Diyet Listesi

Hurma Diyeti İle Kilo Verme, Hurma Zayıflatır mı?

Hurma Diyeti İle Kilo Verme

Bahar ayları kilo verme konusunda yoğun bir telaşın yaşandığı zamanlardır. Herkes kendine en uygun olan diyeti bulmaya çalışarak, en kısa sürede kilo vermeye çalışır. Son yıllarda gözde olan diyetlerden biri de, hurma diyeti ile kilo verme konusudur.

Hurma, doğal bir meyve olmasına rağmen, şekerli olduğundan kilo verme üzerindeki etkisi de yüksek değildir. Çünkü doğal bir şeker de olsa, şeker tüketimi, daha çabuk acıkmanıza neden olacaktır. Bu yüzden tek besin diyet listelerinin size geri dönüşünün daha fazla kilo olduğunu unutmamalısınız.

Hurma Diyeti Nasıl Yapılır? Hurma Zayıflatır mı?

Hurma diyetinde, sabah, öğle ve akşam saatlerinde 7’şer adet hurma ve bir kase yoğurt tüketilmesiyle yapılır. Ara öğünlerde ise bitki çaylarının tüketilmesi mümkün olabilmektedir.

Hurmaların tüketilmeden önce yarılıp, suya bastırıldıktan sonra tüketilmesi mümkün olmaktadır. Hurmaların yoğurt ile birlikte tüketildiğinde harareti azaltacağı ve kilo vermeye yardımcı olacağı söylenmektedir.

Gördüğünüz gibi hurma diyeti listesi de başka bir yiyecek tüketilmeyen bir şok diyet ve bu diyet bırakılınca yeniden yemek yemek başlandığında kilo alımı da kaçınılmaz olacaktır.

Hurmanın Faydaları Nelerdir?

Yoğurdun tok tutma özelliği olan sağlıklı bir besin olduğunu herkes bilir. Ancak hurmanın faydaları ve özellikleri pek bilinmez. Hurmanın bazı faydalarına gelecek olursak;

  • Sindirimi kolaylaştırdığı için kilo vermeye yardımcı olur,
  • Sinir sistemini harekete geçirir,
  • Stresi giderir,
  • Kemik erimesini önler,
  • Ülsere iyi gelir,
  • Antioksidan özelliği vardır,
  • İktidarsızlığa iyi gelir,
  • Böbrek ve karaciğer tahribatını azaltır.

Lohusaların hurma yemesi sütün kalitesini arttığı ve kanamayı kestiği için çok tercih edilir. Ayrıca iftarların da vazgeçilmezidir.

Hurma Diyeti Kimler için Uygun Değildir?

Hurma diyeti şeker hastaları ve hamile bayanlar için uygun değildir. Bu kişilerin hekime danışmadan bu tür diyetler uygulaması sakıncalıdır.

Tek tip besin diyetleri, vücudun temel gereksinimleri olan protein ve yağ alımını kısıtladığı için oldukça zararlıdır. Bu yüzden hurma diyeti gibi tek tip diyetlerin uygulanması oldukça sakıncalıdır. Verdiğiniz kiloları yeniden almanıza neden olan bu diyetlerden uzak durmanız gerekir.

Hurma Diyeti ile Zayıflayanlar ve Yapanların Yorumları

Hurma diyeti yapanlar ve zayıfladığını belirten kişiler hurmanın etkisini 3 gün içerisinde gördüğünü dile getirmişlerdir. Hurma sayesinde bağırsaklarının daha hızlı çalıştığını kabızlık, şişkinlik v.b. sorunların azaldığını gözlemlenmiştir. Hurma karaciğere etki ederek cildin gençleşmesine, vücuttaki ödemlerin ve şişkinliklerin azalmasına vücudun daha hızlı bir şekilde yağ yakma sürecine girdiğini söylemişlerdir. Tabi ki bazılarının hurmaya karşı ciddi derecede alerjisi olabilmektedir. Böyle bir durumla karşı karşıya kalındığı taktirde tüketilmemesi gerekmektedir.

ÖNEMLİ BİLGİLENDİRME: hurma diyeti başlayacak olan kişiler, “şeker hastalığı, hamile (gebe)” gibi durumların olmaması gerekmektedir. Eğer bu tür sorunlarınız varsa bu diyetten uzak durmanız önerilmektedir. Son olarak da hurma yüksek miktarda kalori içermektedir. Çok fazla tüketildiği taktirde kilo almanıza sebep olabilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu