Kurabiye Tarifleri

Elmalı Kurabiye Tarifi

Elmalı Kurabiye

Evet, bugün yine birçoğumuzun olmazsa olmazı olan, bir kurabiye tarifiyle de karşınızdayım. Bugün sizler için hazırladığım tarif; elmalı kurabiye tarifi. Kurabiyem-izin tarifine başlamadan önce şunu; bildirmek isterim ki bu elmalı kurabiye, diğer elmalı kurabiyelerden faklı olarak kabak şeklinde bir sunumu vardır. Bu küçük bilgimizi aktardıktan sonra şimdi dilerseniz elmalı kurabiye tarifimizi, anlatmaya malzemelerden başlayalım.

Elmalı Kurabiye Malzemeleri

Elmalı kurabiye malzemeleri sırasıyla şunlardır;

 • 250 gram tereyağ ya da 250 gram margarin,
 • 1 adet yumurta,
 • 1 çay bardağı pudra şekeri,
 • 1 yemek kaşığı yoğurt,
 • 1 çay kaşığı kabartma tozu,
 • 1 paket vanilya,
 • Son olarak aldığı kadar un.

Elmalı kurabiye tarifimizi yapabilmemiz için yukarıdaki malzemeler, hamuru için yeterli olacaktır. Bu malzemelerden bahsettikten sonra dilerseniz birazda elmalı kurabiyenin, içi için gerekli malzemelerden bahsedelim.

Elmalı kurabiyenin içi için gerekli malzemeler;

 • 3 adet daha önceden rendelenmiş elma,
 • Yarım çay bardağı şeker tozu,
 • 2 tatlı kaşığı tarcın,
 • son olarak iri dövülmüş bir avuç ceviz.

Evet, içi için gerekli malzemeleri de sıraladığımıza göre şimdi dilerseniz elmalı kurabiye tarifimizi, hazırlamaya başlayalım. Ancak bu elmalı kurabiyemizin, sunumu için elma sapı ve yorgan ipi, gerekmektedir. Bildiğimiz üzere başta da söylediğim gibi bu elmalı kurabiye tarifimizin, bal kabağı şeklinde bir sunumu vardır.

Elmalı Kurabiye Tarifi

İlk olarak elmalı kurabiyenin iç malzemesini hazırlayalım. Öncelikle yanmaz yani yapışmaz tavaya; üç adet törpülenmiş elmayı, yarım çay bardağı şeker tozunu ve iki tatlı kaşığı tarcın ilave ederek, kısık ateşte karıştıralım. Karışımımızın rengi döndükten sonra iri dövülmüş bir avuç ceviz ekleyip son bir kez daha karıştırarak, elmalı kurabiyem-izin iç harcını, hazırlama işlemini de tamamlayalım.

Elmalı kurabiye tarifimizin iç harcını yaptıktan sonra hamurumuzu, hazırlamaya başlayalım. Öncelikle bir karıştırma kabı alarak, kabın içerisine; 250 gram tereyağ, bir adet yumurta, bir çay bardağı pudra şekeri, bir yemek kaşığı yoğurt, bir çay kaşığı kabartma tozu ve bir paket vanilyayı ilave idelim. Daha sonra bu malzemelerin birbirine iyice karışması için iki veya üç dakika karıştıralım. karıştırma işlemimizi tamamladıktan sonra karışımımıza yavaş yavaş un ilave ederek hamurumuzu oluşturalım. Aldığı kadar unla hamurumuzu yoğurup kulak memesi kıvamına getirelim. Bütün bu işlemleri yaptıktan sonra elmalı kurabiyem-izin, hamuru da hazır demektir.

Elmalı kurabiye yapımı

Hamurumuzu hazırladıktan sonra fırın tepsisine, yağlı kağıt sererek kurabiyem-izin yapımına başlayalım. Öncelikle ceviz büyüklüğünde hamurlar alıp elinizde yuvarlayarak içine daha önceden hazırlamış olduğunuz elma harcını, koymalısınız. Elma harcı, gözükmeyecek bir şekilde hamurumuzu, yuvarladıktan sonra yorgan ipi yardımıyla resimde de gördüğünüz gibi kurabiyeye bal kabağı süsü verebilirsiniz. Tabi, elmalı kurabiyelerin ortalarına elma sapı koymayı da unutmayın.

Elmalı kurabiye nasıl yapılır

Resimde de gördüğünüz gibi elmalı kurabiyelere bal kabağı süsü vererek, 180 derecede kurabiyeleri 15-20 dakika pişiriniz. Kurabiyelerin, kızarmasına gerek yok. Bu yüzden kızarmasını beklemeden fırından çıkartın. Daha sonra ipleri çıkartarak sunum yapabilirsiniz.

Elmalı kurabiye

İpleri çıkartıktan sonra elmalı kurabiye tarifimiz, hazır demektir. Yukarıdaki resimde de gördüğünüz gibi kurabiyelerin rengi, hamur tonunda olması gerekiyor. Bütün işlemleri tamamladıktan sonra bal kabağı sunumundaki elmalı kurabiyeniz’in son hali, yukarıda gördüğünüz resimdeki gibidir. Şimdiden hepinize afiyet olsun.  ;-)

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu