Aksesuar

Pırlanta Yüzük Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yeni bir pırlanta yüzük satın alırken dikkat edilmesi gereken temel bazı detaylar vardır. Bu detaylar arasında en önemli olanlar karat, renk, berraklık ve kesimdir. Seçim esnasında bu noktalara dikkat ederek daha doğru tercihlerde bulunabilmeniz mümkündür.

Karat

Karat, pırlanta birimidir. Bir pırlantanın ağırlığı, her bir karat 100 noktaya bölünmüş olacak şekilde, karat cinsinden ölçülebilir. Aynı ağırlıktaki iki elmas, renk, berraklık ve kesim tekniğine bağlı olarak görünüm ve fiyat açısından birbirinden farklı olabilir.

Pırlanta karatı son derece önemli bir detaydır. Elmasın kesim şekline göre 0.95 ayar pırlanta 1 ayar pırlantada büyük gözükebilir. İyi bir elmas kesimi, faset yüzeyinden daha yüksek miktarda ışık geçişine imkan tanır. Bu sebeple, ufak bile olsa daha büyük karat ağırlığındaki pırlanta taştan büyük görünür.

Renk

Pırlantanın rengi, elmasın doğal bileşiminin sonucu ortaya çıkar. Pırnata renkleri D ile z arasında derecelendirilir. D renksiz, Z ise hafif sarıdır. D ve Z ölçeğinde yer alan pırlantalar farklı derecelerde renkler içermelerine rağmen beyaz olarak kabul görür. Örneğin, E ve F pırlantalar arasında renk farklılıkları olsa dahi yeterli beyazlığa sahiptir. Beyaz pırlantalarda sarı renk tonu var ise fiyatlar düşmeye başlar. Pırlantanın rengi ne kadar beyaz olursa değeri yükselir.

Kesim

Kesim şekilleri, yansıtıcı niteliklerin belirtilmesi için kullanılır. Pırlanta profesyonel ve usta bir kesime sahip olduğu zaman ışık kolayca ilerlemeye başlar ve pırlanta içinden geçer. Bu ışık pırlantanın cazibesini artırmaya yeter. Elmas düzgün şekilde kesilmediği zaman fasetlere ulaştıktan sonra ışık dağılmaya başlar ve parlaklığı düşer. Eşsiz bir berraklık ve renk özellikleri olsa bile mat görünüm ortaya çıkar. Diğer yandan daha fazla yüzü olan pırlanta taşlar daha yüksek ışık yansıttığı için renkleri ve kusurları diğerlerine göre daha iyi gizler.

Berraklık

Pırlantanın berraklığı doğal lekeleri ve kusurları içeren elmasın özelliklerini bulabilme anlamına gelir. Pırlantaların büyük çoğunluğunun asla hatasız olmadığını ise asla unutmamalısınız. Daha az lekeye ve inklüzyona sahip pırlantalar, daha fazla çatlaklar, hava kabarcıkları ve mineral içerenlere göre değerlidir. Büyüteç altında inceleme yapıldığı zaman elmaslara belirli netlik dereceleri verilmiştir.

Pırlanta Yüzük Fiyatı Nasıl Hesaplanır?

Dereceler arasında F, IF, VVS1-VVS2, S11 S12 ve I1-I2-I3 gibi seçenekler vardır. Pırlanta berraklık dereceleri aynı zamanda sertifikalı pırlantaların kimliğinin kanıtı olarak algılanır. Pırlanta VVS1 ve VV2 kalitesi görünüm ve değer açısından mükemmele yakındır. Fakat değeri etkileyen birçok detay aslında çıplak göz ile görülemez. Pırlanta güzelliğini ve parlaklığını etkilemeyecek ayrıntılar olabilir. Pırlanta fiyatları kusurların çıplak gözle görülmediği SI3, S2 ya da I1 gibi özellikler söz konusu olduğu zaman düşebilir. Bunlar dışında yukarı tüm detaylar fiyatları etkileyen konular arasındadır. Birbirinden özgün tasarımlı pırlanta yüzükleri incelemek ve fiyat karşılaştırması yapmak isterseniz ekocak adresini ziyaret edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu