Aksesuar

Alyans Hangi Parmağa Takılır?

Alyans Hangi Parmağa Takılır?

Konu İçeriği

Evlilik, nişan yüzükleri hangi parmağa takılır? Bu konuda en çok merak edilen, yüzüğün hangi elin parmağına takılmasıdır. Alyans yüzükler, sol elin 4’üncü parmağına takıldığını mutlaka herkes biliyordur. Esas merak edilen konu alyans neden sol elin 4’üncü parmağına takılmasıdır. Birçok kadın bu konu’da fikir sahibi değil, geçmişten günümüze kadar gelen bu kültüre bir açıklık getireceğiz.

alyans hangi parmaga takilir

Evlilikte, nişan’da kadın ve erkeğin parmağına yüzük takma geleneği geçmişten gelen eski Mısırlıların inançlarına dayanmaktadır. M.Ö 2800’lü yıllar’da kullanılan alyans takma geleneği, başlama ve bitiş yönü olmadığı için sonsuzluk anlamını taşıdığına inanılmıştır. Bu geleneği Mısırlılar’dan sonra Romalılar’da devam ettirerek yüzük takma kültürünün daha çok yayılmasını sağlamıştır.

Alyans yüzüklerin sol elin 4’üncü parmağa takılmasının sebebi ise, sol elin 4’üncü parmağı kalbe giden damar olduğunu simgeler ve çiftlerin birbirlerine kalp’ten bağlı olduğunu simgesi olarak kabul edilir. Günümüzün çağında bilimsel açıdan bakıldığında sol elin 4’üncü parmağında kalbe giden hiç bir damar olmadığı ortaya çıkmıştır. 4’üncü parmağa alyans yüzük takılması sadece bir gelenek olarak devam ederek evliliğin bir simgesi olarak gösterilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu