Güzellik

Oje Sürmenin Zararı Var mı?

Ojenin zararı var mı?

Uzmanlar uzun süre boyunca bot ve çizmede kalan ojeli tırnakların varis, tırnak batması, şekil bozuklukları gibi sorunlara neden olacağını bildirdi.

Ayak sağlığı uzmanı olan İsmail Tuncel kadınlar bot, ayakkabı ve çizme seçimi yaparken çok dikkatli olmalı dedi. Ayrıca Tuncel;  Herkesin ayağında 19 tane damar kası ve 7 bin 200 tane de sinir ucu bulunduğunu, yanlış seçim yapılarak alınan ayakkabıların farklı neden olacağını ekledi.

Tuncel, zorunlu olarak kış aylarında herkesin kapalı ayakkabılar giydiğini ve ayakkabı seçiminin ayak yapısı ile doğrudan ilişkili olduğunu belirtti.

Yanlış ayakkabı seçimleri insanlarda; idrar yolu enfeksiyonları, bel ağrıları ve mantar gibi bir çok hastalığı da beraberinde getiriyor.

ojeilebot_220

“Ayakları sabunlu su ile yıkanmalı”

Bazı kadınların daha şık ve güzel görünmek için sağlıklarını tehlikeye atacak şeyler yaptığını belirtti. Bunların başında da ayaktaki ojeler silinmeden giyilen kapalı ayakkabılar geliyor dedi ve şöyle devam etti:

“Botun içerisindeki ayaklar sanki hapsedilmiş gibidir.”

Çünkü ayakkabının içerisinde kılcal damarlar hava alamadığı için görevini yapamaz. Ayrıca 400 gözenek de hava almadığı için içine kapanır.

Bunun devamında ise ayakta belli problemler meydana gelmeye başlar.

oje-1

Mantar enfeksiyonuna neden olursa deride şekil ve renk bozukluğu meydana gelir.

Ayrıca kullanılan ojeler tırnaklarda renk ve şekil değişikliğine neden olabilir. Tırnak rengi sararma gösterir ve tırnaktaki dağı andıran kavis şekli bozulabilir ve bunun üzerine mantar enfeksiyonu meydana gelebilir.

Kadınlar eğer çizme ve bot giyeceklerse ve ayaklarında oje varsa, giymeden önce bunu çıkarmaları gerektiğini söyledi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu