Güzellik

Yılbaşında neden kırmızı giyiyoruz.?

Yılbaşında neden kırmızı giyiyoruz

Yeni yıl, yeni kararları ve umutları beraberinde getiriyor, yeni aşk, yeni iş ve en önemlisi ise yeni bir başlangıcı beraberinde getiriyor. Geride bıraktığımız kocaman yılın son günlerinde dünyada olan bir gelenekten bahsetmek istiyorum. Bu gelenek yılbaşı gecesi kırmızı iç çamaşırı giyme geleneği.

camasir10

Aralık ayının son gecesi birçoğumuz kırmızı iç çamaşırı giyiyoruz. Peki, hiç kendinize sordunuz mu? Kırmızı iç giyim neden yılbaşı gecesine özel olarak tercih ediliyor diye?

camasir15

Bazı rivayetlerde göre 31 Aralık gecesi giyilen bu kırmızı çamaşır giyen kişiye şans getirdiği söyleniyor. Farklı kültürlere göre kırmızı iç çamaşırın hikayesi şöyle;

camasir5

Amerikalı bir iç giyim markası ve satıcı firma olan “Henry George” 56’lı yıllarda iflas etmiş, George, kadınların özellikle sutyen ve külot takımı alırken kırmızı renklere ilgi gösterdiğini ve sadece külot alan kadınlarında siyah ve beyaz renkleri tercih ettiğinin farkına varır, firma çalışan personeli ile özel bir toplantı düzenleyerek George, kırmızı iç çamaşırı çok satmak için kendilerine yol haritası belirlerler.

camasir4

George, yılbaşına 1 hafta kala, 3 yıldan beri satamadığı kırmızı renklerdeki iç çamaşırlarını en yakın çevresindeki kadınlara hediye eder, ve bunun onlara çok şans getireceğini söyler. Yılbaşı gecesine girmeden George’nin deposunda bulunan kırmızı renklerdeki külotlar bir anda tükenir ve kırmızı renkteki iç çamaşırları giyen kişiye şans getireceği dilden dile dolaşarak günümüze kadar gelir.

camasir17

Günümüzde İtalya, İspanya ve Japonya gibi ülkeler yılbaşı gecesi kırmızı külot giymenin hala şans getireceğine inanmaktadır. Bu ülkelerde kadınlar yılbaşı gecesi kırmızı iç çamaşırı giyerek yeni yılı karşılıyor.

Kırmızı İç Giyim Parçaları / GALERİ

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu