Saç Modelleri

Yüz Tipine Göre Saç Kesimi

Yüz tipine göre saç kesimi

Kadınların en zorlandıkları konuların başında saçlarını nasıl kestirecekleri gelmektedir. Bir kadının en önemli süslerinden birisi olan saçlar, havalı ve güzel göründüğü zaman kadınları adeta bir Afrodit edasına çevirebilmektedir. Ancak kötü kesilmiş bir saç sizi sadece evin beslemesi gibi göstermekten öteye gidemeyecektir. Saçlarınız kısa zamanda uzamayacağı için böyle bir durum karşısında çareler bulunsa da sinirlerinizi oldukça bozacak bu durumla karşı karşıya kalmamanız önemlidir.

Saç kesimlerinde en önemli nokta yüz tipine göre saç kesimi yapılmasıdır. Yüz tipinize göre yaptırdığınız saç kesimleri kesinlikle size en yakışan saç modelleri olacaklardır.

Yüz tipine göre saç kesimi yaptırmak için öncelikle yüz tipinizin nasıl olduğunu tespit etmek önemlidir. Yüz tipinizi belirlemek için bir fotoğrafınızdan faydalanabilirsiniz. Bu fotoğrafın yüzünüzü tamamen düz gösteren, hiç mimik yapılmamış ve yüzünüzde kasılmanın olmadığı bir fotoğraf olması önemlidir.

Böyle bir fotoğrafınız yoksa hemen bir tane selfie çekerek fotoğrafı elde edebilirsiniz. Saçların bittiği noktaya, çene çıkıntısına, şakaklarınızın bulunduğu bölgelere, noktalar koyup bu noktaları birleştirdiğinizde ortaya çıkan görüntü sizin yüz şeklinizi verecektir. Aşağıdaki yüz şekilleri tablosuna bakarak yüzünüz hangi şekle benzediğini rahatça tespit edebilirsiniz.

Yüz Şekilleri Tablosu

Yüz Şekilleri Tablosu

Yuvarlak Yüz Tipine Göre Saç Kesimi

Yuvarlak Yüze Saç Kesimleri

Yüz tipine göre saç kesimi işlemlerinde yuvarlak bir yüze sahipseniz, omuzlara dökülen uzun düz saçlar ve bu saçlara eşlik eden kahküller sizin için en ideal kesim olacaktır. Düz uzun saçlar yüzünüzü uzatacak, kahküllerde elmacık kemiklerinizi ortaya çıkaracaktır. Dalgalı omuz hizasında saç ve yandan bırakılan kahküllerde bu yüz tipine uygundur.

Kare Yüz Tipine Göre Saç Kesimi

Kare Yüze Saç Kesimleri

Eğer kare bir yüzünüz varsa, omuzlara dökülen katlı bir kesim yaptırmanız sizin için ideal olacaktır. Uzun düz saçlar keskin çene hatlarını yumuşatırken, yanlara dökülen perçemlerde alnınızın genişliğini kapatacaktır. Kıvırcık katlı saçlarda bu yüz tipine uygundur.

Kalp Yüz Tipine Göre Saç Kesimi

Kalp Yüze Göre Saç Kesimleri

Kalp şeklinde yüzlerde genelde Pixie saçlar tercih edilmelidir. bu saçlar elmacık kemikleri ve gözleri ön plana çıkaracaktır. Kısa saç kullanamam diyorsanız, bob saçlar ve çene hizasını geçmeyen katlı kesimler sizin için idealdir. Ayrıca köprücük kemiğine kadar inen dalgalı veya kıvırcık katlı kesim bir saçta bu yüz tipine gitmektedir.

Oval Yüz Tipine Göre Saç Kesimi

Oval Yüze Göre Saç Kesimleri

Oval yüzler düz kesimlerden uzak durmalıdırlar. Göz hizasından başlayarak katlı kesilecek saçlar bu tip yüzleri daha dolgun gösterirler. Kıvırcık saçları da tercih edebilecek bu yüz tipindekiler, eğer kıvırcık saç kullanacaklarsa omuzların yukarısında tercih yapmaları gerekmektedir.

Bir diğer konumuz da Van Dyck Kahvesi Saç Rengi başlıklı yazımızda popüler olan kahve saç rengi hakkında detaylı bilgiler vermiştik.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu