Ruh Sağlığı

5 dakikada stresi yenmenin 5 yolu

5 dakikada stresi yenmenin 5 farklı yolu

Sizi strese sokan birçok şey var! Bunların bazılarından kurtulmak istiyor musunuz? Kesin olmasa da bizim size 5 tane çözüm önerimiz var. Şimdilik gözlerinizi kapatın ve arkanıza yaslanın.

Günlük kısa da olsa yürüyüş yapın

Gün içerisinde bilhassa güneş altında beş dakikalık yürüyüş size iyi gelecektir. İşten çıkıp yürüyüş yapmak gayet zor gelecektir ama temiz hava sizin enerji ve ruh halinizi olumlu yönde etkileyecektir. Yerinize döndüğünüz zaman çıkmadan önceki halinizden eser kalmayacaktır.

stres-1

Masanızda esneme hareketleri yapın

Devamlı hareketsiz olarak masada oturunca stres ve bununla birlikte bel, boyun, omuz ağrısı yapar. Vücutta kasılma anında elleri başınızın arkasında birleştirin, sırt ve boynunuzu esnetin. Sağ kol düz uzatılıp avuçlar karşıya baksın. Sol ve sağ eli parmak uçlarını tutarak geriye esnetin. Bilekleri çevirerek elleri rahatlatabilir sonra da kolları yukarıya uzatıp eller yukarıda birleşerek bedeni sağ ve sola bükerek belin esnemesini sağlayabilirsiniz.

stres-3

Kantaron çayı için

Çok önemli tıbbi bitkilerimizden olan sarı kantaron çayının kurutulmuş halini için. Sedatif (sakinleştirici) etki veren bitki çayı sizin stresinize son derecede iyi gelecektir.

stres-2

Ailenizi arayın

Tek başına kalınca ve stres halinde ailenizi aramak size iyi gelecektir. Bazı araştırmalara göre böyle zamanlarda ailenin, özellikle annenin sesini duymak, oksitoin denilen hormonun açığa çıkmasını sağlar. Bu hormon stresle mücadele etme özelliğine sahiptir.

stres-4

Mutlu olacağınız fakat sağlığa yararlı yiyeceklere başvurabilirsiniz

Acı çikolata olarak bilinen bitter vücuttaki stres hormonların azalmasını sağlamaktadır. Bir işe odaklanmadan önce bir parça bitter sizin stresinizi en aza indirebilir. İçecek olarak siyah çay tercih edilirse, stres hormonu olarak bilinen kortizol seviyesinin düşmesini sağlar.

stres-5

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu