Aşk & İlişkiler

Seven kıskanır mı?

Evliliğin özellikle ilk yılı eskisinin aksine tarafların tutumu gergin olur veya onlar sadece ilişkilerinin normal olduğunu düşünebilirler. Bu durumda özellikle çiftlerin birbirlerini daha iyi tanımaları, iletişimi öğrenmeleri, karar verme ve problem çözme becerilerini geliştirmeleri için bir evlilik kurslarına ihtiyaç olabilir. Seven kıskanır mı? konumuzu okuyarak anlayabilirsiniz.

Kıskançlık çiftler arasında sorun yaratan nedenlerden sırada olanıdır. Bu demek değildir ki, herkes kıskançlığın karşıdır. Aksine öyle çiftler de görüldü ki, onlar düşünüyorlar ki, eğer karşı tarafta kıskançlık yoksa veya gittikçe azalırsa, demek onun sevgisi de azalır. Kıskanılmadığı zaman kendisini yalnız ve değersiz hisseden bireylerin arkadaşları onları kıskanmadığın da kendilerini mutsuz ve gereksiz gibi hissediyorlar. Aslında kıskançlık da diğer bir çok duygu gibi fonksiyonel, kaçınılmaz ve son derece doğal bir duygudur.

A2G2186

Aslında duygusal sayılabilecek bir kıskançlık ilişkilerin düzeltilmesi ve güçlendirilmesinde çok büyük öneme sahiptir. Bu his ilişkiye bir zenginlik, bir heyecan getirebilir ve eşler arasındaki kıskançlık davranışları sevgi ve ilgi göstergesi olarak kabul edilip ilişkiyi daha da kuvvetlendirir. Hatta bazı çiftler birbirlerine olan bağlılıklarını ve sevgilerinin derecesini kontrol etmek için ortak oldukları ortamlarda birbirlerini kasıtlı olarak kıskandırmaya çalışırlar. Bunun sonucunda da birbirlerine olan ilgilerinin artmasını umuyorlar. Çok ileri gidilmediği takdirde bu arkadaşlar arasındaki münasebete halel getirmez. ama böyle bir şeyin yapılması hiç de doğru ve hoşa giden bir şey değildir.

seven-kıskanir-2

Her şeyin fazlası zararlı olduğu gibi kıskançlığın da son haddi zararlıdır ki, bu artık kıskançlık olmaktan çıkıyor. Bu tip insanlar bu hissi kıskançlık gibi kabul etseler de, aslın bu artık başka bir sorunun oluşmasının ilk göstericileridir.

Bu tip insanlar çevresindekilere rahatsızlık verebilmektedir. Kıskanılan kişi ise baskı, kısıtlanma, sıkıntı ve korku gibi duygular yaşar ve bu bağlantının kendisini esir aldığının hissine kapılır.

seven-kıskanir-3

İnsanların neden patolojik kıskançlık yaşadığı sorusuna değişik yanıtlar bulunabilir. Kendine güvenleri olmayan, çevrelerine inanmakta zorluk yaşayan, bir başkasına bağlanma sorunu olan, daima kaybetme, terk edilme, aldatılma duyguları yaşayan, sevmek anlayışını sahip olmakla karıştıran, geçersizliğini destekleyen geçmiş hayatları olan ve ruhsal bir hastalığı olan bireylerin daha kolay patolojik kıskançlık yaşadığı bilinmektedir. Patolojik kıskançlık yıkıcı bir duygudur, ilişkiye zarar verir ve tedavi edilmesi gerekir.

seven-kıskanir-4

Asıl hislerde birbirine güvensizlik ve güvensizlik gibi hallerden konuşmak bile mümkün değil. Çünkü bu hisler gerçek sevgiden uzaktır. Kıskançlık ise inanılmazlık değil, sadece sevgiden kaynaklanan bir duygudur. Eğer kıskançlık artık haddini aşmış ve kıskançlıktan çıktıysa, bu onun sebepleri araştırılmalı ve mantıklı bir çözüm yolu bulunmalıdır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu