Saç Bakımı

Sarımsak Yağının Saça Faydaları ve Kullanımı

Sarımsak yağının saça faydaları

Alternatif tıpta kullanılan sarımsak, saç bakımı konusunda da oldukça popüler bitkiler arasında yer almaktadır. Özellikle de sarımsak yağının faydaları, saç dökülmelerine karşı etkili sonuçlar vermektedir. Sarımsak yağı, hava kirliliği, stres ve diğer faktörlerden dolayı saç dökülmelerinin önüne geçerek dökülmeyi azaltabilir. Saç derisinde oluşan hastalıklara doğal antibiyotik etkisi yaratarak sarımsak yağı iyi gelir ve saçların daha güçlü olmasını sağlayarak sağlıklı saç görünümü verir. Saç derinizde problem varsa ve sarımsak yağı bulamıyorsanız, alternatif olarak birkaç diş sarımsağı ezip suyunu çıkartın ve saç derinize masaj yaparak uygulayabilirsiniz. Saçı nemlendirmek içinse sarımsak yağını saç derisine sürdükten sonra 1-2 yemek kaşığı kadar organik zeytinyağını saç diplerinden, saç uçlarına kadar sürerek saçınızın nemli olmasını sağlayabilirsiniz.

  • Sarımsak yağı saç dökülmelerini azaltır,
  • Saç derisinde oluşabilecek olan mantar sorunlarının giderilmesinde sarımsak etkili çözüm sunar,
  • Sarımsak yağı saç köklerinin güçlenmesini sağlayarak saça canlılık, parlaklık verir ve sebum dengesini korur,
  • Sarımsak yeni çıkacak olan saçların gelişmesinde önemli ölçüde fayda sağlar,
  • Sarımsak yağı cansız, mat ve yıpranmış saçlara bakım uygulayarak saçın canlanmasını ve gürleşmesini yardımcı olur,
  • Kepekli saçlara karşı etkili savunma yaparak saçlardaki kepek sorunlarından kurtulmanıza yardımcı olur,
  • Sarımsak yağı, saçın hızlı bir şekilde uzamasına yarımcı olur,
  • Sarımsak saçlarda, saçkıran sorunları karşı etkili çözüm sunar.

Yukarıda sıralamış olduğumuz sarımsak yağının saça faydaları tabi ki bunlarla sınırlı değil, daha birçok faydası bulunan sarımsak saçlar için bitkisel bakım sunar.

Sarımsak yağı saça kullanımı ve uygulanması

Sarımsak yağı, saç ve saç derisine ayrı bir şekilde kullanılmasının daha çok faydası vardır. Sarımsak yağını saç derisine kullanırken masaj yaparak uygulamanız saç derisindeki kan dolaşımını hızlandıracak ve saç derisine daha hızlı işleyerek saç köklerini derinlemesine besleyecektir. Bu sayede saçların daha hızlı bir şekilde uzamasına yardımcı olacaktır. Bunun yanı sıra saç derilerinde biriken kirleri ve ölü derilerin atılmasında yardımcı olmaktadır. Saça kullandığınız bakım ürünleri, jöle, sprey gibi saçlarda kalan kalıntıları temizleyerek saç derisindeki gözeneklerin açılmasına yardımcı olarak saçın hızlı uzamasını sağlamaktadır. Saç derisinde kuruluk ve kaşıntı gibi şikayetleriniz varsa, düzenli olarak sarımsak yağı kullanın ve zaman içerisinde bu tür şikayetlerinizin azaldığını göreceksiniz.

Sarımsak yağını evde kolay bir şekilde hazırlamak için, zeytinyağı ve birkaç diş sarımsak ile bu işlemi uygulayabilirsiniz. 2 çay bardağı içerisine 5-6 diş sarımsak atın ve 1 hafta kadar bir yerde muhafaza edin. Elde ettiğiniz sarımsak yağını saç bakımınızda rahatlıkla kullanabilirsiniz. Eğer saçlarınızda çok fazla kırılma varsa, geçe yatmadan önce, saç uçlarına bu karışım yağından bir miktar sürerek, sabah kalktığınızda da saçlarınızı yıkayarak temizleyebilirsiniz. Bunun yanı sıra aşırı derecede yıpranmış saçlar içinde yağı saç ve saç derisine yedirerek havlu ile başınızı sarıp ertesi sabaha kadar bekletin.

UYARILAR:

Sarımsak yağı, saç bakımında kullanılması durumunda, herhangi bir yan etkisi görülmemiştir. Fakat sarımsağa karşı alerjisi olan kişiler saç derisinde kızarıklık ya da kaşıntı gibi sorunlar yaşayabilmektedirler. Bu tür durumlarda ise saç derisinde oluşan tahrişin önüne geçebilmek için sarımsak yağını kullanmamanızı öneririz. Eğer sarımsak yağını kullandığınızda saç derinizde kaşıntı meydana gelirse, saçlarınızı şampuanlayarak yıkayın ve bol miktarda su ile durulama yapın.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu