Aşk & İlişkilerEvlilikHayata dairRuh Sağlığı

Kıskanç Erkek, Kıskanç Erkek Psikolojisi Ve Erkekler Neden Kıskanır?

Kıskanç Erkek, Kıskanç Erkek Psikolojisi Ve Erkekler Neden Kıskanır?

Evet, bugünkü kaleme aldığım anlatımım da günümüzde birçok kadının merak konusu olup, devamlı sorguladığı bir konuya değineceğim. Kıskançlık, hemen hemen herkesin problemi, değil mi? O halde gelin çözüm arayalım. Ben bugün kıskançlığı doğru tanımlamak adına, “Kıskanç erkek, kıskanç erkek psikolojisi ve erkekler neden kıskanır?” adlı başlığını, sizler için hazırladım ve yine sizler içinde anlatıma sunacağım. Kıskançlık, tabi kide erkeklere özgü bir özellik değildir. Kıskançlık, günümüze kadar uzanmış tüm insanlığa ait bir özelliktir. Ancak kıskançlığı, aşırı dozlarda yaşayanlar için durum tamamen farklı. Birçok kadın kendi kendine sorguluyor, “Erkekler neden kıskanır ve kıskançlığının ne gibi sebepleri vardır? Ya da sevgisinden dolayı mı kıskanır?” gibi birçok düşüncede, erkeklerin kıskançlığında ki nedenleri tartışıyorlar. Peki, erkekler neden kıskanır ve kıskançlığında ki ana neden nedir? Bilmek ister misiniz? O halde gelin bu soruya beraber yanıt, arayalım. Olmaz mı?

Kıskanç erkek

Kıskanç Erkek

Çiftler arasında kıskançlık dozunda yaşandığı sürece, harika bir mutluluğa sebep olur. Ancak Aşırı kıskançlık ayrılığa ve boşanmaya kadar çiftleri sürükleyebilir. Hastalık boyutuna kadar ilerlemiş kıskançlıklar, bir süreden sonra çekilmez bir hal alarak, çiftler arasına soğukluk sokar. Kadın erkek hiç fark etmez, eğer kişi partnerine her günün her saatinde “Nereye gittin? Bugün konuştuğun kişi kim? Kiminle konuşuyordun? Neden ona baktın? O yanında ki kim? Yalan söyleme yaptıklarını biliyorum.” gibi cümleler kuruyorsa ve bütün bunları, kendi kıskançlığının getirdiği ruh haliyle düşünüp tasarlayıp söylüyorsa, kişi ciddi bir kıskançlık krizi yaşıyor demektir. Peki ya kıskanç erkek?

Evet, kıskanç erkek ve kıs’kanmamasına rağmen sahiplenen, erkek psikolojisi nasıl olur? Gün boyu ilgisini dahi çekmeyen kadına, etraftan ilgi duyulduğunu fark edince, çılgına dönen erkek, egosunun sesini dinleyen erkektir. Gereksiz o benim demek, anlamına gelen sahiplenme duygusudur. Bunun sebebi ne kıskançlık ne de sevgidir. Bunun sebebi egonun sesini, dinlemektir. O hep beni sevsin bana ilgi göstersin ve benim ona ilgi göstermediğim halde beni dinlesin ve böylece benim egomu okşasın. Bu sebepten de onun başkasına gönlünün kaymasından korkarlar ve dolayısıyla başkasının ona olan ilgisini, hazmedemezler ve sürekli olay çıkartırlar. İşte bu kıskançlık değildir. Psikolojik ego hastalığıdır. Kıskanç erkek egosunu okşayan kadını değil, sevdiği ve kaybetmekten korktuğu kadına tepki verir. Bu yüzden de bu iki olasılığı iyi ayırmak gerekiyor. Çünkü bu durum, psikolojik boyutlara ilerlemek için oldukça müsait.

kıskanç erkek psikolojisi

Erkekler Neden Kıskanır?

Kıskançlığın, birçok sebebi olabiliyor. Yukarıda da bahsettiğim gibi kimi ego sesleri, sevgiyle ve kıskançlıkla karıştırıla biliyor. Ancak durum tabi ki de öyle değil. Peki, neden?

Erkekler neden kıskanır

Evet, “Erkekler neden kıskanır?” sorusunun birçok sebebi var. İşte o sebeplerden bir tanesi, Partneri girişken bir yapıya sahip ise ve hemen hemen herkes tarafından, ilgi odağı halinde ise kıskanmak ve o benim demesi gayet, doğal bir içgüdüdür. Ancak kıskançlık yüzünden şiddete başvuruyorsa ve devamlı hakaret yağdırıyor ise o zaman ciddi psikolojik sorunlar yaşıyordur ve derhal bir uzman görüşüne ihtiyacı var, demektir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu