını sağlıyor. Bileklere sürmenin kokuyu hapsettiği uzun yıllardır insanları kendine inandırmıştır fakat ovuşturmadan dolayı bilekte koku kalmaz. Estee Lauder’ın koku hapsetme ile ilgili bir yöntemi var. Bu yönteme göre parfümü önce sıkıp sonra altında ki koku bulutunun altında kalmak en etkilisi.

Parfümün vücutta en kalıcı olduğu yerler

Parfümün kokusunu en çok hapseden vücut kısımları şakaklar, göğüs ve bilekler. Bu yerler vücutta kan damarlarına en yakın olan yerler, bu kısımlarda sıcaklık daha fazla. Bu sebepler de kokunun en iyi şekilde hapsedilmesini sağlıyor. Kokunun kalıcılığı cildin tipiyle de doğrudan alakalıdır. Yağlı ciltler kuru ciltlere göre kokuyu çok daha fazla süre içinde tutar. Aşağıdaki kurallara uymak sizi parfümün kokusunu en uzun süre tutmaya götürecektir:

  • Topuğunuza ya da dirseğinize parfümden önce yumuşatıcı krem sürün ve iyice yedirin ondan sonra parfüm sıkın.
  • Bileğinize parfüm sıktığınızda sakın diğer bileğinizle 5-6 saniye boyunca ovuşturmayın bu kokuyu kırar.
  • Kulak arkalarınıza ve boynunuza koku sürmeyi ihmal etmeyin.
  • Dekolte bölgesinde ve göğüs kısmında parfüm uzun süre kalıyor. Özellikle kalbin olduğu kısım gün boyu hareket halinde olduğu için koku etrafa çok yayılır.
  • Saç fırçanızın üzerine birkaç fıs parfüm sıkın ve saç uçlarınızı tarayın gün boyu parfüm kokunuzu duyacaksınız.

Ağır kokuları özel gecelerinizde tercih etmeniz anlaşılabilir fakat iş görüşmelerine giderken bu kokular fazla gelir. Yani gün ne kadar erken başlıyorsa o kadar hafif kokulu parfüm kullanmalısınız. Gece dışarı çıkarken istediğiniz kadar ağır kokulu parfüm kullanabilirsiniz.

Parfüm şişesi nerede saklanmalıdır?

Çoğu bayan parfümlerini banyoda saklamayı sever. Yalnız bu nemli sıcak ve kapalı ortam parfümün ömrünü kısaltır. En iyisi kapalı kuru ve serin ortamlarda muhafaza etmektir. Mesela buzdolabı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu