Moda

Siyah Elbisenin Tarihçesi Nedir?

2021-2022 Siyah Elbise Nasıl Giyilir ?

Siyah elbisenin tarihçesi

Siyah elbiseler, her kadını daha zayıf ve şık gösteren parçalardan. Çoğu zaman ne giyeceğimiz konusunda takıldığımızda ve şık görünmek istediğimiz zamanlarda elimizin hemen altında olan siyah elbiseleri tercih ederiz. Peki birçok kadının vazgeçemediği siyah elbiselerin tarihçesini biliyor musunuz? Geçmişten günümüze kadar uzanan şıklığı ile dillere destan olan siyah elbiselerin tarihini eğer bilmiyorsanız, sizin için araştırdığımız şık siyah elbiselerin tarihine bir göz atalım ne dersiniz?

Hemen her kadının kurtarıcısı olan ve gardıroplarında bulunması gereken şık parçaların başında gelen siyah elbise, 1920’li yıllarda ortaya çıkmıştır. Siyah kıyafetler eskilerde yas, matem ve cenazelerde giyilen renkler arasındaydı. Fakat moda tasarımcısı olan Coco Chanel, siyah elbiseleri moda eserleri arasına soktuğu andan itibaren kadınlar tarafından çok fazlasıyla beğenilerek o dönemlerin en trend giyim parçaları haline geldi.

Bu muhteşem elbiselerin deri, payetli, dantelli, dar kesimli yada şifon kumaşlı olması hiç mi hiç fark etmiyor. Bu şık siyah elbiseleri her yerde, her ortam rahatlıkla kullanabileceğiniz siyah elbiseler bulmak mümkün. Şimdi gelin bu küçük siyah elbiselerin günümüzdeki giyim stilleri ve tarzlarını birlikte inceleyerek göz atalım.

Dar kesimli siyah elbiseler

siyah elbise 1

Dar kesimlere sahip bu elbiseler vücudunuzu tam anlamıyla sarıyor. Çok şık bir görüntü veren dar siyah elbiseler oldukça şık görünüyorlar. Güzelliğinize fazla abartılı olmayan küçük dekoltelerde biraz hareket katabilirsiniz.

Deri siyah elbiseler

siyah elbise 2

Deri kıyafetleri giymek oldukça zor bir iştir. Çünkü deri kıyafetler her zaman dikkatleri üzerinize toplar, eğer dar bir deri elbise seçtiyseniz vücut hatlarını daha çok ortaya çıkarır. Fakat deri elbiseler gibisi de yoktur, oldukça asi, çok havalı ve cesur’dur. Bu sezonda deri kıyafetler diğer yıllara göre daha çok öne çıktığını belirtelim. Özellikle sezon trendlerinde deri elbiseler, deri pantolonlar, deri üst giyim parçaları birçok ünlü markaların koleksiyonlarında yerini almış durumda. Şimdi deri siyah elbise giymenin tam zamanı!

Dantelli siyah elbiseler

siyah dantelli elbise 1

Şıklığın ve zarifliğin simgesi olan dantel detayları, siyah elbiselerle birleştiğinde çok mükemmel bir elbise ortaya çıkıyor. Özellikle bu şık parçaların tamamlayıcısı olan aksesuarlar ve ayakkabılarla tercihlerinizi farklı stil ve tarzlara sokabilirsiniz. Dantel detaylara sahip siyah elbiseler, asil şıklık ve cool bir hava kazandırıyor.

Süslü siyah elbiseler

süslü siyah elbise

İlk bakışta karşınızdakini büyüleyecek detaylara sahip süslü siyah elbiseler, tüm dikkatleri üzerinize çekmek istediğiniz de kullanabileceğiniz şık elbiseler arasında. Özellikle taşlı, tüylü yada transparan siyah elbiseler ben iddialıyım diyenler için biçilmiş kaftan.

Payetli siyah elbiseler

payetli siyah elbise 1

Işıl ışıl pırıldayan payetli siyah elbiseler, özellikle davetlerde, düğünlerde, nişanda giyebileceğiniz en şık elbiseler arasında. Bu muhteşem elbiseleri ister tam payetli ister bazı yerlerinde payet olsun rahatlıkla giyebilirsiniz. Tabii ki tercih meselesi karar sizlerindir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu