Ruh Sağlığı

Depresyon yaratan durumlar

Depresyon yaratan durumlar nelerdir?

Kadınlive kadın ekibi olarak insanların depresyona girme sebeplerini yakın mercek altına aldık. Depresyona yol açan sebeplere bakarsak, onların bitip tükenmediyini göreceğiz. Bunlara travma, dertler, maddiyat sıkıntıları, işsizlik vb. aittir.

Eğer kendinizi depresyonda hissediyorsanız ve bu sebeplerden hiçbiri sende yoksa, o zaman işin biraz zor olabilir. Gerçek şu ki, şuurunuz sizin depresyona girmenize neden olmaz. Aksine, isterseniz, şuurunuz bu halden çıkmakta size çok büyük yardımcı olabilir. İnsanı depresyona sokan öyle sebepler var ki, bunları duyunca şaşıracaksınız. Gelin, onlardan bir kaçına göz atalım.

Yaz havası

Mevsimsel emosianal karışıklık (bozulma) insanı depresyona sokabilir. Amerika’da insanların yaklaşık beş yüzde mevsimler değişirken, özellikle yaz aylarında depresyonda olurlar. Bu tip insanların vücudu yazın yeni sezona uyuma zorlanıyor ve bu uyum yavaş gidiyor. Bunun ise sebebi melatonin hormonu ve beyin yapısı olabilir.

Sigara

Sigaranın uzun süre çekilmesi depresyon ile ilişkilidir. Depresyonda olan insanlar ise daha çok sigaraiçmeye eğilim ediyorlar. İçerdiği nikotin beynin etkinliğini zayıflattığı için vücut ister istemez depresyona neden oluşturur. Sadece çekmek yok, sigaranın dumanına sürekli maruz kalmak da depresyon yaratıyor. Çünkü onun dumanı kendisinden de tehlikelidir. Bu nedenle sigaradan ve sigara içilen yerlerden uzak durmak gerekir.

Kalkan (tiroit) bezi hastalıkları

Kalkan (tiroit) bezde belli sorunlar oluşanlarla depresyon da onunla birlikte ortaya çıkabilir. Bu zaman kalkan (trioit) bezi yeterince kalkan (trioit) bezi hormonu üretim yapmıyor ve bu depresyon yaratıyor. Bu hormon çok fonksiyonlu. Ama onun temel görevi serotoninin seviyelerini ayarlamak. Bu nedenle kalkan (trioit) bezinizde bir sorun oluşmuştur muayene ve tedavi ettirin.

Uykusuzluk

Uykusuzluk ve az uyuma halleri insanın sinir sistemini gerginleştirir ve asabiyet sinirlilik oluşturuyor. Bu nedenle, depresyon riskini artırıyor. Her birimize bilmektedir ki, uykusuz insan veya uykusunu tam almamış kişi sinirli olur, dikkatini her hangi bir işte toplamayı bilmiyor. Ayrıca uykusuzluk bağışıklık da düşmesine sebep olur ki, bu da istenmeyen bir hastalığa rahatlıkla yol açıyor.

Facebook’u çok kullananlar

Sohbet odalarında ve sosyal ağlarda çok vakit geçiriyorsunuz? Yapılan araştırmalar sonucunda anlaşıldıki, sosyal ağlardan çok kullananlar rahatlıkla depresyona maruz kalırlar. Bu, özellikle de gençlere aittir. İnternet tiryakileri eşlik ilişkilerinin gerçek hayatta alınmadıklarını görerek ağlara yönelirler ve ömürlerinin neredeyse büyük kısmını bilmeden de orada geçirirler. Onların artık hayata dair gerçekçi bakış Gözleri de şekillenmeye başlıyor. Bazı bilim adamları bu sendromlu insanların tutulduğu depresyona “Facebook depresyonu” adını verir.

Televizyon şovu veya filmler

Televizyon şovu, film gibi önemli bir şeyler sona erince insanda endişe ve depresyon ortaya çıkar. Bu tip durumlar daha çok dizi ve filmlerde kendini göstermektedir. Çünkü insanlar uydurma ve gerçek dışı aleme kendilerini daha çok bağlıyorlar. Çünkü dizi ve filmler insanları gerçeklerden ve sorunlarından geçici de olsa, uzaklaştırır. Daha iyi olur ki, sorunlardan kaçmak yerine onların üzerine gidip çözülsün.

Yaşadığınız yer

İnsanın yaşadığı yer de onun ruh haline etkiliyor. Kentte yaşayan insanlarda depresyon ve stres halleri köylerde ve doğada yaşayanlardan kat kat fazla görülür. Şehir sakinleri günlük trafik, hava kirliliği vb. gibi durumlarla karşılaştıkları takdirde doğada yaşayanlar bile sorunlarla yüzleşmediği için onların ruh halleri ve sinirleri hayli sakin oluyor. Bu nedenle sanayi kentlerinde yaşayan sakinler imkan oldukça sık tatile çıkmalıdır.

Seçenekler

Mağaza ve süper marketlerdeki ürün tercihinin artması da bazı insanlarda sinirli sapıklığa yol açabilir. Alışveriş yaparken ne geleceğini önceden net karar verenler olduğu gibi bu kararı kabul edebilmekte aciz olanlar da var. Öyleleri her zaman her şeyin en mükemmelini ve en kalitelisini almaya çalışıyorlar. Bir üründen diğerine geçiyor, her birini inceliyorlar ve böylece hem zaman kaybeder, hem de tercihleri gittikçe zorlaşıyor. Bununla da sinir sistemi tahriş olamaya başlar. Bu nedenle alışverişe çıkarken daha iyi olur ki, önceden ihtiyaçların listesi tutulsun ve artık hiç bir şey alınmasın.

Diyet ve yanlışlar

Diyet eğer diyet menüsüne somon ve bitki yağlarını ek yapmıyorlarsa, o zaman onlar depresyon riski ile karşılaşabilirler. Çünkü bu yiyeceklerin içerdiği omega 3 yağlı asit üretimi depresyonun önler ve vücudun normalde kalmasına yardımcı olur. İnsan diyet yaparken ister istemez biraz gerginlik geçiriyor. Bu nedenle içeriğinde omega 3 olan türlü yiyeceklere de diyet menüsünde yer verilmelidir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu