Saç Bakımı

Saçın Gür Olması İçin Ne Yapmalıyım?

Saçları gürleştirmek için ne yapmalı

Saçların daha gür ve uzun çıkması için yapmanız gerekenler neler bunları hep birlikte inceleyeceğiz. Saçı gürleştirmek için bazı bitkisel saç bakım kürlerinden de yararlanabileceğimiz gibi farklı yöntemlerde bulunmakta. Kişiden kişiye değişen saçlar genetik yapısı ile farklılık gösterebilmektedir. Bazı kişilerde saç telleri kalın ve gür olurken bazılarında ise saç telleri ince ve hacimsiz saç yapısı vardır. Eğer saç telleriniz ince yapıdaysa saçlarınıza hacim kazandırmak için düzenli ve periyotlar şeklinde saç bakımı uygulamanız gerekmektedir.

Saç yapısı ince olan kişilerde stres, hava kirliliği, güneş UV ışınları, boya, saç düzleştirici ve saç maşası gibi etkenlerin saçı daha çok yıprattığı için çok hassastır. Böyle durumlarda saçlarınıza bakım kürü uygulanmazsa saçlar koparak dökülmeleri daha çok artacaktır. Saç kökü ve saç telleri zayıflayarak saçlarınız daha hacimsiz görünecektir.

Saçları daha gür olması için saçlarınıza belirli periyotlar şeklinde bakım yapmalısınız. Sürekli olarak saçlarınıza boya, röfle vb. gibi işlemler uyguluyorsanız saçlarınız belli bir süreden sonra yıpranmaya başlar, güç kaybeden saçlar da dökülme ve seyrelme gibi sorunların arttığı görülmektedir. Dolayısı ile saçların gürleşmesi için saç bakım kürlerine başvurmanız gerekmektedir.

Saçların daha gür çıkması için öneriler

Şunu belirtelim ki saçlarınız genetik olarak gür saç yapısına sahip değilse ve genetik olarak saçlarınız dökülüyorsa böyle bir durumda elimizden hiç bir şey gelmemektedir. Saçlarınıza gerekli bakım ve özeni göstermek saç köklerini ve saç tellerini besleyerek daha çok güçlenmesini sağlar ve dökülmeleri azaltabilmektedir.

Şampuan tercihi:

Saçlarımıza kullandığımız şampuan, saç kremi gibi ürünleri organik kimyasal içermeyen ürünlerle değiştirip saçlarımız için faydalı olmaya başlayalım. Mis gibi kokan şampuanlar organik ve doğal şampuanlara nazaran çok fazla kimyasal maddeler içermektedir. Kimyasal madde içeren şampuanlar saç derisine hasar vererek tahriş olmasına ve saç köklerini de zayıflatabilir. Organik saç şampuanlarının içerisinde saçı ve derisini yumuşatan doğal yağ olan argan yağı, ısırgan otu içeren saç köklerini ve saç derisindeki kan dolaşımını hızlandıran şampuanları deneyebilirsiniz.

Şampuan seçerken dikkatli bir şekilde içerdiği maddeleri okuyarak alınız. Sodium laurel veya laureth sulfates gibi maddeleri içeren şampuanları kesinlikle satın almayınız. Bu maddeler saçlarınızdaki bulunan ve saç dokunuzun yumuşak olmasını sağlayan yağı ortadan kaldırarak saç tellerinizin güç kaybetmesine ve zayıflamasına neden olabilmektedir. Dolayısı ile saçlarınız güç kaybettiği için kırılmalar ve koparak dökülmeleri artacaktır.

Saçları yıkamak:

Saçı sık sık neredeyse her gün yıkamak saç ve saç derinizi kurutmaktadır. Saçların dış etkenlere ve kirliliğe karşı etkili koruma yapması için saçlarda üretilen yağa ihtiyaç duymakta olduğunu unutmayalım. Saçım temiz olsun diye her gün şampuanla yıkanan saçlarda yağ oranı azalarak ortadan kalkar ve dolayısı ile saç telleri dış etkenlere karşı korumasız kalır ve saçlarda kuruluk meydana gelebilmektedir bu durumda saçlar çabuk kırılır ve dökülür. Saçlarınızı haftada 2 veya 3 kere şampuan kullanarak temizleyin. Haftanın geriye kalan günlerinde ise saçlarınızı normal su ile yıkamanız faydalı olacaktır.

gur-saclar

Ayrıca BKNZ ; Dolgun Saçlar Nasıl Elde Edilir?

Doğal yağlar ile saç bakımı:

Saçlarınız için doğal yağlardan faydalanabileceğiniz yağlar sırlamak gerekirse, lavanta yağı, biberiye yağı, papatya yağı, kekik yağı ve sedir ağacı yağı gibi organik ve doğal yağlar ile saç bakımı yapabilir ve saç kökleri, saç tellerini besleyerek güçlendirebilirsiniz. Sıralamış olduğumuz doğal yağlardan birisi veya bir kaçı ile karışım elde edebilir ve haftada bir kere saç bakımı uygulayabilirsiniz. Yukarıda belirtmiş olduğumuz yağlar esansiyel yağ kategorisine girdiği için çok güçlü yağlardır. Bu esansiyel doğal yağlar saç derinizi tahriş etmemesi için taşıyıcı özelliğine sahip badem yağı veya zeytinyağı gibi taşıyıcı yağlar ile 1/10 oranında incelterek kullanmalısınız.

İnce telli saç:

Eğer saç telleri ince ise saçların gür olması için yapılabilecekler kısıtlı olmakla birlikte bir kaç önerilerimiz olacaktır. Saçlarınıza nazik ve hafif şekilde davranmanız saçların daha çok dökülmesini azaltacaktır. Örneğin banyo’dan çıktıktan sonra havlu ile saçlarınızı sert bir şekilde ovalamayın. Havlu yardımı ile saçlardaki fazla suyu alın ve doğal hali ile kurumasına bırakın. Eğer saçlarınızın doğal halinde kurumasını bekleyecek kadar zamanınız yoksa ve saç kurutma makinesi ile saçlarınızı kurutacaksanız makinenin soğuk ayarında saçlarınızı kurutun.

Saç düzleştirici ve saç maşası gibi ısı veren cihazları mümkün olduğu kadar az kullanmaya özen gösterin. Termal spreyleri maşa ve düzleştirici gibi ısı veren cihazların saçlara verdiği hasarı en aza indirebilmek için kullanabilirsiniz. Eğer uzun saçlarınız varsa saçlar ıslakken kesinlikle saçlarınızı fırçalamayın. Çünkü saç köklerini fırça zorlayacağı için saçlar zayıflar ve dökülebilir. Böyle durumlarda geniş dişlere sahip tarak ile saçlarınızı düzeltebilirsiniz.

Saç kırıkları:

Saç uçları zayıflayarak kırılmaktadır. Kırılan saçları düzenli olarak aldırırsanız saçlarınız daha sağlıklı ve güçlü görünecektir. Saç yapınıza ve kendinize uygun saç modeli ile saçlarınızı daha güzel ve hacimli görünümler kazandırabilirsiniz.

Saçlar için beslenme:

Sağlıklı ve gür saçlar için beslenmenize dikkat etmelisiniz, sağlıklı saç için büyük önem taşıyan vitaminler ve mineralleri düzenli şekilde tüketmekte büyük fayda var. C vitamini, E vitamini, B12 vitamini gibi çinko, demir, magnezyum minerallerini saç sağlığınız için düzenli şekilde tüketin. Saçlarınızın ve saç derinizin yumuşak ve sağlıklı olması içinde bol su içmenizde fayda olduğunu da unutmayın.

Saçlarınız için stresten uzak durun:

stres çok uzun süreli yaşanırsa stres ve sıkıntılı ortamlarda salgılanan hormonlar saçlarınız için olumsuz yönde etki eder ve saçlarınızın dökülmesini hızlandırabilir. Bunun için stresli ve sıkıntılı ortamlardan elinizden geldiği kadarı ile uzak durmalısınız.

Saçları gürleştirmek için ne yapmalı ve bitkisel bakım önerileri

Saçların daha gür çıkması için bitkisel bakım kür tarifini aşağıda sizler için malzemeler ve hazırlanışını anlatacağız. Bitkiler ile saç bakımı uygularsanız daha gür ve sağlıklı saçlara kavuşabilirsiniz.

Saçların gür çıkması için bitkisel kür malzemeleri:

Çay, ıhlamur, kına, hatmi çiçeği, kişniş, erguvan ve turp suyu gibi bitkisel bakım ürünleri ile saçlarımızı daha gür çıkmasına yardımcı olacaktır.

Hazırlanışı ve kullanımı:

Yukarıda vermiş olduğumuz bitkisel malzemeleri bir araya toplayarak bitkisel saç bakım kürü hazırlayacağız.

  • Ihlamuru 20 – 25 dakika kadar kaynatılmış suda demlenmesini bekleyin. Daha sonra süzerek elde ettiğimiz sıvı ile bir miktar kına ilave ediyoruz ve şampuan kıvamını alana kadar karıştırıyoruz. Hazırlamış olduğunuz karışımla saçları sık sık yıkayarak tarayabiliriz.
  • Demlenmiş çay suyuna hatmi kökü ve kişniş ilave ederek 30 – 35 dakika kaynatın ve daha sonra elde edilen karışımı bir kavanoza doldurun bir gün dinlendikten sonra tekrar süzün elde ettiğiniz karışım ile saçlarınızı sık sık yıkayın.
  • Son olarak erguvan ağacını yakarak kül olmasını bekleyin. Elde ettiğiniz külleri turp suyu ile 20 – 25 dakika kaynatın. Daha sonra karışımı süzerek saçlarınızı sık sık bu karışım ile yıkayarak tarayın.

Bir önceki yazımız olan Saçları Yıkadıktan Sonra Kabarmaması İçin başlıklı yazımızda saç kabarmasını nasıl önleriz konusu hakkında bilgiler vermektedir.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Merhabalar şampuan ve bakım kremi seçimi oldukça önemli bunun için Cosmo Code & Kadir Alkan Şampuanları kullanmalısınız. Sülfatsız olduğu için saçınıza dolaylı yoldan size fayda sağlar. Sülfat ve sülfat içeren şampuanlar deterjan etkisi çok fazla olduğu için saç derinizi temizlemez ve saçınızın daha fazla dökülmesine neden olur. Expres bakım ise saçınıza yumuşaklık verir kolay taranmasına yardımcı olur. Saçlarınıza bakım yapar ve hacim verir. Haftada 1 kez kullanmanız yeterlidir. Market saç kremlerinden çok farklıdır uzun süre yumuşaklık sağlar. Ve içerisindeki soya proteini, buğday proteini ve aloevera ile saçlarınızın ihtiyaç duyduğu bakımı yapar. Her tip saça uygundur. Sorularınız için instagram sayfamız @menhaneturkey dm’den bize yazabilirsiniz ya da whatsapp iletişim numaramızdan 05494902080 bize ulaşabilirsiniz.

  2. Şampuanımız katkısızdır. Paraben, SLS ve SLES içermez. Sülfatsız (tuzsuz) şampuan kullanmalısınız. Cosmo Code & Kadir Alkan Şampuanları sülfatsız olduğu için saçınıza dolaylı yoldan size fayda sağlar. Sülfat ve sülfat içeren şampuanlar deterjan etkisi çok fazla olduğu için saç derinizi temizlemez ve saçınızın daha fazla dökülmesine neden olur. Expres bakım ise saçınıza yumuşaklık verir kolay taranmasına yardımcı olur. Saçlarınıza bakım yapar ve hacim verir. Haftada 1 kez kullanmanız yeterlidir. Market saç kremlerinden çok farklıdır uzun süre yumuşaklık sağlar. Ve içerisindeki soya proteini, buğday proteini ve aloevera ile saçlarınızın ihtiyaç duyduğu bakımı yapar. Her tip saça uygundur. Sorularınız için instagram sayfamız @menhaneturkey dm’den bize yazabilirsiniz ya da whatsapp iletişim numaramızdan 05494902080 bize ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu