Saç Bakımı

Limonun Saçlara Faydası Var Mı?

Limonun saça faydası ve limon saça nasıl uygulanır?

Limonun saça faydaları, C vitamini ile dolu olan limonun vücuda ve saça olan faydaları saymakla bitmez. Özellikle limon saç renginin açılması kullanıldığı bilmekte olup saç derisi ve saç köklerine faydaları vardır. Mesela limonun suyu ile saç derisine yapacağınız hafif şekilde masaj saçlardaki sorunlu cilt hastalıkları ile meydana gelebilecek tahriş ve saçların zayıflamasını azaltarak engelleyebilir. Limon ile yaptığınız masaj kan dolaşımını hızlandıracak ve saç köklerinin daha rahat nefes almasına yardımcı olacaktır.

Saçlarınıza limonu suyu ile birlikte karıştırarak saçlara sürmeniz durumunda kepek sorunu olan saçlarda önemli ölçüde azalttığı ve ortadan kaldırdığı bilinmektedir. Limonun bunların dışında saçlara olan faydası saç derinizde çok fazla yağlanma oluyorsa. Limon suyunun saçlardaki fazla yağı alması ve saçlarınızın daha az yağlanması gibi saçlara faydası olan limonu kullanabilirsiniz.

Limon içerdiği asitlerle çok güçlü saç ağartıcı özelliği vardır. Saçlarınıza limon suyu sürerek dışarı çıkarsanız saçlarınızın rengi açılarak sarı renge yakın bir renk elde edilebilir. Limon gibi doğal asitler saç tellerinizi kurutabilir. Dolayısıyla saçlarınıza limon sürüp güneşe çıktığınızda eve geldikten sonra saçlarınızı nemlendirici özelliğe sahip şampuanlar ile yıkamalısınız ve saçlarınıza saç bakım kremleri kullanmalısınız.

Limon saçlara nasıl kullanılır?

Limonun içerdiği doğal asitler hassas ciltli kişilerde tahrişe neden olabilmektedir. Bu durumu önlemek için limon suyu ile eşit miktardaki normal suyu karıştırarak asit etkisi azaltabilirsiniz. Limonu saçlarınıza uygularken saç uzunluğuna göre yeterli miktarda limon sıkın. Daha sonra küçük bir kap veya bardak içine alın ve normal su ile karıştırın. Saçlarınızın daha canlı ve parlak, sağlıklı görünmesini için bu suya 3 – 4 yemek kaşığı kadar elma sirkesi ilave edebilirsiniz.

Elde ettiğiniz bu limon suyu karışımını saçlarınıza uygulamanız için iki seçeneğiniz var. Bu seçeneklerden ilki kap veya bardak içerisindeki limon suyunu saçlarınıza dökmektir. İkinci yol ise saçlarınızı ve saç derinizi tamamen limon suyu ile yıkamak hangi yöntemi kullanacağınız tamamen sizlere kalmış bir durum. Şunu belirtelim ki limon suyundan gözlerinizi kesinlikle koruyun. Limon ve sirkeli karışım gözlerinizi yakar ve yaşartır. Gözlerinize limon suyu kaçarsa bol bol su ile gözlerinizi yıkayın.

Limonun saça faydaları

İlgili Ayrıca BKNZ ; Lavantanın Saça Mucizevi Faydaları

Saçı limon suyu ile ıslattıktan sonra saçlarınızı başınızın üzerine toplayıp havlu veya streç film ile sarın. Eğer limon ile saçlarınızın rengini açmak isterseniz saçlarınızı kurutmadan nemli olacak şekilde bırakarak dışarıya güneşe çıkmanız gerekiyor. Saç renginizi açmak istemiyorsanız güneşe çıkmayın ve dışarı çıkacaksanız saçlardaki limonlu suyu iyice ve bol su ile yıkayarak durulayın öyle çıkın.

Limon suyuyla saç bakımı nasıl yapılır?

Limon suyu ile saçlarınıza bakım yapmak isterseniz, limon suyu ile vereceğimiz pratik saç maskesini deneyebilirsiniz. Bu saç maskesi tarifinin yapımı oldukça kolay olduğundan dolayı kolayca saçlarınızda deneyebilirsiniz. İki yemek kaşığı bal, iki yemek kaşığı zeytinyağı ve iki yemek kaşığı kadar limon suyu bir kap içerisine ekleyerek iyice karıştırın. Bu saç maskesini saçlarınıza uygularsanız saçlarınızdaki koparak dökülmelerin önüne geçebilirsiniz. Sağlıklı, güçlü ve parlak saçlara kavuşabilirsiniz. Ayrıca limon suyunun mat ve cansız görünen saçlara da çok faydalı olduğunu söyleyelim.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu