Saç Bakımı

Sirkeli Suyla Saç Yıkamanın Faydaları

Sirkenin saça faydaları

Sirkeli suyla yapılan saç bakımı, yıpranmış, kurumuş saç derilerinin onarılmasına yardımcı olurken aynı zamanda saçlarınıza parlaklık, canlılık ve yumuşaklık verir. Sirkeli suyla yıkanan saçların en büyük özelliklerinden biriside saçlarınıza kullanmış olduğunuz kozmetik ürünleri, sprey, şampuan, krem, jöle gibi maddeler saçlarda kalıntı yapan bakım ürünlerini temizlemede ve saçlarınıza doğal parlaklığını kazandırması sirkeli suyun saçlara olan faydasıdır.

Kullandığınız kozmetik ürünleri zamanla saç derisine birikerek kalıntı haline gelebilir ve saçlarınız cansızlaşarak, solgun görünür ve bu durum hayli can sıkıcı olabilir. Bazen kullandığınız şampuanlarda saçlarınızda kalan artıkları temizlemeyebilir ve zaman içerisinde saç köklerinde zayıflama görülür zayıflayan saç kökleri koparak, kırılarak dökülür ve saçlarınızın solgun ve cansız görünmesine neden olarak saç derinizin kaşınması gibi sorunlar yaşayabilirsiniz. Sirkeli su ile saçlarınızı yıkayarak bakım yapabilir ve bu tür sorunlardan kurtulabilirsiniz.

Sirkeli suyla saçlarınızı yıkamak için yapmanız gerekenler basit ve kolaydır 3 ölçek su, 1 ölçek sirke, su ile sirkeyi birbirine karıştırıp saçlarınızı bu karışım ile yıkayarak durulayın. Sonrasında saçlarınızı normal suyla durulayın ve duştan çıkabilirsiniz. Sirkenin kokusu sizleri rahatsız edebilir ama saçlar kurumaya başladıktan sonra sirkenin saçlarınızdaki kokusu geçecektir.

Sirke ile saç yıkama ve durulama

Saçlarınız için elma sirkesi kullanabilir ve saçlara doğal parlaklık, canlılık ve yumuşaklık kazandırabilirsiniz. Saçlara kullanacağınız organik elma sirkesi ile saçlardaki kalıntıları rahatlıkla temizleyebilir ve saçlarınıza hacimli görünmesini sağlayabilirsiniz. Duşa girdiğinizde saçlarınızı her zaman kullandığınız şampuanınız ile yıkayarak bol suyla durulayın.

Saçlarınızı bol su ile iyice duruladıktan sonra hazırlamış olduğunuz sirkeli su karışımı ile saçlarınızı yıkayın. Saçların her tarafına gelecek şekilde sirkeli suyla saçların her tarafını gezdirerek yıkadığınızdan emin olun. Daha sonra ise 2 veya 3 dakika bekleyerek soğuk su ile saçlarınızı iyice durulayın. Sirkeli su ile saçlarınızı hafta 1 kere yıkamanız yeterlidir. Sirkeli suyla yıkamış olduğunuz saçlarınıza saç bakım kremleri kullanmanıza gerek yoktur.

Sirkeli suyun saçlarınıza yararı ve etkisi saç derisinin temizlenmesine yardımcı olması saç köklerinizin rahat bir şekilde oksijen ve hava alması için önem taşıyor. Saçlarınızı yıkayacağınız sirkenin organik elma sirkesi olması saçlardaki kokuyu daha aza indirecektir. Duştan çıktıktan sonra saçları havlu ile bastırarak kurulamadan saçlarınızdaki suyu alarak saçları kendiliğinden doğal olarak kurumaya bırakın. Ayrıca dikkat etmeniz gereken husus ise saçları sirkeli su ile yıkarken sirkeli suyun gözlerinize gitmemesine dikkat edin.

Sirkeli suyla saç yıkama

Bir önceki yazımız olan Hangi Meyveler Saçları Daha Hızlı Uzatır? başlıklı yazımızda saç, saç bakımı ve meyvelerin saçlara olan faydası hakkında detaylı bilgiler vermiştik. Bu makalemizi incelediniz mi?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu