Hayata dair

Kadınları Kandırmak Çok Daha Kolaymış!

Kadınları kandırmak çok daha kolay

UPenn ve UC Berkeley araştırmacılarının yaptığı araştırmalarda kadınların yanlış yönlendirilmesinin kolay olduğu ve bunun sonucunda ki ön yargıları sonuçladı. Kadınların kendi başına iş yapmaları ve işlerini şanslı bir şekilde yürütebilmenin temelinde kadınların erkekler tarafından yalan söylenilerek kolayca kandırılması ortaya çıkmıştır.

UPenn ve UC Berkeley adında ki araştırmacılarının yapmış olduğu bir çalışmada elde edilen verilerde kadınların yanlış bir şekilde yönlendirilmesinin çok daha kolay olduğu ve bu ön yargıların müzakere dönemini nasıl etkilediklerini göstermektedir.

Yapılan bu araştırmanın ilk aşamasında erkek-kadın, potansiyel satıcı veya nötr cinsiyetli potansiyel alıcılar değerlendirilmiştir. Araştırmayı yapan Alex B. Van Zanta ve Laura J.Kraya’nın elde ettiği sonuçlara göre kadınlarda ki sıcakkanlı davranışlar yalana karşı gelmenin direncini azaltmaktadır.

İkinci bölümde katılımcılardan birisi potansiyel alıcı diğeri de emlak satıcısı rolü aldı. Satıcı rolünde ki yaşanması zevkli bir hayat alanı satarken alıcının amacı ise geliri yüksek miktarda olan otel inşa edebileceği bir alan almaktı. Alıcı kişi bu dönemde her türlü hileye başvurabilirdi. Bu süreçte alıcı kişinin cinsiyetinden bağımsız bir şekilde kadın satanların çok kolay kandırıldığı gözlemlenmektedir.

Aynı zamanda alıcı kişilerin kadınları aldattı gerçeğini itiraf etmeleri %22 oranına ulaşmıştır. Kadınların sıcakkanlı davranışlar ve yakın tavırlar sergileyip bunları suiistimal etme gerçeği bu tarz araştırmalarda benzer soruları ortaya çıkarmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu