Kişisel Bakım

Şampuan’daki “tehlikeler”

Saçlarımızı yıkarken temizlenmesi için kullandığımız maddeye şampuan diyoruz. Peki bu şampuanlar, gerçekten, saçlarımızı temizliyor mu? Temizlerken başka ne etki yaratıyor? Bir çoğumuz biliyoruz ki, doğada var olmayan ve doğanın etkisi olmayan hiçbir şey doğal değildir ve bu durumda sağlıklı da değil. Şampuanların içeriğinde birçok kimyasal maddeler var.

Birçoğumuz da şampuan kullanmaya mecburuz. Çünkü saçlarımız artık düzenli olarak yıkamaya yanıp ve daha çabuk kirlenir. Hava koşulları, gıdamız ve diğer pek çok şey saçlarımıza etkiliyor.

şampuan-1

Kimyasal şampuanlar sayesinde önceki gür saçlı erkek ve kadınlara rastlamak neredeyse imkansızdır. Bu kimyasal etkiler tüm insanlığa olumsuz etkiliyor ve bu tehlikenin ilk belirtisi odur ki, onlar sağlığımıza etkilemeye başlıyor. İşte merak edenler için şampuanın içindeki 4 tehlikeyi sunmak istiyoruz. Şampuan alırken bu maddelere dikkat edin.

kozmetik

Paraben: Eğer dikkat ederseniz, görürsünüz ki, neredeyse tüm kozmetik ürünlerin içinde paraben var. Enkaliteli markadan en ucuzuna kadar tüm ürünlerin içeriği bu maddeyle zengindir. Paraben bakteri öldürücü bir madde olarak bilinse de, insan vücudunda östrojen hormonunu taklit ediyor ve göğüs kanseri riskini artırıyor. İyi bir araştırma yaparak paraben bir ürün kullanmanız saçlarınız ve sağlığınız için oldukça iyi olurdu.

şampuan-şişesi

Silikon: Sık sık kullandığımız saç şampuanlarının içinde olmaması gereken maddedir. Silikon saçlarımızın tellerine parlak ve hacimli bir görünüm sağlar. Ancak maalesef, saça hava değmez ve bu durumda saçlarımız nemini kaybeder. Bir süre sonra saçın nem dengesi bozulur ve bu da sizin saçınızda görmek istemediğiniz durumlar oluşturabilir.

sampuan-tehlikeleri-1

Petrol ürünleri: Kulağa ne kadar garip gelse de, kullandığımız bir çok kozmetik ürünün içinde petrol ürünleri var ve bu maddelere ağır metaller içerir. Kanser riskini artıran bu madde her gün kullandığımız şampuanlar sayesinde cildimize ve sağlığımızı tehlikeye atar.

sampuan-tehlikeleri-2

Sülfat: Sülfat doğal olmayanda gliserin anlamına geliyor. Normalde şampuanlarda nemlendirici olarak kullanılan gliserin bazen doğal olmayabilir. Bu durumda saçlarımız zamanla yağlanır ve kepek sorunları ortaya çıkar.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu