Diyet Listesi

Kışın Kilo Almamanın Yolları

Kışın Kilo Almamanın Yolları

Diyet uzmanı Sevim Uslu’nun verdiği bilgiler doğrultusunda kış ayları boyunca kilo alınmaması için düzenli olarak A ve C vitaminlerinin bol bol alınmasını gerektiğini söyledi. Uzman diyetisyen Uslu kış aylarında insanların bol bol A ve C neden alınması gerektiğini anlattı.

Diyetisyen olan Uslu, kış aylarının yaklaşması ve kış mevsiminin gelmesi ile çok iyi bir antioksidan olan A ve C vitaminlerinin bol bol tüketilmesini önerdi.

Özellikle de vücudun direncinin artması, vücut kitlesinde oluşacak olumsuz değişiklikler ve hastalıklardan korunmak için beslenmeye dikkat edilmesini söyleyen Uslu, Kış mevsimlerinde her şeyden önce beslenmemize vitaminlere dikkat etmemiz gerekli. Özellikle de vücut bağışıklığının artması ve çoğu hastalıklardan korunmak için A ve C vitaminleri çok önemli.

Ispanak, brokoli, havuç gibi turunçgillerde bol miktarda A ve C vitamini bulunuyor. Günlük besinlerimizi alırken bunları arttırmak bizi bir çok hastalıktan korur dedi. C vitaminleri bekletildiği zaman özelliklerini yitiriyor diyen Uslu, günlük su alımının da bu konudaki önemine değindi.

Bunu ise meyve suyu şeklinde karşılayabiliriz. Örneğin mandalina suyu ya da portakal suyu şeklinde tüketirsek hem sıvı ihtiyacını hem de C vitamini ihtiyacını karşılayabiliriz. Fakat meyve suları sıkılır sıkılmaz içilmeli. Yoksa içerisinde C vitamini önemini yitirir dedi.

saglik-6

“Eğer Güneşten Az Faydalanıyorsanız D Vitamini Bulundurmalısınız”

Kış aylarında genellikle güneşten çok daha az faydalanıldığı için D vitamini bulundurulması gerektiğini söyleyen Uslu; bununda balıklardan ve diğer besinlerden alınabileceğine değindi.

Balık iyot, Omega 3 ve selenyum da içerdiği için kış aylarında çok fazla tüketilmeli. İçeriğindeki vitaminle vücut sağlığı için oldukça gerekli. Bu nedenle haftada en az 2 ya da 3 kere tüketilmeli.

E vitamini de A vitaminin oksit olmasının önüne geçer. Bu nedenle bol bol E vitamini alınması gerekir. Bunun içinde yeşil yapraklılar, fındık ve cevizin bol bol tüketilmesi gerekiyor.

“Bu vitaminleri hem ara öğün içerisinde hem de ana öğün içerisinde düzenli olarak dağıtırsak çok daha sağlıklı bir kış geçirebiliriz” ifadelerini kullandı.

karnim-dumduz_450

Uslu; Kış aylarında daha az hareketlilik ve daha az aktivite yapıldığı için kilo alımı artar hatta bu obeziteye bile yol açar dedi. Çoğu karbonhidrattan uzak durmamız gerekir. Çok daha az aktivite ve hareket ettiğimiz için karbonhidratlı ve yağlı besinlere yöneliriz diyen uslu bunların yanlış olduğunu belirtti.

Yani çay içerisinde şekerden kaçınılmalı yani kompleks hidratlara yönelim olmalı, aynı zamanda da egzersiz ve çok harekete dikkat edilmesi gerekir. Yağlı besinlerden ve kış geldi diye karbonhidratlardan uzak durmalıyız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu