Saç Bakımı

Hangi Meyveler Saçları Daha Hızlı Uzatır?

Saçı uzatan meyveler

Meyve yiyerek saçlarınızın daha hızlı şekilde uzamasına, yardımcı olabilirsiniz. Bazı yiyecekler, besinler ve meyveler saçları uzatır. Meyvelerin içerdiği A,C ve E vitaminleri ve mineralleri saçların uzamasında önemli rol oynamaktadır. Tükettiğiniz meyveler saçlarınızın hızlı bir şekilde uzamasını yardımcı olurken aynı zamanda saçların daha sağlıklı ve güçlü olmasını sağlamaktadır.

Saçların güçlü ve sağlıklı olması için tükettiğiniz besinlere dikkat etmelisiniz. Saç köklerini besleyici besinleri tüketmeniz dolayısıyla saçlarınızın güçlenmesi ve kırılmasının önüne geçeceği gibi saçında uzaması fayda sağlayacaktır. Şunu belirtelim ki tükettiğiniz bir meyve hemen sonuç vererek saçlarınızın uzamasını beklemeniz yanlış olur. Saçları en iyi şekilde beslemeli ve saçlarınızın uzamasını beklemelisiniz.

Saç uzama süreleri insanlarda farklılık göstermektedir. Genelde saç uzaması aylık ortalamalarda 0.5 ile 1 cm arası uzamaktadır. Meyve ve sebze tüketmeniz, yeterli beslenmeniz sonuncunda saçlarınız sağlıklı ve canlı görünümler kazanmaya başlarken aynı zamanda saçların uzamasında da büyük rol oynar. Kısacası sağlıklı ve yeterli beslenme saçların daha canlı ve hızlı uzamasına etki edecektir.

Yeterli beslenme sonuncunda saçlarınız sağlığına kavuşarak daha hızlı bir şekilde uzayacak ve saçlarınızdaki kırılmalar azalacak ve önlenecektir. Bu sayede az kırılan saçlarınızın uçlarını aldırma sıklığını da azaltarak saçların bakımsız görünümü engellemiş olacaktır. Bu sayede saçlarınız istediğiniz uzunluğa gelebilecektir.

Saçların uzamasına yardımcı olan meyveler şöyle;

Saçları hangi meyveler uzatır

A vitamini içeren meyveler

Saçlarınızın gerek duyduğu A vitamini karpuz, kavun, muz gibi A vitamini dolu meyveler saçlarınız beslenmesine yardımcı olurken bu meyvelerden saçlarınız için saç bakım maskeleri de evinizde kolay bir şekilde hazırlayabilirsiniz. Saç bakım maskesi için kavun ve muzu yoğunlaşmış kıvama gelene kadar iyice karıştırıp saç diplerinden uçlarına kadar sürün. Sonrasında ise saçınızı havlu veya streç film ile sarın. Bu maskeyi 45 dakika saçlarınızda beklettikten sonra saçlarınızı ne soğuk ne sıcak su ile temizlemeyin. Ilık su ile saçlarınızı temizlemek için saçlarınıza kullanmış olduğunuz şampuan ile yıkayabilirsiniz. Bu maske saçlarınıza doğal canlılık ve parlaklık kazandıracaktır.

İlgili Ayrıca BKNZ; Sağlıklı Saçlar İçin Doğru Beslenme Programı

C vitamini içeren meyveler

Saçlar için çok faydalı olan C vitamini içeren meyveler limon, greyfurt, mandalina, portakal, çilek ve kivi gibi meyveleri tüketmeniz hem saç sağlığına hem de vücuda faydaları çok fazladır. Antioksidan içeren C vitamini saçlarınızın köklerine zarar veren toksinleri vücuttan atılmasına yardımcı olur. Vücuttaki C vitamini eksikliği saçların güçsüz ve kırılgan olmasına neden olur. Bu nedenle saçlarınız uzayamaz. Onun için yeterli miktarda C vitamini almanız gereklidir.

E vitamini içeren meyveler

Saçların güçlü ve sağlık uzaması için beslenmenin ve meyvelerin önemini belirtik. Saçlarınızı güçlü olması için tüketmeniz gereken avokado, kuru kayısı, badem, yeşil zeytin, ay çekirdeği ve fıstık gibi yiyecekler E vitamini bakımdan oldukça zengin besinlerdir. Saçlarını için meyve maskesi olarak önerilen avokado maskesi içeriğinde bulunan E vitamin değeri ile saçlarda parlaklık, canlılık ve yumuşaklık vermektedir.

Bir önceki yazımız olan Saç Dökülmesine Hangi Doğal Yağlar İyi Gelir? başlıklı yazımızda saç dökülmeleri, saç bakımı ve doğal yağlar hakkında detaylı bilgiler vermiştik. Bu makalemizi incelediniz mi?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu