Cilt Bakımı

Sivilce İzleri Nasıl Geçer?

Sivilce izleri nasıl geçer?

Sivilce ve sivilce izleri, gibi cilt sorunları genelde hormonal denge bozuklukları, ergenlik, hamilelik dönemlerinde ortaya çıkmaktadır. Bunun yanı sıra cildiniz karma ve yağlı cilt tipleri ise sivilce sorunları meydana gelir ve cildimizde sivilce izleri bırakabilir. Peki sivilce izleri nasıl geçer? diye sorarsanız, sivilce izlerinden kurtulmak için doğal yöntemlerle başvurarak sivilce izlerini yok edebilirsiniz.

Sivilceleri oymak, yüzünüzdeki sivilceleri sıkmak, cilt bakımı yapmamanız, sivilce ve sivilce izleri için son derece uygun bir zemin hazırlıyor. Ancak sivilcelerin yüzünüzde iz bırakmasının tek sebebi de bunlar değildir.

Sivilceleri oynamasanız bile, sivilceler iz bırakabilmekte. Bunun başlıca sebebi ise, ciltte oluşan kist gibi algılanan büyük sivilceler. Bu sivilcelerin iltihabını kurutmaya çalışırken bağışıklık sistemimiz sivilceli bölgeye beyaz kan hücreleri ve enzimler yollaması durumunda sivilceler iyileşse bile cildimizde cilt lekeleri bırakıyor. Aslında anlatmak istediğim; sivilce iziyle, sivilce yarası aynı şey değil.

Sivilce izleri, genel olarak koyu ten renklerinde ve cildimize renk veren hücrelerde birikerek toplanması sonuncunda koyu cilt lekeleri gözlemlenir. Sivilce yarası da, bazen farklı renk değişimi gösterebilmektedir. Özellikle sivilceli bölgelerin yoğunlukta olduğu yerlere girinti oluşturmasıyla cilt yapısını bozarak değiştirmektedir. Sivilce yarası, ciltteki bu bölgeleri kolajen ve elastini üretememesi sonuncunda meydana gelmektedir.

Sivilce izleri nasıl oluşur?

 • Cildimizde oluşan sivilceleri, sıkılması sonucunda ciltte lekeler ve izler bırakması ile oluşur.
 • Kanlı sivilce oluşumu ciltte iz bırakma oranı yüksek sivilceler arasındadır. Ayrıca bu sivilceler beyaz ten rengine sahip kadınlarda, oldukça kötü bir görünüm bırakan sivilce izleridir.
 • Aşırı yağlı cilt tiplerinde sivilcelenme problemleri öne çıkmaktadır. Eğer bu cilt tipine sahipseniz, cilt bakımı da sizin için son derece önemli bir konudur.

Tedavi sırasında cildinize en uygun olan doğal cilt bakım ürünleri kullanmanız önemlidir. Cildinizin ihtiyaç duyduğu sıvılar ve yağ oranları dengede tutabilmeniz açısından, evde kendiniz hazırlayacağınız doğal cilt bakım ürünlerini kullanabilirsiniz. Hazırladığınız sivilce kürleri, uygulayarak kısa bir süre içerisinde sivilce sorunlarınızdan önemli ölçüde kurtulabilirsiniz.

Sivilce izleri nasıl geçer?

 • Sivilceli bölgeleri tedavi etmek için, yazımızın devamında verdiğimiz doğal maske ve sivilce kürlerini uygulayarak bu cilt sorunundan kurtulabilirsiniz.
 • Cildiniz çok aşırı yağlı ise, yağ oranını dengeleyen cilt bakım ürünleri kullanarak, ciltte oluşacak olan sivilceleri engelleyebilirsiniz.
 • Sivilce bir cildiniz varsa, cilt bakımı dışında yediğiniz içtiğiniz yiyeceklere özen göstermeniz gerekir. Özellikle de yağlı yiyecek tüketmeniz durumunda sivilce oluşumuna daha çok etki edecektir.
 • Sivilce izleri için cilt bakım kürlerini uygulayarak cildinizde oluşan cilt lekelerinin önüne geçebilir ve azalmasını sağlayabilirsiniz. Sivilce bakım kürlerini düzenli bir şekilde uyguladığınızda sivilceli cilt sorunundan tamamen kurtulabilirsiniz.

Sivilce izleri, cildinizin ten rengine göre 6 ay gibi bir süreden sonra yok olmaya başlar. Tabi ki bu süre içerisinde cilde zarar veren güneş ışınlarından kendinizi korumalısınız. Bunun nedeni ise, cilt lekelerinin daha çok koyulaşmasına yol açmasıdır.

Sivilce izleri için doğal çözümler

Evde kolayca hazırlayabileceğiniz doğal sivilce maskeleri ile sivilce izlerini kısa sürede azaltabilir ve düzenli bir şekilde bu sivilce izleri için maskeleri uygularsanız bu cilt probleminden tamamen kurtulmanız mümkün. Bu sivilce maske tarifleri ciltteki gözenekleri derinlemesine temizlerken, cildin yağ üretimininde dengelenmesini sağlayarak sivilcelerin oluşmasını engelliyor.

Sivilce izlerini yok etmek, lekelerin görünümünü azaltmak için kullanabileceğiniz, doğal maskeler içerdiği peeling etkisi sayesinde cilt beyazlatıcı etkileri sağlar. Dolayısı ile ciltteki ölü hücrelerin atılmasını sağlarken aşırı yağdan da cildi arındırır. Bunun yanı sıra, doğal beyazlatıcı etkisi ile cilt lekelerini kısa sürede azalmasına yardımcı olur.

Sivilce izlerini geçiren maskeler

Cilt dokumuzda oluşan sivilce izleri için birçok farklı doğal iz giderici cilt maskeler vardır. Doğru bir şekilde maske seçimi yapıldığında kısa süre içerisinde cilt problemlerinden kurtulmanız mümkündür. Sivilce sorunlarına ve izlerine karşı etkili olan doğal karışımlı maskeleri inceleyelim;

01. Sivilce izlerini geçirmek için elma sirkesi

Elma sirkesi içerisinde cildin ihtiyaç duyduğu tüm vitamin ve mineraller mevcut. Dolayısı ile elma sirkesi cilt bakımı maskelerinde sıklıkla kullanılan bitkisel ürünler, arasındadır. Sivilce izleri hafifleterek azaltmak için her gün elma sirkesini gece yatmadan önce pamuk yardımı ile sorunlu cilt bölgelerinize sürerek masaj yapın. Bu sayede sivilce izlerini önemli ölçüde kapanmasına yardımcı olacaktır.

02. Sivilce izlerini geçirmek için toz şeker

Peeling etkisi yaratan toz şeker, cilde uygulanması ise, yüzünüzü temizledikten sonra her gün geceleri hafif şekilde nemlendirilmiş toz şekeri masaj yapar gibi cilde yedirmelisiniz.

03. Sivilce izlerini geçirmek için bal

Cilt zamanla kaybettiği sıvı miktarını cilde yeniden kazandırabilmek için önem arz etmekte bunun için doğal uygulamalardan biriside bal önemli rol oynuyor. Doğal balın içerisine hiçbir şey karıştırmadan sivilceli yüz bölgelerinize sürerek, bekleyin. Daha sonra yüzünüzü yıkayarak temizleyin.

04. Sivilce izlerini geçirmek için limon

C vitamini bakımından son derece zengin olan limon içerdiği asitler sayesinde beyazlatıcı etkiye sahip dolayısı ile ciltteki lekeleri giderilmesine yardımcı oluyor. Limonu pamuk yardımı ile lekelerin üzerine sürün ve kurumasını bekleyin. Daha sonra su ile yıkayarak temizleyin. Uygulamadan sonra cildinize nemlendirici sürebilirsiniz. Eğer cildiniz hassas bir yapısı varsa, limon suyunu, normal su ile incelterek kullanın.

Sivilce izleri ve lekeleri için farklı doğal maske tarifleri arıyorsanız, bu yazımızdaki maske tariflerine de göz atabilirsiniz; “Sivilce lekeleri için maske” başlıklı konumuzda ilginizi çekebilir.

Sivilce izlerini yok etmek için diğer uygulamalar

Sivilce izleri, yok etmek için doğal yöntemlerin dışında kısa vadede sonuç alabileceğiniz çözüm yolları arayışı içerisindeyseniz, profesyonel leke ve iz tedavi yöntemleri uygulata bilirsiniz.

Leke, iz, yara tedavi yöntemleri arasında, “lazer yöntemleri, kimyasal peeling, cilt üst katmanının soyulması” gibi tedavi uygulamaları mevcuttur. Bu yöntemler arasında cilt tipinize en uygun olanı belirlemek için bir uzman yardımı almanız çok önemlidir. Fakat bu tarzlardaki bir uygulamanın belirli bir sürede iyileşme süresininde olduğunu kesinlikle unutmayın!

Bu uygulamaların dışında sivilce izleri için beyazlatıcı kremler uygulayabilirsiniz. Bu kremler içerdiği enzimler sayesinde cildinize renk veren melanin azalmasını sağlayarak cilt renginin açılmasına yardımcı olur. Fakat cilt beyazlatıcı kremler, çok fazla kimyasal içerdiğini belirtelim. Kadınlive cilt bakımı editörleri olarak bu tarzda kremleri kullanmanızın yerine, doğal içerikli maskeler kullanmanızı öneriyoruz.

Sivilceler için yapılması gereken tavsiyeler

 • Cildin hijyen/temizliği oldukça önem verilmelidir. Cildinizi sabah/akşam olmak üzere günde içerisinde en az iki kere, düzenli bir şekilde yıkamalısınız.
 • Cildi temizleyici maddelerin, cildin doğal PH’sına yakın olmasına özen göstermelisiniz. Bunun yanı sıra haftada en 1 kere kil maskesi, uygulayarak ciltteki aşırı yağlardan kurtulmalısınız.
 • Hormonal dengeleri düzenleyebilmek için düzenli bir uyku modunuz olması önemlidir. Günde en az 7-8 saat uyumanız gerekir.
 • Ciltte oluşan, sivilceleri kesinlikle sıkmayın, eğer sıkılırsa ciltte hem yara, hem iz, hem de iltihap kaparak yaygınlaşmasına neden olursunuz.
 • Sivilceli bölgelerinizi gizleyerek kapatmak için, kullandığınız farklı kozmetik ürünleri, sivilce probleminin daha çok kötüleşmesine yol açarak, sivilcelerin artmasına neden olur.

Kısaca özetlemek gerekirse, sivilce oluştuğunda doğru ve düzenli bir şekilde cilt bakımı uyguladığınızda sivilce sorunlarınızdan kısa sürede kurtulabilirsiniz. Herkese mutlu sağlı bir yaşam dileklerimizle Kadınlive kadın ekibi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu