Kurabiye Tarifleri

Lezzetli Bir Kurabiyenin Olmazsa Olmazları

Kurabiye yapmak aslında son derece kolaydır. Ancak lezzetini tutturmak sanıldığı kadar kolay olmayabiliyor.  Hangi kurabiye çeşidini tercih etmiş olursanız olun lezzetli bir form yakalamak için bazı püf noktalara dikkat etmeniz gerekir. Bu püf noktaları keşfettiğinizde bundan böyle asla isteseniz de lezzet yoksunu bir kurabiye yapamayacaksınız. İşte leziz kurabiye çeşitleri yapmanın sırları!

Malzemeler Oda Isısında Olmalı!

Kurabiye yapımında kullanılan malzemeler hangi kurabiye çeşidini tercih ettiğinize bağlı olarak değişebilir. Önemli olan malzemelerin tamamının oda ısısında olmasını sağlamanızdır. Özellikle yumurtayı buzdolabından çıkararak hemen kullanmanız bile kurabiyenin lezzetsiz olmasına yol açabilir.  Aynı zamanda kabartma tozu ya da vanilya gibi malzemeleri de çoğu zaman buzdolabının kapağında muhafaza ediyoruz. Soğuk şekilde kullanmamaya özen göstermelisiniz.

Unu Eleyerek Ekleyin!

Bir diğer sır da onu kaşık kaşık eklemek yerine elekten geçirerek karışıma ilave etmeniz olacak. Bu aslında sadece kurabiye çeşitlerinin değil lezzetli poğaça çeşitleri yapmanın da püf noktasıdır. Hangi hamur işi  çeşidini tercih etmiş olursanız olun unu mutlaka elekten geçirerek yavaş yavaş eklemeyi tercih edin. Özellikle kek çeşitlerinde bu kuralın daha fazla önem taşıdığını belirtelim. Bunu elemiyor olmanız durumunda kekin kabarmadığını kolaylıkla fark edersiniz.

Tereyağını Mikrodalgada Isıtmayın!

Yapılan en büyük hatalardan biri tereyağının kolaylıkla erimesini sağlamak için mikrodalga fırından faydalanmak oluyor.  Bu yöntem tereyağının malzemeye homojen bir şekilde karışmasını önler. Dolayısıyla kurabiyenin bazı bölümleri çıtır çıtır olurken bazı bölümlerine daha yumuşak olduğunu fark edersiniz. Tereyağının karışıma mükemmel bir şekilde eklenebilmesi için mikrodalga kullanmayın. Oda ısısında kendi kendine yumuşamasını bekleyin ve sonrasında karışıma ilave edin.

Daha Önce Hiç Tuz Kullanmış Mıydınız?

kurabiye çeşitlerinde tuz kullanılmaz kuralının doğru olmadığını belirtelim. Özellikle çikolatalı ya da kakaolu kurabiyeler yapmaya çalıştığınızda sadece bir tutam tuz ilave etmeniz durumunda çok daha lezzetli bir kurabiye elde edeceğinizden emin olabilirsiniz. Tuzu fazla kaçırmamaya dikkat edin.

Çikolata ya da kakao lezzetinin daha keskin olmasını sağlamak için bir tutam tuz yeterli oluyor.  Diğer püf noktaları öğrenmek için Yemek.com internet sitesini ziyaret edebilirsiniz. Çünkü Yemek.com’daki kurabiye tariflerine bir defa bakanlar ve deneyenler bir daha vazgeçemiyor!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu