Saç BakımıSaç

Saç Düzleştirici, Saç Makası Ve Saç Maşası Nasıl Kullanılmalıdır?

Saç Düzleştirici, Saç Makası Ve Saç Maşası Nasıl Kullanılmalıdır?

Herkesin bildiği gibi biz bayanlar, saçlarımızla değişiklik yapmayı çok severiz. Ama bu değişiklik bilinçsizce yapıldığında, saçlarımıza pahalıya patlıyor. İşte bu sebepten bugün biz hanımların vazgeçilmezi olan saçlarımızı, “Saç düzleştirici, saç makası ve saç maşası nasıl kullanılmalıdır?” başlığı altında, konumu ele aldım.

Saç düzleştirici ve diğer yapay aletler nasıl kullanılmalıdı

Evet, yapay yöntemler ile saçlarımızı düzleştirmek, şekilden şekle sokmak elbette ki mümkün. Peki, yapay yöntemler saçlarımıza zarar verir mi? Dikkat edilmediğinde bilinçsiz hareket edildiğinde yapay saç şekillendirici aletler, saçlarımıza ciddi zararlar verebilir. Peki, hem şekilden şekle sokabileceğimiz saçlara hemde sağlıklı saçlara, sahip olmak mümkün mü? Tabi ki de mümkün. Ben bu konuyu sizler için tamda bu yüzden hazırladım ve yine sizler içinde anlatıma sunacağım. Şimdi dilerseniz hazırladığım bu anlatımıma “Saç düzleştirici nasıl kullanılmalıdır?” adlı başlığım’dan, başlamak isterim.

Saç Düzleştirici Nasıl Kullanılmalıdır?

Bildiğimiz üzere saçlarımızı her düzleştirmek istediğimizde kuaföre gitmek, hem maliyetli oluyor hemde zaman kaybı oluyor. Hem zamandan hemde maliyet kaybı yaşamadan, doğru bir sistemle evde sağlıklı saç düzleştirme işlemi nasıl yapılır? Peki, uygulanan doğru sistem nedir? Siz, hiç “Saç düzleştirme’den önce bakım ve saç düzleştir’dikten sonra bakım.” diye bir şey duydunuz mu? Gelin sağlıklı saç düzleştirmem’ize yarayan bu bakımı, maddeler halinde inceleyelim.

Saç düzleştirici nasıl kullanılmalıdır

  • Saç düzleştirme’den önce saçımızı yıkayıp, iyice durula’yalım.
  • Saç düzleştirici’i kullanmadan önce saçlarımızı iyice kurula’yalım.
  • Saç kurutma makinesi ile saçlarımızı ıslak kalmayacak şekilde kuruladıktan sonra daha önceden kullandığınız herhangi bir markanın saç koruma ürününü, saçımıza masaj yaparak sürelim.
  • Son olarak saçımızdan ince tutamlar alarak, saç düzleştirici’i fazla ısıtmadan düzleştirmeye başlayalım.
  • Saç düzleştirme işlemini bitirdikten sonra aynı saç koruma kreminden bir kez daha uygulayarak, hem saçlarımızın kabarmasını önlemiş oluruz hemde saçlarımızın daha çanlı ve parlak görünmesini sağlamış oluruz.

NOT: Saçlarımızı koruyan saç bakım kremi, saçlarımızın yanmasını, kırılmasını ve dökülmesini engeller. Ayrıca saçlarımızı düzleştirme’den önce iyice kurulanması, saçların kırılmaması için büyük rol oynar. Saç düzleştirme işlemi yapılırken, saçlar tenli ise işlem esnasında buhar çıkarak saçları yakar ve saçlarınız ciddi zarar görür. Bu sebepten saçlarınızın iyice kurul’andığından emin olmadığınız sürece, saç düzleştirme işlemi yapılmaması saçlarınızın bakımı için daha avantajlı olacaktır.

Saç Makası Nasıl Kullanılmalıdır?

Saç makası nasıl kullanılmalıdır ve hangi saç tiplerine ara saç makası, uygulanmalıdır? Bir fikriniz var mı? Saç makasının bazı çeşitleri, her tip saça uygulanabilir. Tabi, profesyonelce olma şartıyla. Bildiğimiz üzere saç makası, yalnız bir çeşit değildir ve bir çok işlev gören farklı çeşitleri bulunmaktadır. Düz saç makasları her saç tipine uygulana bilir. Ancak saç makası, uygulanmadan önce makas izi kalmaması için saçın ıslak olması gerekmektedir. İşte bu yüzden saç makasıyla, saçınıza kesim ile şekil yapılmadan önce saçınızı ılık su ile yıkamalısınız. Daha sonra saçınıza istediğiniz şekli doğru verebilmeniz için tarak kullanmalısınız.

saç makası nasıl kullanılmalıdır

Saç makası çeşitlerinden olan ara makas gerçekten de profesyonelce kullanılması gerekmektedir. Bu saç makası çeşitlerinden olan ara makas ne kadar kolay kesim yapıldığı, söylense de herkes doğru kullanamaz ve saçlarının görünümünü bozabilir. Ara makas kat artırmak ve saçları inceltmek için kullanılmaktadır ve her saç tipi içinde kullanılmaya bilir. Özellikle ince, yumuşak ve seyrek saça sahip kişiler, ara makası tercih etmezler. Çünkü ara makas zaten kişi için bu özellikleri sağlar. Bu makas çeşitti genellikle kabarık, kalın ve daha gür saçlar için kullanılmaktadır. Eğer, bu makası kullanmak istiyorsanız, öncelikle saçın hangi bölümlerini inceltmek istediğinizi iyi bilmeniz, gerekiyor. Ayrıca saçların diplerine doğru bu makasın uygulanması saçınızın görünüm’unu bozabilir. Ara makas saçların ortalarından uçlarına doğru uygulanmalıdır. Tabi, bu işlevi uygularken de saçınızdan orantılı tutamlar alarak yapmaya dikkat edin. İlk kez ara makas kullanacak kişilerin, bir kuaförden ya da kesimden anlayan birilerinden yardım alması ve fikir alışverişinde bulunmasında fayda var.

Saç Maşası Nasıl Kullanılmalıdır?

Saç düzleştirici gibi yapay aletlerden olan saç maşa’sının da doğru kullanımı, saçlar için önem arz etmektedir. Elektrik yardımıyla çalışan bu aleti, saçlarınıza zarar vermeyecek şekilde bilinçli kullanmanız gerekmektedir. O halde saçlara zarar vermeden, saç maşası nasıl kullanılmalıdır?

saç maşası nasıl kullanılmalıdır

Saç maşa’sının kullanımı da yukarıda bahsini ettiğim, saç düzleştirici kullanımı ile aynıdır. Tek fark, Saçların daha doğal ve sade görünümü için kalın saç tutamları alınıp, maşa yapılmasıdır. Eğer, kişi daha ince bukleler yapmak istiyorsa saçlarından ince tutamlar alarak aynı işlemi uygulaya bilir.

NOT: Elektrik yardımıyla çalışan yapay aletleri, kullanmadan önce kaliteli bir markanın saç koruma ürünlerinden olan kremini, kullanmaya özen göstermelisiniz. Bu ürün işlev esnasında saçlarınızın kırılmasını, yanmasını ve dökülmesini önleyecektir. Ayrıca bu tarz yapay aletlerin ısınma derecelerini, fazla artırmamakta fayda var. Bu gibi yabana atılan basit önlemler, saçlarınızı daha güçlü ve daha bakımlı kılar.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu