Saç Bakımı

Saçların Parlak Olması İçin Ne Yapmalı?

Saçların parlak olması için

Saçlar hiç kuşkusuz, herkesin vazgeçilmez aksesuarıdır. Özellikle parlak saçlar, güçlü ve sağlıklı görünmesi her bireyin arzuları arasında yer almaktadır. Tabi ki saçların parlak olması için, bakım yapmanız gerekmektedir. Parlak saçlar için doğal saç bakımı, saç maskesi ve bakım kürleri uygulayarak saçların canlı ve parlak görünmesine yardımcı olabilirsiniz. Kadınlive saç bakımı editörleri olarak, parlak saçlar için yapılması gerekenleri bu konumuzda kaleme aldık.

“Sert, kuru, mat ve cansız saçlar” çevresel kirlilik, düzensiz beslenme, saç boyaları, saç düzleştiriciler ya da ısı veren maşa kullanımları gibi birçok faktörden dolayı ortaya çıkıyor ve saçlar parlaklığını yitirebiliyor. Yaz sezonunda özellikle de güneş, deniz suyu saçın parlaklığını kaybetmesine neden olabilmektedir. Peki saçın parlak olması için ne yapmalı? Diye soruyorsanız, kısa süre içerisinde sonuç alabilmek için, kuaförünüze derinlemesine nem kazandıran saç bakımları uygulatabilir ya da evde saç bakım serumları kullanabilirsiniz. Alternatif seçenek olarak da evde doğal ürünlerle düzenli olarak saç bakımı yapmalısınız.

Parlak saçlar için doğal çözüm önerileri

Parlak saçlara sahip olabilmek için yapılması gerekenleri ve doğal çözüm önerilerini aşağıdaki başlıklar altında sıraladık. Parlak ve canlı saçlar için yöntemlere hep birlikte göz atalım.

Saçların parlak olması için düzenli beslenme

Saçların parlak ve canlı olması için beslenme konusu son derece önemlidir. Düzensiz besleniyorsanız, yeteri kadar vitamin ve mineraller almıyorsunuz demektir. Bu nedenle saçlar zamanla kurur, saç tellerinde kırıklar artar ve parlaklığını yitirir. Yeteri kadar düzenli bir şekilde beslenmemenin zararlarını sadece saçlarınızda değil aynı zaman da cilt ve tırnaklarda da görülebilir. Düzenli beslenmek için ve sorunları ortadan kaldırabilmek için bol miktarda taze meyve ve sebzeler tüketin. Ayrıca omega 3 yağ asitleri içerisinde oldukça zengindir. Balık tüketmeniz ve E vitamini içeren besinler yemeniz saçların kısa süre içerisinde doğal parlaklığını kazanmasında yardımcı olacaktır. Bunların yanı sıra, badem içi, fındık içi ve keten tohumu omega 3 bakımından oldukça zengindir.

Saçın parlaklığını kaybetmemesi için ısı veren cihazlardan uzak durun!

Saçınıza oldukça nazik davranmalısınız, saçların yıpranmaması ve parlaklığını kaybetmemesi için saça ısı veren, saç kurutma makineleri, saç düzleştirici, saç maşası gibi cihazlardan bir süre uzak durmanızda fayda var. Duş aldıktan sonra saçınızı kurutmak için havlu ile sert bir şekilde ovalayarak kurutmaya çalışmayın. Havlu ile saçınızdaki fazla suyu alın ve doğal olarak kurumaya bırakın. Bunun yanı sıra saçlar ıslak iken saçınızı fırça ile taramayın. Çünkü bu tarz uygulamalar saçların daha çok yıpranmasına neden olmaktadır.

Saçlara parlaklık kazandırmak için nemlendirin

Saçın parlak olabilmesi için nemlendirilmeye ihtiyacı vardır. Saçlara parlaklık, yumuşaklık ve doğal nem kazandırabilmek için düzenli olarak doğal yağlar kullanarak saç bakımı uygulayın. Özellikle saça nem kazandıran ve yumuşak olmasını sağlayan doğal yağlar arasında ilk sırada gelen Hindistan cevizi yağı kullanabilirsiniz. Bu doğal yağı parmak uçlarınızla saç diplerinden, saç uçlarına kadar sürün. Bu sayede saçlarınız hem beslenerek güçlenecek, hem de nem kazanacağından dolayı parlak olacaktır.

Saçların parlak olması için maske

Saçlara parlaklık kazandırabilmenin diğer bir yolu da “maske” uygulamaktır. Sıcak doğal yağlarla uygulanan saç maskeleri, saç ve saç derisinin yumuşamasını sağlar. Kuru saçlar için haftalık olarak 2 kere uygulayabileceğiniz sıcak yağ maskeleri saçınızı besleyerek, canlılık ve parlaklık kazanmasına da yardımcı olur. Sıcak yağ maskesi hazırlamak içinse 1 kabın içerisine belirli bir miktarda zeytinyağı koyarak, 2 ya da 3 derece hafif şekilde ısıtın burada dikkat etmeniz gereken husus yağ çok sıcak olmaması ılık olacak, değilse saç derinizi yakabilirsiniz. Zeytin yağını ılıttıktan hemen sonra parmaklarınızla saç ve saç derisine sürerek yedirin. Daha sonra saçlarınızı tepeye toplayarak ısıtılmış havlu ile başınızı sarın bu şekilde 2 ya da 3 saat kadar bekleyin. Bu işlemlerin sonunda saçlarınızı şampuanlayarak yıkayın ve bol su ile durulayın.

Saçın parlak olması için kozmetik ürünü seçimi

Saç parlatıcı kozmetik ürünler kullanıyorsanız, içerisinde “silikon” maddesi bulunmayan parlatıcıları tercih etmenizi önermekteyiz. Silikon içeren ürünlerde, silikon maddesi saç tellerine yapışarak saça ağırlık verir, gün içerisinde saçlarınızın saç modelini bozarak saçın sönük kalmasına neden olabilmektedir. Bu tarz ürünlerin yerine oldukça hafif ve silikon içermeyen ürünleri tercih edebilirsiniz. Bu tarz kozmetik ürünleri kullanırken, saç tellerinizin orta kısımlarından uçlarına doğru sürmeye özen gösterin yani saç dipleri ve köklerine çok fazla sürmeyin.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu