Diyet Listesi

Metabolizmayı nasıl hızlandırırım?

Metabolizmayı nasıl hızlandırırım?

İnsanın yaşı ilerledikçe hayat ve yaşam tarzına bağlı olarak da metabolizma zamanla yavaşlama gösterir, alışkanlıklarımızı değiştirerek daha hızlı bir metabolizmaya sahip olabilirsiniz.

Şehir yaşantısı çalışma hayatına bağlı olarak hareketsiz yaşamdan kaynaklı dengesiz beslenme metabolizmayı yavaşlatarak bizlerinde kilo almasına sebep veriyor aldığımız besinlerin kilo yerine enerjiye dönüşmesi için hızlı bir metabolizmaya sahip olmamız önemli bir etken.

Herbalife Türkiye danışmanı diyetisyen Cansu Aksoy’dan yavaşlayan metabolizmayı uyandırmak için birçok püf noktasını bizlere bildiriyor.

Metabolizmayı nasıl hızlandırırım

Az az ama sık yemek çok önemli

3 4 saatte bir beslenerek metabolizmayı hızlandırabilir şekerimizin de düzene girmesini sağlayabiliriz hormon sistemimizi düzgün bir şekilde işlemesini sağlayarak azar azar sık bir şekilde metabolizma hızlandırma yöntemlerinden bir tanesidir.

Ürünlerimizi tüketirken karbonhidrat yağ protein dengesi nedir dikkat etmeliyiz

Ara öğünlerde ve ara öğünlerde tek bir besin grubu yerine birçok besin grubunu karıştırarak metabolizmayı hızlandırabiliriz. Karbonhidrat protein yağlar emziren düzgün çalışmasını ve metabolizmanın aktif olmasını sağlayan önemli faktörlerden bazılarıdır.

Önlerden sonra hareket etmeyi Kesinlikle ihmal etmemeliyiz

Kahvaltı veya akşam yemeğinden sonra televizyon bilgisayar karşısında oturmaktansa hareketli olmaya gayret göstermeliyiz. Hareketsiz kalmak kan şekerini düzenleyen hormonu da daha fazla salgılanmasına neden olarak metabolizma üzerinde negatif bir etki yaratacaktır. Yemeklerden sonra 10-15 dakika hareket etmeye özen göstererek daha hızlı çalışan bir metabolizmaya sahip olabiliriz.

Haftada en az 120 dakika kaslarımızı çalıştırarak sizler de metabolizmanızı hızlandırabilirsiniz

Kaslarımızı korumak aktivitesi düşen hayatımızda hareketli olmayan sağlamak için düzenli bir şekilde egzersiz yaparak koşarak veya yüzerek ya da dans ederek kaslarınızı çalıştırabilirsiniz.

Su içmelisiniz

Bedenimizin yarıdan fazlası su olduğu için metabolik faaliyetleri neredeyse suyun içinde gerçekleşmektedir. Özellikle bu sıcak yaz günlerinde metabolizmayı hızlandırmak istiyorsak günde en az 6 veya 7 kere idrara çıkmak gerekmektedir. Bunu da mutlaka su içerek düzenleyebiliriz.

Ara öğünlerde kalsiyum odaklı beslenmeye önem vermeliyiz

D vitamini ile güzel aldığımız yaz mevsiminde çok bulunan mineral akarsuyum düzenli olarak tüketmeliyiz. Kefir cacık ayran süt yoğurt gibi ana ya da ara öğünlerde mutlaka bulundurmalıyız en az 2 su bardağı süt ve yoğurdu ihtiyacı olan bedenimizi unutmamalıyız.

Metabolizma nasıl çalışır?

Diyetisyen Canan Aksoy metabolizmanın en temel anlamı kimyasal değişimleri hızlandırmaktır. Vücuda alınan besinlerin enerjiye dönüştürebilmek için metabolizmayı nefes alıp vermek gibi kalp ritmi sağlayan temel gereksinimleri kullanıldığını bizlerde atlama malıyız yediklerimizi enerjiye çevirmek istiyorsak mutlaka hareket etmeliyiz.

Günlük metabolizmanın yaklaşık yüzde yetmişine oluşturan cinsiyet yaş boy kilo kas kütlesine göre farklılık gösteren bir metabolizma çabuk kilo almanıza neden olmaktadır. Metabolizmayı hızlandıran bilmek için günlük alışkanlıklarınızda hafif egzersiz yaparak bol su içerek aralıklı yemek yiyerek gibi birçok değişimle sizlerde yardımcı olabilirsiniz bu şekilde metabolizmanızı hızlandırarak daha fit bir görüntüye sahip olabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu