Ruh Sağlığı

Kıyafetlerdeki renkler ruhunuzu nasıl etkiliyor?

Kıyafetlerdeki renkler ruhunuzu nasıl etkiliyor?

Seçtiğiniz kıyafetlerin renklerinin gün boyunca ruhsal durumunuza etkilediğini biliyor muydunuz? ruh sağlığını doğrudan etkileyen renkler ve kombinasyonu sizler için yakın mercek altına aldık… Hayatı renksiz hayal etmek zor. Renkler insanın sağlığına, ruh ruhsal durumunu doğrudan etkiliyor. Doğanın yarattığı renkler arasında uygunluk olsa da, yapay ortamda sentez edilmiş renkler hiç de uymuyor.

Her birimiz günlük giyimlerimiz de sevdiğimiz birkaç renkten kullanıyoruz. Yapılan anketlere göre, uyum yaratmayan, aynı zamanda, tahriş edici renkler insan sağlığını olumsuz etkiler. Her bir rengin de kendi dili ve kendi işlevi vardır. Renkler insanlara belli hisler, haberler, olumlu ve olumsuz duygular verir. Onların hayatta önemi çok büyüktür.

Peki insanların renk seçimi ne ile ilgilidir?

Her rengin iki tarafı var: birinci taraf insanın iç durumunu nitelendiriyor, ikinci taraf ise insanın dış alemle ilişkisini temsil eder. Renklerin psikolojisi somuttur ve modası bakılmaksızın, insanlara aynı etkiyi gösterir. Kadinlive.com renklerin insanın ruhsal durumuna nasıl etkilediğini sunuyor:

Mor Renk;

Değişikliğin rengidir. Stresi gideriyor. Meditasyonla meşgul olanlara öneriliyor.

Pembe Renk;

Gençlik pompalar ve kendinizi iyi hissetmenizi sağlar. Çünkü pembe rengi seven insan içten içe hep çocuklar oluyor ve bu durum ihtiyar yaşlarına kadar devam eder. Bu rengi sevenler sert gerçekle karşılaştığında kendilerini kaybederler. Rahatlığı hoşlanır.

Beyaz Renk;

Saflık ve masumluk sembolüdür. Denge, mükemmellik ve harmoniyanın rengidir. Tüm koyu renklerle mükemmel görünüyor. İnsanın enerji sistemini dengeler. Yaratıcılık duygularını gösterir.

Kırmızı Renk;

Enerji verir, iyileşme duygusunu artırır. Hız, cesaret ve kendine güvenin rengidir.

Kahverengi Renk;

Bayağılığın rengidir. Ağır, sıcak, neşesiz renktir. O, yaşlanmayı sembolizm etmektedir. Kullanıldığı mekanların hacmini küçültür. Kahverengi seven insanlar haysiyete temkinli olurlar. Ancak düşünülmüş adımlar atıyor, ıssızlığı gürültülü meclislerden üstün tutuyorlar.

Boz Renk;

Sigara müptelası ve tereddüde sebep olur. Depresif ve soğuk bir renk olduğu da söylenebilir.

Golden Renk;

Hakimiyet, öz güven, yaratıcılık ve maneviyi temsil etmektedir.

Siyah Renk;

“Ya her şey, ya da hiçbir şey” fikrini aşılamaktadır. Siyah güçlü savunma sistemi olan bir renktir. O tüm renklerin karışıklığından kendi kalitesini korur, renginin özgünlük korumayı başarıyor.Siyah özge boya sevmeyen renktir, bu nedenle o, tür renklerin lekelerini hızlı çemberine girerek eritebiliyor.

Gümüşü Renk;

Romantik dengeyi sağlar ve negatifliği yok ediyor.

Turuncu Renk;

Yaratıcılık ve isteğin rengidir.

Sarı Renk;

Özellikle, kasları harekete geçiren bir renktir. Sıcak, hafif, neşeli renktir. O, hoş duygular yaratır. Eylemin, neşenin sembolü olan bu renk uzun süre akılda kalıyor. Fakat başka renklerle karıştırıldığında aksi duygular yaratabilir.

Yeşil Renk;

Denge ve uyum rengidir. Beyni ve vücudu rahatlatır. Sakinleştirici, ferah, ince, canlı, dolgun renktir. O barışı, huzuru, sevgiyi bildirir.

Mavi Renk;

Açık mavi renk de yatıştırır. Mavi hem de barış ve huzur demektir. Ayrıca bu renk dayanıklılığı ve güvenilirliği de belirtiyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu